Sztokholm. Wołodymyr Zełenski o wozach opancerzonych CV90. Czy Ukraina otrzyma myśliwce Gripen?

Szwecja

W ramach wizyty roboczej w Królestwie Szwecji prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski spotkał się z premierem Szwecji Ulfem Kristerssonem.

Głowa państwa ukraińskiego podziękowała szefowi szwedzkiego rządu i całemu narodowi szwedzkiemu za wsparcie Ukrainy.

Wołodymyr Zełenski podziękował także za kondolencje złożone przez Ulfa Kristerssona w związku z rosyjskim atakiem rakietowym na miasto Czernihów, w wyniku którego zginęło siedmiu Ukraińców, a około 90 zostało rannych.

„Z takimi podłymi rosyjskimi atakami terrorystycznymi mamy niestety do czynienia na co dzień. Każdego dnia, podczas gdy ta przestępcza agresja trwa. Jedynym sposobem na powstrzymanie tego jest wypędzenie rosyjskich najeźdźców z naszej ziemi” – powiedział prezydent Ukrainy podczas spotkania po negocjacjach z premierem Szwecji.

Według niego, w trakcie negocjacji strony doprecyzowały porozumienie w sprawie wspólnej produkcji szwedzkiego bojowego wozu piechoty CV90 na Ukrainie.

„Nasi żołnierze bardzo chwalą СV90 i są wdzięczni nie tylko za to, że dzięki tym maszynom chłopaki posuwają się naprzód, ale także za to, że CV90 pomaga ratować i chronić życie naszych żołnierzy. Życie jest najcenniejsze” – powiedział Wołodymyr Zełenski.

„To jest przykład tego, że współpraca w zakresie bezpieczeństwa, współpraca w produkcji będzie w pełni odzwierciedlać jedność naszych wartości. I zrobimy wszystko, co możliwe, aby jak najszybciej pojawił się pierwszy CV90 wyprodukowany na Ukrainie” – dodał.

Głowa państwa ukraińskiego podziękowała też Ulfowi Kristerssonowi za to, że zgodnie z porozumieniami ukraińscy żołnierze rozpoczęli szkolenie na systemach artyleryjskich Archer.

Ponadto ukraińscy piloci rozpoczęli próby testowe na szwedzkich myśliwcach Gripen. Trwają negocjacje dotyczące możliwości odbioru tych samolotów przez Ukrainę.

W kontekście przygotowań do nowego, 13. pakietu szwedzkiej pomocy wojskowej dla Ukrainy, Wołodymyr Zełenski osobno odnotował dostarczenie ukraińskiej armii amunicji do obrony przeciwlotniczej, wozów bojowych, części zamiennych do pojazdów opancerzonych oraz sprzętu do rozminowywania.

Według prezydenta Szwecja włączyła się również w realizację Formuły Pokoju, w szczególności punktów dotyczących przywrócenia bezpieczeństwa radiologicznego, przywrócenia sprawiedliwości, bezpieczeństwa ekologicznego oraz humanitarnego rozminowywania. Omówiono kwestię zwiększenia roli Szwecji we wdrażaniu Formuły Pokoju oraz podejście Światowego Szczytu Pokoju.

Ponadto Wołodymyr Zełenski rozmawiał z premierem Szwecji o przyspieszeniu dostaw szwedzkich najnowocześniejszych urządzeń pompujących, aby zapewnić wodę pitną dziesiątkom ukraińskich miast, które cierpią z powodu jej braku po zniszczeniu przez Rosję tamy na Kakhovskaya HPP.

Prezydent Ukrainy wysoko ocenił niedawne przyjęcie przez szwedzki rząd wieloletniej strategii współpracy w dziedzinie odbudowy i reform na Ukrainie, która przewiduje zaangażowanie kapitału prywatnego w odbudowę.

„Szwecja będzie z nami w powojennej transformacji – dziękuję za to. Rozmawialiśmy także o możliwości objęcia patronatem ukraińskich regionów i przemysłów, które potrzebują odbudowy po rosyjskich uderzeniach” – powiedział Wołodymyr Zełenski.

Odbyła się audiencja prezydenta i Pierwszej Damy Ukrainy z parą królewską Szwecji

W ramach wizyty w Królestwie Szwecji prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski i Pierwsza Dama Olena Zełenska spotkali się z królem Szwecji Karolem XVI Gustawem i królową Szwecji Sylwią.

Głowa państwa ukraińskiego podziękowała Szwecji za wszechstronne wsparcie Ukrainy w walce o niepodległość i integralność terytorialną.

„Bardzo doceniamy potężną pomoc Szwecji we wszystkich możliwych kierunkach. To znaczący wkład w walkę Ukraińców o wolność i europejską przyszłość” – podkreślił Wołodymyr Zełenski.

Szwecja. Wołodymyr Zełenski, Karol XVI Gustaw i ich żony (fot. president.gov.ua)

Prezydent Ukrainy odnotował wsparcie Szwecji dla obywateli Ukrainy, którzy zostali zmuszeni do tymczasowego schronienia się w tym kraju, uciekając przed rosyjską agresją. Osobno głowa państwa Ukrainy podziękowała Ich Królewskim Mościom i szwedzkiej rodzinie królewskiej za wielką troskę o potrzeby tych ludzi.

Wołodymyr i Olena Zełenscy rozmawiali też o skutkach agresywnej wojny rozpętanej przez Federację Rosyjską i osobno dziękowali stronie szwedzkiej za pomoc humanitarną dla ofiar na Ukrainie.

Oświadczenie woli Prezydenta Ukrainy i Premiera Szwecji w sprawie zacieśnienia współpracy w zakresie platformy CV90

„Nieustające wsparcie Zachodu dla Ukrainy ma kluczowe znaczenie dla walki Ukrainy o jej wolność i wolność całej Europy.

Po 18 miesiącach wojny w Europie doszliśmy do wniosku, że nowoczesne i sprawne systemy walki naziemnej są kluczem do odparcia i pokonania agresora. Jednym z głównych elementów zarówno działań obronnych jak i ofensywnych na polu walki jest mobilność, siła ognia, niezawodność i ochrona załogi nowoczesnego gąsienicowego bojowego wozu piechoty (IPV).

W ramach swojego wieloletniego zobowiązania do wspierania Ukrainy, Szwecja dostarczyła bezpłatne bojowe wozy piechoty (BMP) Combat Vehicle 90 (CV90) w geście solidarności z Ukrainą w jej walce o suwerenność i wolność. Szwecja wspierała i nadal będzie wspierać Ukrainę szkoleniami, częściami zamiennymi i konserwacją tych maszyn.

Uznając, że CV90 jest wysoce skutecznym i nowoczesnym pojazdem bojowym, Ukraina i Szwecja są przekonane, że dalsza współpraca na platformie CV90 będzie korzystna dla obu stron.

Tym samym niniejsza Deklaracja Intencyjna wskazuje na chęć Ukrainy i Szwecji do zacieśnienia współpracy w zakresie produkcji, eksploatacji, szkolenia operatorów i konserwacji platformy CV90.

Ukrainę i Szwecję podziela przekonanie, że bliższa współpraca przyczyni się do kształtowania kompetencji i dalszego rozwoju zachodnich platform. Otworzy również możliwości dalszej i bliższej współpracy w przyszłości.

Niniejsze oświadczenie intencyjne należy również rozpatrywać w świetle umów między Ukrainą a Szwecją o ochronie informacji niejawnych i wspieraniu zamówień w dziedzinie obronności, podpisanych przez obie strony podczas szczytu NATO w Wilnie 12 lipca, które symbolizują długoletnią długoterminowe zobowiązanie do wspierania Ukrainy w szerszym kontekście.

W niniejszym oświadczeniu intencyjnym Szwecja potwierdza swoje zobowiązanie do kontynuowania silnego wsparcia dla Ukrainy tak długo jak będzie to konieczne.

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski

Premier Szwecji Ulf Kristersson”

Exit mobile version