CIEKAWOSTKI

Tallin Zieloną Stolicą Europy 2023. Kraków w czołówce

Europa

Tallin będzie wzorem dla innych miast jako Zielona Stolica Europy, po Lahti i Grenoble.

Tallinn, stolica Estonii, słynie z historycznego starego miasta. Z populacją niespełna 400 000 mieszkańców, Tallinn dąży m.in. by promować zrównoważone formy mobilności w mieście, poprawiać efektywność energetyczną budynków i promować gospodarkę o obiegu zamkniętym.

– Mamy wiadomość o przyszłości. Uważam, że w zielonej transformacji nie chodzi o decyzje polityczne, technologie czy nowe ideologie, ale o nasze dzieci – powiedział burmistrz Tallinna Mihhail Kõlvart.

Oprócz Tallina w finale konkursu Zielona Stolica rywalizowały trzy miasta: Helsingborg w Szwecji, Kraków w Polsce i Sofia w Bułgarii.

Nagrody European Green Leaf 2022 otrzymały Valongo z Portugalii oraz Winterswijk z Holandii.

Oprócz zwycięzców o nagrodę European Green Leaf („Europejskiej Nagrody Zielonego Liścia”) dla miast poniżej 100 000 mieszkańców rywalizowali: Bistrița z Rumunii, Elsinore z Danii, Gavà z Hiszpanii i Treviso z Włoch.

Zwycięzca konkursu Zielona Stolica otrzymuje nagrodę w wysokości 600 000 euro, a zdobywcy tytułu Zielonego Liścia 200 000 euro. Pieniądze mają zostać wykorzystane w ciągu roku na promocję działań miast na rzecz środowiska.

Organizatorem konkursu jest Komisja Europejska.

Zielona Stolica Europy 2023 – finaliści (fot. org.)

Miasta zostały ocenione w dwunastu kategoriach. Kraków w swoim wniosku wskazał plany na najbliższe lata, skupiające się na dążeniu do bycia miastem ekologicznym i przyjaznym dla mieszkańców. Miasto przedstawiło w aplikacji działania, które do tej pory udało się zrealizować oraz plany na przyszłość w zakresie: poprawy jakości powietrza, ograniczania hałasu, gospodarowania odpadami, gospodarowania wodą, ochrony przyrody i bioróżnorodności, zrównoważonego rozwoju terenów, ekoinnowacji i łagodzenia zmian klimatu, adaptacji zmian klimatu, zrównoważonego rozwoju transportu i efektywności energetycznej.

Kraków zmierzył się z piętnastoma innymi europejskimi metropoliami. W tegorocznej edycji konkursu wystartowały również: Belgrad (Serbia), Cagliari (Włochy), Dublin (Irlandia), Gaziantep (Turcja), İzmir (Turcja), Košice (Słowacja), Logroño (Hiszpania), Skopje (Republika Macedonii Północnej), Zagrzeb (Chorwacja), Helsingborg (Szwecja), Sofia (Bułgaria) oraz Tallin (Estonia), a z polskich miast: Warszawa, Rzeszów i Gdańsk.

W konkursie o tytuł „Zielonej Stolicy Europy 2022” Kraków zajął piąte miejsce. Finalistami zostały: Tallin, Grenoble, Dijon i Turyn. Wówczas zwyciężyło francuskie Grenoble.

Sam tytuł „Zielonej Stolicy Europy” jest przede wszystkim długofalowym zobowiązaniem wobec innych metropolii, aby motywować, inspirować oraz dzielić się swoimi doświadczeniami w drodze do osiągnięcia celów zielonego ładu. Zieleń oznacza dążenie do ekologicznego miasta. Obejmuje wszystkie działania, które sprawią, że miasto rozwija się z myślą o przyszłych pokoleniach mieszkańców i ochronie środowiska ich życia. Takie podejście skupia się nie tylko na terenach zielonych, ale również na działaniach związanych m.in. z poprawą jakości powietrza, gospodarowaniem wodą, odpadami, adaptacją do zamian klimatu oraz odpowiedzialną konsumpcją.

Tytuł „Zielonej Stolicy Europy” jest przyznawany miastom powyżej 100 tys. mieszkańców od 2010 r. Do tej pory laureatami zostały następujące miasta: w 2010 r. Sztokholm (Szwecja), w 2011 r. Hamburg (Niemcy), w 2012 r. Vitoria (Hiszpania), w 2013 r. Nantes (Francja), w 2014 r. Kopenhaga (Dania), w 2015 r. Bristol (Wielka Brytania), w 2016 r. Lublana (Słowenia), w 2017 r. Essen (Niemcy), w 2018 r. Nijmegen (Holandia), w 2019 r. Oslo (Norwegia), w 2020 r. Lizbona (Portugalia), w 2021 r. Lahti (Finlandia) a w 2022 r. Grenoble (Francja).

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button