Szczyt UE – Ukraina. Zełenski: Pomimo dźwięków syren dziękuję, że jesteście z nami w tej wojnie, po stronie dobra!

Agresja Rosji na Ukrainie

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski spotkał się z przebywającą na Ukrainie przewodniczącą Komisji Europejskiej Ursulą von der Leyen.

Jak zaznaczyła głowa państwa, wizyta ta rozpoczyna dwa ważne dni integracji europejskiej na Ukrainie, kiedy to negocjacje z Ursulą von der Leyen, wspólne prace Komisji Europejskiej i ukraińskiego rządu oraz szczyt Ukraina-UE zaplanowany na piątek 3 lutego.

„To czas, kiedy nasze wspólne porozumienia i decyzje tutaj, w naszej stolicy, w Kijowie, będą oznaczały wzmocnienie całej Europy. Bo rozszerzenie naszej współpracy, dalsza integracja Ukrainy z UE to wzmocnienie europejskich możliwości ochrony życia. Życie wolnych ludzi w wolnej i pokojowej Europie” – podkreślił Wołodymyr Zełenski po spotkaniu z przewodniczącym Komisji Europejskiej w Kijowie.

Kijów. Wołodymyr Zełenski i Ursula von der Leyen (fot. president.gov.ua)

Zdaniem głowy państwa ukraińskiego marzenie o pokojowej Europie można zrealizować tylko wspólnie z Ukrainą i tylko poprzez pokonanie rosyjskiej agresji.

Wołodymyr Zełenski podkreślił, że otwarcie procesu negocjacyjnego w sprawie członkostwa Ukrainy w Unii Europejskiej będzie postrzegane przez obywateli Ukrainy jako ważny motyw do obrony państwa, a tym samym całej Europy, przed najbardziej antyeuropejskimi siłami, jakie istnieją w dzisiejszym świecie.

„Skąd taka motywacja? Na polu bitwy Ukraińcy bronią tych samych wartości, na których podstawie jednoczyła się i jednoczy Europa. A tego nie można stracić. I dlatego każdy krok, jaki podejmujemy w kierunku większego zjednoczenia Ukrainy i Unii Europejskiej, inspiruje nasz naród. I to przynosi efekty całej Europie i jestem pewien, że przynosi efekty naszej wspólnej obronie przed wspólnym wrogiem” – zaznaczył prezydent.


Zaznaczył, że Rosja obecnie koncentruje swoje siły i przygotowuje się do próby zemsty nie tylko na Ukrainie, ale także na wolnej Europie i wolnym świecie. Do pokonania takiego wroga nie wystarczy sukces na polu bitwy – potrzebna jest wiara w wolną, pokojową, zjednoczoną Europę.

„Potrzebujemy siły naszych instytucji. Potrzebujemy zdobyczy integracyjnych, które motywują, które dokładnie udowodnią, że stabilność naszego narodu na polu bitwy i na wszystkich innych poziomach tej złożonej, fatalnej konfrontacji jest naprawdę wspierana przez całą Europę” – powiedział Wołodymyr Zełenski.

Zdaniem głowy państwa, kontynuowane będą prace z europejskimi partnerami, przygotowujące do kolejnego etapu integracji Ukrainy z Unią Europejską, wzmocnienia naszej obrony przed rosyjską agresją i odbudowy naszego kraju. W szczególności zostaną rozważone kwestie gospodarcze, finansowe, społeczne, energetyczne, humanitarne itp.

Kijów. 24. szczyt Ukraina-UE (fot. president.gov.ua)

Kijów. 24. szczyt Ukraina-UE

W Kijowie trwał 24. szczyt Ukraina-Unia Europejska z udziałem prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego, przewodniczącego Rady Europejskiej Charlesa Michela i przewodniczącej Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen.

Gratulując przedstawicielom UE na Ukrainie, głowa państwa podziękowała za to, że europejska reprezentacja znalazła możliwość przybycia do Kijowa w takim formacie, pomimo zmasowanej agresji Rosji.

„I pomimo dźwięków syren chcę Wam podziękować, że nie boicie się tych dźwięków i że jesteście z nami w tej wojnie, po stronie dobra” – powiedział Wołodymyr Zełenski.

Prezydent podziękował za wsparcie, jakiego Unia Europejska udzieliła Ukrainie w minionym roku.

„Dzisiejszy szczyt jest już 24. szczytem Ukraina-UE. To mocny symbol, że pokonamy wszelkie przeszkody, aby wzmocnić nasze partnerstwo i integrację” – dodał.

Zdaniem głowy państwa obecny szczyt oprócz symboliki ma również znaczenie praktyczne: Ukraina kończy wdrażanie siedmiu zaleceń Komisji Europejskiej w sprawie uzyskania przez ten kraj statusu kandydata do członkostwa w UE.


Ponadto, jak zapowiedział prezydent, dziś zostaną rozważone kroki na najbliższą przyszłość, których potrzebuje zarówno Ukraina, jak i cała wspólnota europejska.

„Tej wiosny spodziewamy się wstępnej oceny przez Komisję Europejską naszych postępów, które osiągnęliśmy w niezwykle trudnych warunkach oporu wobec rosyjskiego terroru i inwazji na pełną skalę. Jestem przekonany, że to, co osiągnęła Ukraina, zasługuje na pozytywną ocenę” – powiedział Wołodymyr Zełenski.

Głowa państwa podziękowała za przedstawienie raportu analitycznego na temat wdrażania przez Ukrainę prawa UE. Stanie się podstawą do przygotowania krajowego planu dostosowania ustawodawstwa ukraińskiego do prawodawstwa europejskiego.

„Nasz cel jest absolutnie jasny – rozpoczęcie negocjacji w sprawie członkostwa Ukrainy w Unii Europejskiej. I wierzę, że UE będzie gotowa do negocjacji w sprawie akcesji Ukrainy już w tym roku” – podkreślił prezydent.

Zaproponował uzgodnienie algorytmu wspólnych działań, aby nie stracić ani jednego dnia na zbliżeniu Ukrainy i Unii Europejskiej.


Przewodniczący Rady Europejskiej zaznaczył, że głównym celem tego szczytu jest wysłanie do państwa i narodu ukraińskiego przesłania o jedności, a także o przyszłości Ukrainy w UE.

Charles Michel przypomniał, że w czerwcu 2022 r. Ukraina uzyskała status kandydata do członkostwa w Unii Europejskiej.

„Możesz na nas liczyć. Będziemy wspierać Twoje wysiłki. A Rada Europejska jest tutaj właśnie po to, żeby regularnie analizować, co trzeba zrobić na drodze do akcesji” – zaznaczył.

Zdaniem przewodniczącego Rady Europejskiej wsparcie finansowe, militarne i humanitarne dla Ukrainy, zachęcenie państw UE do uruchomienia zdolności operacyjnych oraz polityka sankcji wobec Rosji są obecnie bardzo ważne.

Charles Michel podkreślił również znaczenie postawienia przed sądem winnych zbrodni popełnionych na Ukrainie i Ukraińcach podczas tej wojny.

„Dzisiaj dźwięki alarmu lotniczego przypominają nam, że macie do czynienia z brutalnym agresorem. Ale fakt, że w czasie tej wojny wciąż się tu zebraliśmy i dyskutujemy o przyszłości Ukrainy, pokazuje, że jesteśmy znacznie silniejsi od tego agresora. I tak będzie” – powiedziała ze swojej strony Ursula von der Leyen.

Pozytywnie odniosła się również do postępów Ukrainy we wdrażaniu siedmiu zaleceń Komisji Europejskiej i wyraziła nadzieję na dalsze szybkie postępy.

Kijów. Ursula von der Leyen i Olena Zełenska (fot. president.gov.ua)

Olena Zełenska: Każde ukraińskie dziecko powinno wychowywać się w rodzinie

Pierwsza Dama Olena Zełenska rozmawiała z przebywającą z wizytą na Ukrainie przewodniczącą Komisji Europejskiej Ursulą von der Leyen na temat przezwyciężania sieroctwa i wprowadzania rodzinnych form edukacji.

„Musimy jednocześnie ratować dzieci przed rosyjskimi rakietami i przed pobytem w sierocińcach. Te dzieci potrzebują spokoju, bezpieczeństwa i rodziny. I to nie raz, ale teraz” – podkreśliła żona prezydenta.

Pierwsza Dama mówiła o trudnościach, z jakimi borykały się rodziny adopcyjne podczas rosyjskiej inwazji. Według statystyk 343 rodziny zastępcze wychowujące 1386 dzieci stały się przesiedleńcami wewnętrznymi z powodu wojny, ponieważ straciły domy lub nie czuły się bezpiecznie. Kolejne 706 rodzin z 3093 dziećmi wyjechało za granicę. Często nie mają dokąd wrócić.

„Nigdy nie mam dość powtarzania, że ​​w tej wojnie walczymy o każdą osobę i jej podstawowe prawa. A dla dziecka jest to prawo do życia w rodzinie, do posiadania rodziców, którzy je kochają. Interesuje nas reforma nie tylko dlatego, że jest formalną drogą do UE. Nasi ludzie, nasze dzieci tego potrzebują, żeby były szczęśliwsze” – podsumowała Olena Zełenska.
(president.gov.ua)

Exit mobile version