Szpital tymczasowy na Stadionie Narodowym. 1000 łóżek dla chorych. Personel medyczny poszukiwany

Szpital tymczasowy na Stadionie Narodowym w Warszawie

Szpital tymczasowy na Stadionie Narodowym w Warszawie jest budowany w trzech etapach.

Pierwszy etap, który zakończy się najszybciej, obejmuje 300 łóżek dla chorych na COVID-19, poinformował szef kancelarii Prezesa Rady Ministrów Michał Dworczyk. Szpital ma być zabezpieczeniem dla Mazowsza w związku z rozwojem pandemii. W Warszawie będą mogły powstać dwa tego typu obiekty.

Budowa Szpitala Narodowego (fot. Kancelaria Premiera)

Etapy budowy

Pierwszy etap obejmuje 300 łóżek dla chorych na COVID-19, z czego 50 łóżek przeznaczonych zostanie do intensywnej terapii. Etap drugi to 500 łóżek. Minister Michał Dworczyk podkreślił, że w zależności od rozwoju sytuacji pandemicznej w kraju oraz wzrostem zachorowań, szpital będzie mógł zostać rozszerzony do 1000 łóżek, z czego 100 do intensywnej terapii.

Szpital jest budowany w pomieszczeniach w koronie Stadionu Narodowego. To duże pomieszczenia po to, żeby personel medyczny miał dostęp do dużej liczby pacjentów. Minister Michał Dworczyk poinformował również, że załatwione zostały wszystkie sprawy formalno-prawne związane z organizowaniem szpitala tymczasowego. Jak dodał, „umowy z wykonawcami zostały podpisane”.

W ramach prac sanitariaty zostaną dostosowywane do potrzeb chorych i personelu. Budowane są też śluzy, które będą oddzielały strefy czyste od zakażonych, zwożony jest też sprzęt z Agencji Rezerw Materiałowych. Przygotowywane są również instalacje elektryczne i tlenowe.

To, co jest bardzo dużym wyzwaniem to personel medyczny – łącznie na te pierwszych 500 łóżek będziemy potrzebowali ponad 500 osób personelu medycznego, czyli przede wszystkim lekarzy, ale też pielęgniarek i ratowników medycznych – mówił szef kancelarii Michał Dworczyk.

Budowa Szpitala Narodowego (fot. Kancelaria Premiera)

Zgłosiło się już 160 chętnych do pracy w szpitalu na Stadionie Narodowym

Projekt budowy szpitala tymczasowego na Stadionie Narodowym spotkał się z bardzo pozytywnym oddźwiękiem. Zgłosiło się już ponad 160 osób z personelu medycznego – czyli pielęgniarek, lekarzy, ratowników medycznych i sanitariuszy.

Szef kancelarii premiera Michał Dworczyk poinformował o uruchomieniu specjalnej infolinii dedykowanej dla lekarzy i personelu medycznego, którzy chcieliby podjąć pracę w szpitalu tymczasowym. Wszelkie informacje można uzyskać pod numerem telefonu: 22 295 95 00. Ponadto Uruchomiona została też strona: szpitalnarodowy.pl, gdzie osoby zainteresowane pracą lub wolontariatem mogą wypełnić formularz.
(gov)

Exit mobile version