Wszystkie partie „opozycyjne” przed wyborami parlamentarnymi mówiły o rozdziale Kościoła od państwa.
Co zrobi Lewica, która najbardziej tego chce? Co zrobi Szymon Hołownia i jego partia?
„Dość wieców pod płaszczykiem kazań. Dość wskazówek dawanych przez polityków w sutannach. Dość awantur wokół religii w szkole! Dość niszczenia państwa oraz instytucji kościoła w imię interesu partii. Natychmiast po wyborach kościół i państwo na swoje miejsca” – napisał na portalu X Szymon Hołownia.
Nowa minister edukacji Barbara Nowacka ogłosiła, że ma zamiar zlikwidować jedną lekcję religii. Co z tym zapowiadanym całkowitym rozdziałem religii od naszego kraju? Czyżby jak zwykle będzie to kłamstwo wyborcze?!
I co się stało? Nic! Oto przykłady z kilku ostatnich dni.
Betlejemskie Światło Pokoju w Pałacu Prezydenckim
Jak co roku, do Pałacu Prezydenckiego dotarło dziś Betlejemskie Światło Pokoju. Płomień od harcerzy przyjęli prezydent Andrzej Duda z małżonką Agatą Kornhauser–Dudą.
Tegorocznej akcji towarzyszy hasło: „Czyńmy pokój”.
– Dziękuję Wam ogromnie, że spełniacie rolę roznosicieli światła pokoju, dobra i ciepła. Dziękuję, że jesteście tutaj wszyscy razem, tak jak zawsze, zebrani w Pałacu Prezydenckim wokół Światła Betlejemskiego ważnego także z punktu widzenia misji skautowej, harcerskiej: niesienia pokoju i dobra drugiemu człowiekowi – mówił prezydent.
– Nigdy do tej pory, od 33 lat, nie zdarzyło się, żeby Światło Pokoju nie dotarło do Polski. Zawsze jest. Ogromnie za to dziękuję, że zawsze jest tu, gdzie jest nam tak bardzo potrzebne. Dzięki Waszej służbie, Waszemu oddaniu ojczyźnie i bliźniemu – zaznaczył.
Betlejemskie Światło Pokoju w Sejmie
W czwartek marszałek Sejmu Szymon Hołownia odebrał od harcerzy Związku Harcerstwa Polskiego Betlejemskie Światło Pokoju. – Bardzo wam dziękuję, że przynieśliście tutaj to Światło i przypomnieliście nam w tych niespokojnych czasach, jak bardzo potrzebujemy pokoju – powiedział podczas spotkania z harcerzami Marszałek Sejmu.
Uroczystość zapalenia menory chanukowej w Sejmie
Prezydent Andrzej Duda wraz z Marszałkiem Sejmu Szymonem Hołownią, Prezydium Sejmu, Marszałek Senatu Małgorzatą Kidawą–Błońską wzięli udział w uroczystym zapaleniu menory chanukowej.
W związku z wtorkowym incydentem podczas święta Chanuki, w Sejmie odbyła się ponowna uroczystość zapalenia świec. Prezydenta do wzięcia udziału w uroczystości zaprosił Marszałek Sejmu.
Z udziałem prezydenta Andrzeja Dudy, marszałka Sejmu Szymona Hołowni, marszałek Senatu Małgorzaty Kidawa-Błońskiej, ambasadora Izraela Yacova Livne’a, w obecności około 200 gości, odbyła się w ostatni dzień Święta Chanuki ponowna ceremonia zapalenia menory chanukowej. W uroczystości uczestniczyli członkowie Prezydiów Sejmu i Senatu, a także parlamentarzyści. Obecny również szef Kancelarii Sejmu Jacek Cichocki. Do Sejmu przybyli ponadto naczelny rabin Polski Michael Schudrich, rabin Szalom Dow Ber Stambler ze wspólnoty Chabad-Lubawicz, przedstawiciele społeczności żydowskiej.
– Taka jest prawdziwa twarz Polski, wszyscy jesteśmy razem. Przedwczoraj zostały zgaszone świece chanukowe, ale nasza reakcja była natychmiastowa i zapaliliśmy je ponownie. To jest symbol naszej historii, żydowskiej i polskiej. To nie pierwszy raz, gdy ktoś starał się zgasić nasze światło, ale my zawsze będziemy zapalać świece jeszcze raz. Nie mogą nas zgasić, gdyż stoimy razem – podkreślił w swoim wystąpieniu Michael Schudrich.
Poprzednią uroczystość, która odbywała się we wtorek, zakłócił pos. Grzegorz Braun. W związku z incydentem Prezydium Sejmu zastosowało maksymalny wymiar kary – parlamentarzyście odebrano połowę uposażenia na trzy miesiące i całość diety na pół roku. Ponadto Szymon Hołownia dokonał wykluczenia pos. Brauna z posiedzenia Sejmu. Prezydium Sejmu upoważniło także Kancelarię Sejmu do złożenia zawiadomień do prokuratury o prawdopodobnym popełnieniu przestępstwa.
Wigilijne spotkanie pracowników Kancelarii Sejmu
W piątek, 15 grudnia, w Sali Kolumnowej odbyło się spotkanie opłatkowe pracowników Kancelarii Sejmu. Wzięli w nim udział marszałek Sejmu Szymon Hołownia, wicemarszałek Monika Wielichowska, a także szef Kancelarii Sejmu Jacek Cichocki wraz z zastępcami: Dariuszem Salamończykiem i Michałem Deskurem. Opłatki, którymi następnie podzielili się zgromadzeni, pobłogosławił nowy duszpasterz parlamentarzystów i kapelan sejmowy ks. Andrzej Sikorski, który odczytał fragment Pisma Świętego.
Konstytucja i ustawy! Kiedy Polska stanie się prawdziwym świeckim krajem?
W Polsce państwo świeckie jest kategorią ustawową, określoną w ustawie z 17 maja 1989 roku o gwarancjach wolności sumienia i wyznania. Art. 10 ust. 1 tej ustawy brzmi:
1. Rzeczpospolita Polska jest państwem świeckim, neutralnym w sprawach religii i przekonań.
2. Państwo i państwowe jednostki organizacyjne nie dotują i nie subwencjonują kościołów i innych związków wyznaniowych.
Konstytucja Rzeczypospolitej Polskiej z 1997 r. nie wprowadza zasady „świeckości” państwa, zaś potwierdza jego bezstronność w sprawach światopoglądowych i religijnych. Wyraźnie mówi o tym art. 25 ust. 2 Konstytucji RP, brzmiący: „Władze publiczne w Rzeczypospolitej Polskiej zachowują bezstronność w sprawach przekonań religijnych, światopoglądowych i filozoficznych, zapewniając swobodę wyrażania ich w życiu publicznym”.
Kiedy zakończy się robienie „szopek” z sekt / religii w Sejmie, szkołach, urzędach państwowych, itp.? Co z religią w szkołach? Co z likwidacją „klauzuli sumienia” w środowisku lekarskim?
Weźmy przykład, np. od naszego sąsiada. Czesi stali się w większości ateistami. Tam religia żyje swoim bytem. Tam do kościołów chodzi garstka ludzi.
Według spisu powszechnego z 2021 roku aż 80 procent Czechów zdeklarowało się jako niewierzący bądź nie zdecydowało się ujawnić wyznania.
Przypominamy, że PiS przez 8 lat rozdał Kościołowi nasze pieniądze. Były to setki milionów złotych, w tym dla Rydzyka.