Szymon Hołownia i Andrzej Duda spotkali się z prezydentem Konfederacji Szwajcarskiej Violą Amherd

Polska - Szwajcaria

Bezpieczeństwo, sytuacja na Ukrainie w związku z rosyjską agresją oraz kwestie dotyczące dwustronnej współpracy zdominowały rozmowy przywódców Polski i Szwajcarii.

Prezydent Konfederacji Szwajcarskiej Violi Amherd na zaproszenie Andrzeja Dudy rozpoczęła w czwartek dwudniową wizytę w Polsce.

Andrzej Duda przypomniał, że w czerwcu tego roku gościł w Szwajcarii na zorganizowanym przez Violę Amherd oraz Wołodymyra Zełenskiego w Bürgenstock koło Lucerny Szczycie w Sprawie Pokoju na Ukrainie.

– Mamy wspólne zdanie: stoimy zdecydowanie po stronie wolnego świata czyli po stronie Ukrainy. Polska wspiera Ukrainę oczywiście i militarnie, Szwajcaria – ze względu na swoją neutralność – wspiera gospodarczo i humanitarnie, ale, co najważniejsze, w sensie politycznym nasze stanowiska są absolutnie jednoznaczne – zadeklarował prezydent RP.

Duda wyraził nadzieję, że wkrótce uda się zorganizować kolejne edycje szczytu. – Mamy nadzieję, że będą się one przyczyniały się do tego, że w przyszłości zbliżymy się do pokojowego rozwiązania, które zakończy wojnę, ale zakończy ją tak, że przywrócony zostanie prymat prawa międzynarodowego, aby Rosja opuściła okupowane w tej chwili tereny Ukrainy, a przede wszystkim to Ukraina – niezależnie od formatu rozmów – będzie głównym podmiotem, który zasiadać będzie przy stole negocjacyjnym – oświadczył.

Rozmowy dotyczyły też rozpoczynającej się 1 stycznia 2025 r. polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej. – Dosyć szczegółowo omówiłem polskie priorytety podczas prezydencji, w tym współpracę Unii Europejskiej ze Stanami Zjednoczonymi – przekazał prezydent RP. Jak dodał, Polsce zależy szczególnie na tym, by gospodarcze i polityczne relacje zacieśniały się zgodnie z hasłem: więcej Stanów Zjednoczonych w Unii Europejskiej, ale również więcej Unii Europejskiej w Stanach Zjednoczonych.

Omówiono także sytuację w Organizacji Narodów Zjednoczonych – Szwajcaria jest w tej chwili niestałym członkiem Rady Bezpieczeństwa ONZ.

Prezydent RP podziękował prezydent Szwajcarii za kolejną transzę przekazaną Polsce w ramach Swiss Contribution. Jak dodał, w tej chwili Polska jest największym beneficjentem tych funduszy: 320 mln CHF zostanie przeznaczonych na rozwój małych i średnich miast w Polsce oraz współpracę w zakresie badań i innowacji w ramach drugiej edycji Szwajcarsko–Polskiego Programu Współpracy. – Jak wiadomo, Szwajcaria jest w awangardzie jeśli chodzi o innowacyjność i prace badawczo–rozwojowe. Bardzo cieszymy się z tych możliwości współpracy – zapewnił prezydent RP.

– Chcemy współpracować ze Szwajcarią, chcemy też korzystać z wielu dobrych, szwajcarskich wzorców, tym bardziej wizyta Pani Prezydent w Warszawie jest dla nas cenna – podsumował Andrzej Duda.

W tym roku Polska obchodzi 105. rocznicę nawiązania relacji dyplomatycznych ze Szwajcarią.

Wizyta oficjalna prezydenta wraz z małżonką w Republice Korei

W dniach 22–25 października 2024 roku (wtorek–piątek) Duda wraz z małżonką Agatą Kornhauser–Dudą złożą wizytę oficjalną w Republice Korei. Tzn. lecą na kolejną darmową wycieczkę na koszt podatników!

Szymon Hołownia spotkał się z prezydent Konfederacji Szwajcarskiej Violą Amherd (fot. Piotr Molęcki/Kancelaria Sejmu)

Spotkanie Marszałka Sejmu z prezydent Konfederacji Szwajcarskiej

18 października, marszałek Sejmu Szymon Hołownia spotkał się z prezydent Konfederacji Szwajcarskiej Violą Amherd. Podczas rozmowy poruszono m.in. kwestie współpracy międzyparlamentarnej, bezpieczeństwa w regionie oraz wojny w Ukrainie.

Marszałek Sejmu podkreślił, że kontakty parlamentarne odgrywają ważną rolę w rozwoju polsko-szwajcarskich stosunków dwustronnych. Wyraził również przekonanie, że aktywność parlamentarnych grup przyjaźni w znaczący sposób przyczynia się do intensyfikacji relacji dwustronnych. Prezydent Amherd zaznaczyła z kolei, że Szwajcaria współpracuje z Polską również w kwestiach gospodarczych i kulturalnych, a oba kraje łączą wspólne wartości: demokracja i poszanowanie prawa międzynarodowego oraz dążenie do międzynarodowego pokoju.

Podczas spotkania omówiono zorganizowany przez Szwajcarię Szczyt Pokojowy w czerwcu br., który stworzył podstawę do dalszych działań na rzecz pokoju w Ukrainie. Jak zaznaczyła Viola Amherd, Szwajcaria popiera wszystkie plany pokojowe oparte na Karcie Narodów Zjednoczonych i prawie międzynarodowym. W nawiązaniu do tych słów marszałek Sejmu wyraził uznanie dla prezydent Amherd za wysiłki jej i jej kraju na rzecz organizacji szczytu oraz za głębokie zaangażowanie w inicjatywy na rzecz zakończenia agresji Rosji na Ukrainę. Jak powiedział, Szwajcaria ma wielką rolę do odegrania jako mediator w światowych procesach.

Szymon Hołownia nakreślił również temat rozwoju potencjału obronnego. Podkreślił, że Polska jest teraz w bardzo ważnym momencie, ponieważ wojna trwa bezpośrednio za nasza granicą, dlatego też polskie społeczeństwo zdecydowało się na zainwestowanie ogromnych pieniędzy w obronność. Marszałek Sejmu wyraził też przekonanie, że musimy wspólnie jako Europa zadbać również o rozwój gospodarczy naszych krajów.

Obecny na spotkaniu przewodniczący Polsko-Szwajcarskiej Grupy Parlamentarnej pos. Kazimierz Gołojuch zaakcentował, że Polska i Szwajcaria mają bardzo dobre relacje, a grupy bilateralne pogłębiają współpracę na polu dyplomacji parlamentarnej.

Exit mobile version