Szwecja w NATO. Węgry w końcu ratyfikowały wniosek Sztokholmu

Stoltenberg: Szwecja stała się 32. członkiem potężnego sojuszu obronnego

Węgrzy w końcu zrobili to! Orban „przyjaciel Putina” już dłużej nie mógł ociągać się.

Posłowie węgierskiego Zgromadzenia Narodowego ratyfikowali wniosek ws. przyjęcia Szwecji do Sojuszu Północnoatlantyckiego. Wcześniej Turcja (ma powiązania z Rosją) także nie chciała ich przyjąć do NATO.

Szwecja stanie się 32. członkiem NATO. Wkrótce Waszyngton otrzyma szwedzkie dokumenty.

Oświadczenie doradcy ds. bezpieczeństwa narodowego USA Jake’a Sullivana w sprawie ratyfikacji przez węgierski parlament procesu przystąpienia Szwecji do NATO

„Stany Zjednoczone z zadowoleniem przyjmują dzisiejszą przeważającą większość głosów węgierskiego parlamentu za zatwierdzeniem wniosku Szwecji o przystąpienie do NATO i wzywamy rząd węgierski do zakończenia tego procesu, abyśmy mogli powitać Szwecję w naszym Sojuszu. Oczekujemy niezwłocznego podpisania i złożenia przez Węgry dokumentu ratyfikacyjnego. Podobnie jak Finlandia, która niedawno dołączyła do naszego Sojuszu, Szwecja jest silną demokracją z wysoce zdolną armią, która podziela nasze wartości i wizję świata. Posiadanie Szwecji jako sojusznika w NATO sprawi, że Stany Zjednoczone i nasi sojusznicy będą jeszcze bezpieczniejsi. NATO jest najpotężniejszym sojuszem obronnym w historii świata i jest dziś tak samo istotne dla zapewnienia bezpieczeństwa naszych obywateli jak 75 lat temu, kiedy nasz Sojusz powstał na gruzach II wojny światowej.”

„To historyczny dzień. Szwecja jest gotowa wziąć na siebie odpowiedzialność za bezpieczeństwo euroatlantyckie” – napisał premier Szwecji Ulf Kristersson.


„Z radością przyjmuję głos węgierskiego parlamentu za ratyfikacją członkostwa Szwecji w NATO. Teraz, gdy wszyscy sojusznicy wyrazili zgodę, Szwecja stanie się 32. Sojusznikiem. Obecność Szwecji w Sojuszu uczyni nas silniejszymi i bardziej bezpiecznymi” – napisał szef NATO Jens Stoltenberg na portalu X.

W Szwecji w 2022 roku było około 20 tysięcy żołnierzy zawodowych i poborowych plus ponad 30 tysięcy żołnierzy rezerwy i Wojsk Obrony Terytorialnej.

Szwedzkie wojsko posiada m.in. 94 myśliwce JAS-39 C/D Gripen, 5 transportowych C-130H Hercules, 1 samolot-cysternę KC-130H, 7 korwet rakietowych typu Visby czy flotę podwodną (trzy okręty podwodne typu A-19 Gotland i jeden starszy model). Ich armia planuje zakup 60 kolejnych Gripenów w najnowszej wersji.

Teraz region Morza Bałtyckiego stanie się prawie w całości NATO-wskim akwenem wewnętrznym.


„Szwecja na ostatniej prostej w drodze do członkostwa NATO. To ważny krok dla wzmocnienia obronności na wschodnich i północnych flankach Sojuszu. Nowa rola w regionie bałtyckim rysuje się jako istotny element sojuszniczej strategii. Wielkie gratulacje!” – Władysław Kosiniak-Kamysz, szef MON.

Exit mobile version