POLSKA

Szkolenie żołnierzy Wojska Polskiego na koreańskich armatohaubicach K9

Poligon w Toruniu

23 lutego 2023 roku, na poligonie w Toruniu, Mariusz Błaszczak, wicepremier-minister obrony narodowej i Lee, Jong-Sup, minister obrony Korei Południowej obserwowali pokaz wyszkolenia bojowego żołnierzy 1. Mazurskiej Brygady Artylerii.

To tam po raz pierwszy użyte zostały armatohaubice K9.

– Przed chwilą byliśmy świadkami pierwszego strzelania w Polsce przy użyciu armatohaubicy K9. Strzelanie zostało wykonane przez polskie załogi K9. To jest symbol naszej współpracy polsko-koreańskiej, to jest też symbol bardzo szybkiego procedowania jeżeli chodzi o sprawy, wyzwania, które przed nami stoją, a tym zasadniczym wyzwaniem jest wzmocnienie bezpieczeństwa, wzmocnienie zdolności obronnych – powiedział Mariusz Błaszczak, wicepremier-minister obrony narodowej podczas szkolenia załóg armatohaubic K9.

– Jesteśmy w trakcie wzmacniania zdolności obronnych polskiego wojska poprzez współpracę z Koreą Południową, ale nasze plany dotyczą również budowania interoperacyjności pomiędzy naszymi siłami zbrojnymi, a więc jestem dobrej myśli, że również będziemy widzieć i podziwiać współpracę naszych żołnierzy na poligonach i również co jest niezwykle istotne, nasze wspólne plany dot. produkcji sprzętu koreańskiego w Polsce – mówił podczas spotkania z żołnierzami wicepremier M. Błaszczak.

Wyrzutnie rakietowe WR-40 Langusta i RM-70 (fot. Maciej Nędzyński/CO MON)

Podczas szkolenia na podtoruńskim poligonie żołnierze wykonali pierwsze w Wojsku Polskim strzelania bojowe z armatohaubic K9. W szkoleniu obok baterii złożonej z armatohaubic K9 wzięły udział także armatohaubice polskiej produkcji – AHS Krab, wyrzutnie rakietowe WR-40 Langusta i RM-70 oraz samobieżny moździerz M120 Rak.

– W maju ubiegłego roku miałem zaszczyt być gościem pana ministra Lee w Seulu, w lipcu podpisaliśmy umowy, a w grudniu już pierwsze egzemplarze K9 i K2 dotarły na wyposażenie Wojska Polskiego. Dziś załogi z brygady artylerii z Węgorzewa wyposażone w K9 pokazywały, że są przygotowane do tego, żeby wykorzystywać ten sprzęt, a więc podziwialiśmy ćwiczenie polskich załóg w koreańskich K9. Sądzę, że jest to nasz wspólny sukces, że w tak krótkim czasie doprowadziliśmy do tego, że nasza współpraca przynosi konkretne efekty, a więc sprzęt koreański jest już na wyposażeniu Wojska Polskiego. Jak powiedziałem, armatuhaubice K9 są na wyposażeniu jednostki, która stacjonuje w północno-wschodniej części naszego kraju, a dziś pierwsze egzemplarze, 12 egzemplarzy K9 trafiło do jednostki stacjonującej na południowym wschodzie Polski, w ramach 18 Dywizji Zmechanizowanej do Jarosławia – mówił szef MON.

Wyrzutnie rakietowe WR-40 Langusta i RM-70 (fot. Maciej Nędzyński/CO MON)

Wicepremier wspomniał także o dalszych perspektywach współpracy polsko-koreańskiej w zakresie militarnym:

– W tym roku jeszcze na wyposażenie Wojska Polskiego trafią samoloty FA-50, polscy lotnicy już szkolą się w Korei z wykorzystywania tych samolotów. To jest miara naszej współpracy, to jest miara bliskości Polski i Korei, to jest miara tego, że konsekwentnie budujemy zdolności obronne. Niedługo będziemy mieć dobre informacje dotyczące współpracy przemysłowej, przemysłu koreańskiego i przemysłu polskiego dotyczące czołgów, armatohaubic, ale także amunicji, w tym amunicji rakietowej na wyposażenie Wojska Polskiego. Uważamy, że jest to dobra okazja, żeby nasze wspólne przedsięwzięcia polsko-koreańskie zaowocowały tym, żeby zapewnić, zaspokoić potrzeby państw Sojuszu Północnoatlantyckiego i Unii Europejskiej dotyczące amunicji czy też sprzętu wojskowego.

– Przed chwilą byliśmy świadkami strzelań naszych armatohaubic K9 amunicją produkowaną w Polsce i to strzelanie zakończyło się sukcesem. Będziemy dalej współpracować we wzmacnianiu naszych sił zbrojnych – zaznaczył obecny na poligonie minister obrony Korei Południowej.

Rano w siedzibie MON przy ul. Klonowej 1 w Warszawie, odbyło się spotkanie bilateralne szefa polskiego resortu obrony i ministra obrony Korei Południowej. Przedmiotem rozmów były modernizacja Wojska Polskiego i współpraca przemysłów obronnych Polski i Korei Południowej.

Pierwsze strzelanie z koreańskich armatohaubic K9 (fot. Maciej Nędzyński/CO MON)

K9 Thunder

K9 Thunder to haubica samobieżna na podwoziu gąsienicowym. Jej uzbrojenie główne stanowi 155 mm armata, która w zależności od typu amunicji, zapewnia precyzyjne prowadzenie ognia na dystansach do ok. 40 km. Uzbrojenie pomocnicze stanowi 12,7 mm wielkokalibrowy karabin maszynowy. Napęd stanowi silnik wysokoprężny o mocy 1000 KM z automatyczną skrzynią biegów, które zapewniają wysoką prędkość i mobilność w każdym terenie. Masa haubicy wynosi 47 ton.

6 grudnia 2022 r. w Gdyni rozładowano pierwsze armatohaubice K9 dla Polski, a 12 grudnia 2022 r. ich pierwsze egzemplarze trafiły do jednostki w Węgorzewie. 11. Pułk Artylerii na bazie otrzymanego z Korei Południowej sprzętu został przekształcony w 1. Mazurską Brygadę Artylerii.

Polska zawarła z Koreą Płd. istotne kontrakty na broń dla Wojska Polskiego (czołgi K2, haubice K9, samoloty FA-50, wyrzutnie K239 Chunmoo). Zamówiony sprzęt stanowi realne wzmocnienie polskiego potencjału odstraszania i obrony. Będzie produkowany docelowo z szerokim udziałem polskiego przemysłu zbrojeniowego oraz z uwzględnieniem opinii i ocen ekspertów wojskowych. Zamówienia charakteryzują się szybkim tempem dostaw oraz dużym transferem technologii do Polski.

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button