Szykuje się rewolucja! Zakaz sprzedaży osobom nieletnim papierosów elektronicznych, podgrzewaczy

Dla zdrowia polskiej młodzieży...

Rada Ministrów przyjęła propozycje przepisów, które zakładają zakaz sprzedaży osobom nieletnim wszystkich rodzajów papierosów elektronicznych, podgrzewanych wyrobów tytoniowych z aromatem charakterystycznym oraz woreczków z syntetyczną nikotyną.

Proponowane zmiany wzmacniają nadzór nad reklamą i promocją tych produktów. Nowe regulacje mają chronić przede wszystkich dzieci i młodzież przed rosnącym zagrożeniem uzależnień od tytoniu oraz e-papierosów. Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) ryzyko uzależnień od tytoniu jest ponad dwukrotnie większe u dzieci i młodych dorosłych, którzy używali papierosów elektronicznych – niezależnie czy były to produkty z nikotyną czy bez.

– Chcemy zapobiegać bardzo niebezpiecznemu zjawisku, jakim jest przyzwyczajanie się młodego człowieka do palenia papierosów. To – jak potwierdzają liczne badania – prowadzi do uzależnienia od wyrobów tytoniowych w późniejszym okresie życia – powiedziała minister Izabela Leszczyna podczas konferencji prasowej. – Zmiany obejmą też inny groźny problem, szeroko opisywany w mediach. Są to tzw. woreczki nikotynowe, które pojawiły się na polskim rynku, a dotąd były całkowicie nieuregulowane. Wprowadzamy zakaz ich sprzedaży dzieciom i młodzieży i poddajemy regulacjom prawnym – dodała.

E-papierosy i woreczki nikotynowe – zakaz sprzedaży dzieciom

Zgodnie z przyjętymi przez rząd propozycjami zmian dzieciom i młodzieży do 18. roku życia nie będzie można sprzedawać żadnych elektronicznych papierosów, ani pojemników zapasowych z płynem do elektronicznych papierosów – niezależnie od tego, czy zawierają nikotynę czy nie.

Wprowadzone zostaną także przepisy zakazujące sprzedaż dzieciom i nieletniej młodzieży woreczków nikotynowych.

Nowe przepisy wprowadzą też zakaz palenia e-papierosów beznikotynowych w wybranych miejscach publicznych, w tym m.in. w szkołach, na placach zabaw i przystankach komunikacji miejskiej. Zakaz będzie więc identyczny z zapisami dotyczącymi wyrobów tytoniowych oraz e-papierosów z nikotyną.

Ograniczenie kanałów sprzedaży i zakaz promocji e-papierosów

E-papierosów i pojemników zapasowych z płynem do e-papierosów, które nie zawierają nikotyny oraz woreczków nikotynowych nie będzie można kupić także na odległość (m.in. przez internet) ani w automatach. Zabroniona będzie też ich reklama i promocja.

Nadzór nad składem

Wzmocnimy nadzór nad składem beznikotynowych płynów stosowanych w e-papierosach oraz woreczków nikotynowych. Obecnie te wyroby nie są objęte nadzorem, którym podlegają produkty tytoniowe oraz płyny z nikotyną do elektronicznych papierosów. Zgodnie z nowelizacją przepisów informacje o płynach beznikotynowych do e-papierosów oraz saszetek nikotynowych będą zgłaszane do Prezesa Biura do spraw Substancji Chemicznych co najmniej 6 miesięcy przed planowanym wprowadzeniem do sprzedaży. Ich skład będzie kontrolowany pod kątem obecności substancji rakotwórczych, mutagennych lub działających szkodliwie na rozrodczość i wskazanych na opakowaniach.

Dodatkowo maksymalna zawartość nikotyny w woreczkach z nikotyną zostanie ograniczona do 20 mg/g.

Aromaty w podgrzewanych wyrobach tytoniowych

W związku z tym, że aromaty w wyrobach tytoniowych sprawiają, że te produkty są bardziej atrakcyjne – szczególnie dla młodych ludzi, pragniemy całkowicie wyeliminować ze sprzedaży podgrzewane wyroby tytoniowe z charakterystycznymi aromatami takimi jak mentol lub zapachy owocowe.

Nowe przepisy będą zgodne z regulacjami Unii Europejskiej. Po wejściu w życie nowych przepisów będzie można je sprzedawać jeszcze tylko przez 9 miesięcy.

Ochrona zdrowia dzieci i młodzieży

Nowe przepisy mają lepiej chronić zdrowie Polaków – zwłaszcza dzieci i młodzieży – przed szkodliwymi skutkami używania tytoniu i wyrobów tytoniowych. Proponowane zmiany ograniczają dostęp do tych produktów, wspierają walkę z uzależnieniem od nikotyny i promują zdrowsze nawyki w społeczeństwie.

Konsekwentnie pracujemy nad tym, aby wyroby z nikotyną były coraz mniej atrakcyjne – zwłaszcza dla młodzieży, która jest bardziej podatna na ich szkodliwe działanie. Dodatkowo, konieczność zgłaszania płynów beznikotynowych oraz ich weryfikacja wpłynie na ich jakość. W płynach tych nie będą mogły znaleźć się nie tylko substancje zagrażające zdrowiu, ale także m.in. pobudzająca kofeina i tauryna czy witaminy lub inne dodatki, które miałby sprawiać wrażanie, że produkt jest korzystny dla zdrowia.

Exit mobile version