Szef BBN: Prezydent zadowolony z decyzji Niemiec ws. Leopardów

Wojna na Ukrainie

– Decyzja Niemiec o dostarczeniu Ukrainie czołgów Leopard jest bardzo dobra.

Prezydent Andrzej Duda, który był informowany o postępach w tych uzgodnieniach wyraża satysfakcję z tej decyzji – powiedział szef BBN Jacek Siewiera.

Jego zdaniem, od kilkunastu tygodni mamy do czynienia z planowaniem działań na przyszłość w związku z konfliktem na Ukrainie. – Przekazanie czołgów Leopard, Challenger i Abrams to jest działanie o charakterze strategicznym, które wymaga planowania na wiele miesięcy do przodu. Wymaga planowania szkolenia i logistyki, przygotowania pola walki, przygotowania mentalnego dowódców do wykorzystania operacyjnego tych środków – powiedział.

Jak dodał, w dalszym ciągu Zachód udziela wsparcia państwu, które broni swoich granic. – Każde państwo ma prawo nabywać uzbrojenie i ma prawo bronić swoich granic. Nie ma to nic wspólnego z postawą ofensywną. Natomiast pomoc, jakiej udziela Zachód ma charakter ustrukturyzowany, zaplanowany, ma cechy myśli strategicznej obliczonej na uzyskanie określonych efektów – dodał.

Minister Siewiera podkreślił, że jest to bardzo dobra decyzja. – Cieszymy się, że Niemcy nie tylko wyrażają zgodę w ramach koalicji zaproponowanej przez Pana Prezydenta Andrzeja Dudę dokładnie dwa tygodnie temu we Lwowie, stworzenia takiej koalicji (państw, które przekażą Ukrainie czołgi Leopard), ale dołączają do niej, dołączając również swoje środki pancerne, swoje podstawowe czołgi bojowe – powiedział szef BBN.

Według niego, „to będzie zupełnie nowa jakość na polu walki na Ukrainie”. – To również jest rodzaj uzbrojenia, który daje realną perspektywę odzyskiwania terytorium przez naszych ukraińskich sąsiadów – dodał.

Jacek Siewiera zaznaczył, że prezydent był włączony w proces konsultacji. – Byliśmy informowani na bieżąco, tuż przed ogłoszeniem tej decyzji Pan Prezydent był informowany o postępie w tych uzgodnieniach i wyraża satysfakcję z tego, że decyzja kanclerza Olafa Scholza jest decyzją pozytywną – powiedział.

Stwierdził też, że w przypadku działań prezydenta na arenie międzynarodowej to wsparcie i wywieranie swego rodzaju presji albo inicjatywy jakkolwiek na nią spojrzymy, ma miejsce od pierwszych dni konfliktu zbrojnego, od pierwszych dni wojny na Ukrainie. – Bez względu na to, co dziś słychać w przestrzeni publicznej jeszcze przed wojną Pan Prezydent wyrażał zdecydowane poparcie między innymi bezpośrednią wizytą w Kijowie, na kilka godzin przed tym, jak spadły pierwsze rakiety – dodał.

11 stycznia we Lwowie Prezydent Andrzej Duda oświadczył, że Polska podjęła decyzję o przekazaniu Ukrainie kompanii czołgów Leopard 2 w ramach budowania międzynarodowej koalicji w tej sprawie.

Min. Przydacz o decyzji Niemiec ws. Leopardów

– Prezydent Andrzej Duda z satysfakcją przyjmuje decyzję Niemiec ws. przekazania Ukrainie Leopardów. Pokazuje to, że współpraca partnerów europejskich może prowadzić do pozytywnych efektów w drodze dyplomatycznych rozmów – powiedział szef Biura Polityki Międzynarodowej Marcin Przydacz.

Podkreślił, iż „fakt, że strona niemiecka po pierwsze wydaje decyzję o zgodzie na przekazanie Leopardów będąc właścicielem technologii, ale z drugiej strony, że dołącza do tej koalicji ze swoją deklaracją przekazania czołgów jest decyzją przyjętą z satysfakcją przez stronę polską”.

– Pokazuje też, że współpraca partnerów europejskich może prowadzić do pozytywnych efektów właśnie w drodze dyplomatycznych rozmów, bo sam Pan Prezydent również angażował się w rozmowy z partnerami zachodnimi, jak również jego współpracownicy. My na bieżąco staraliśmy się przekonywać naszych zachodnich partnerów do tej decyzji i jak widać z pozytywnym skutkiem – podkreślił Marcin Przydacz.

Exit mobile version