Oprócz naturalnych wskazówek i znaków w każdym lesie można znaleźć dużo tych postawionych przez ludzi.
Tablice informacyjne czy znaki na drzewach pozwolą turystom bezpiecznie przemierzać leśne ostępy.
Piktogramy i napisy na znakach przekazują informacje na temat lasu, informują o miejscach wartych odwiedzenia, a także wskazują zakazy i nakazy, których, będąc w lesie, należy przestrzegać. Informują o zagrożeniu pożarowym czy zagrożeniu związanym z występowaniem w lesie kleszczy lub żmij. Wskazują miejsca, gdzie można rozpalić ognisko, grilla lub zaparkować auto.
W lesie możesz zauważyć tablicę z napisem „Zakaz wstępu”. Tablice te ostrzegają przed niebezpieczeństwem. Są stawiane tam, gdzie na przykład jest bardzo duże zagrożenie pożarem, a przebywanie w danym miejscu może być niebezpieczne, nie tylko dla lasu, ale także dla ludzi.
Gdzie nie można wejść? Na uprawy leśne i młodniki do 4 metrów wysokości oraz w miejsca ostoi zwierzyny. Wyjątkowym znakiem zakazu wstępu jest znak informujący o ścince drzew. Jest on wieszany tylko na czas odbywania się prac leśnych związanych z wycinką drzew. Do tego znaku należy bezwzględnie się zastosować.
W lesie można poruszać się tylko pieszo, rowerem lub konno, po specjalnie do tego wyznaczonych ścieżkach. Rowerzyści znajdą wytchnienie na przygotowanych trasach rowerowych. Np. na terenie poznańskiej dyrekcji znajduje się prawie 7528 km szlaków rowerowych. Na szczególną uwagę zasługuje trasa w „Księżych Górach”, niedaleko Pniew. Łączna długość ścieżek w „Księżych Górach” wynosi ok. 6 km. Podzielone są na dwie trasy według stopnia trudności – rodzinną i trudną, na której znajdują się single tracki.
Natomiast na biegaczy, kijkarzy i miłośników orienteeringu czeka aż 145 ścieżek biegowych.
Na terenie RDLP w Poznaniu leśnicy przygotowali sześć parkingów oraz 347 miejsc postoju.
W lasach są też specjalnie wyznaczone miejsca, gdzie można rozbić biwak bądź rozpalić ognisko. Dla pragnących, oprócz podziwiania przyrody, zaczerpnąć również trochę wiedzy o lesie, pracy leśnika i zrównoważonej gospodarce leśnej leśnicy przygotowali specjalne ścieżki edukacyjno-przyrodnicze. Na tamtejszym terenie znajduje się 81 ścieżek edukacyjnych. Takie ścieżki zawsze są oznakowane, znajdują się na nich tablice z regulaminem ścieżki i mapą przebiegu jej trasy. Przygotowane tablice z pewnością pomogą w rozwiązaniu wielu przyrodniczych zagadek.
Przy okazji wycieczki do lasu warto zwrócić uwagę na nowe oznakowanie ważnych dla lokalnych społeczności dróg, które zostaną udostępnione do ruchu publicznego. Nowe oznakowanie będzie jednakowe na terenie całego kraju.
Głównym aktem prawnym w Polsce regulującym udostępnianie terenów leśnych jest Ustawa o lasach z dnia 28 września 1991 roku. Wynika z niej, że ruch pojazdem silnikowym, zaprzęgowym i motorowerem w lesie dozwolony jest jedynie drogami publicznymi, natomiast drogami leśnymi tylko wtedy, gdy są one oznakowane drogowskazami dopuszczającymi ruch po tych drogach. Takie znaki pojawiły się już w Nadleśnictwie Babki, a do 31 grudnia 2021 r. pojawią się we wszystkich nadleśnictwach leżących na terenie RDLP w Poznaniu. Zmiana ta dotyczyć będzie 122 dróg.
Zakaz ten nie dotyczy inwalidów poruszających się pojazdami przystosowanymi do ich potrzeb. Warto zwrócić uwagę, że na drogach leśnych nie musi być ustawionego szlabanu, czy znaku informującego o zakazie wjazdu, ponieważ wynika on bezpośrednio z ustawy. Nowe tablice informujące o zakazie wjazdu zostały ustawione w miejscach, gdzie kierowca może mieć wątpliwości czy droga, na którą wjeżdża jest drogą leśną, czy publiczną.
(LP)