Szczyt NATO w Brukseli. Prezydent RP spotkał się z prezydentem USA Donaldem Trumpem

W Brukseli trwa szczyt Sojuszu Północnoatlantyckiego.

Prezydent Andrzej Duda dwukrotnie rozmawiał z Prezydentem USA Donaldem Trumpem o wzmacnianiu polsko-amerykańskiej współpracy wojskowej w zakresie sprzętu oraz współpracy jednostek wojskowych – poinformował Szef Gabinetu Prezydenta RP Krzysztof Szczerski.

W środę, w ciągu dnia Prezydent Donald Trump zaprosił Prezydenta Andrzeja Dudę do sali przeznaczonej dla delegacji amerykańskiej podczas szczytu NATO.

Przywódcy rozmawiali przede wszystkim o „współpracy wojskowej, w tym o wzmacnianiu polsko-amerykańskiej kooperacji wojskowej, w zakresie sprzętu i współpracy jednostek wojskowych”. – Prezydenci omówili też kalendarz kontaktów politycznych na najwyższym szczeblu – powiedział Krzysztof Szczerski.

Do drugiej rozmowy, która odbyła się na prośbę strony polskiej, doszło podczas roboczej kolacji przywódców państw NATO przybyłych do Brukseli na szczyt Sojuszu.

– Prezydenci Duda i Trump rozmawiali o zwiększeniu obecności wojsk amerykańskich w Polsce, zarówno jeśli chodzi o formę tej obecności, jak i o liczebność; kwestia ta leży w polu zainteresowań obu prezydentów i rozmowy polsko-amerykańskie na ten temat będą kontynuowane w najbliższej przyszłości – powiedział Szef Gabinetu Prezydenta.

– Jesteśmy odpowiedzialnym członkiem Sojuszu. I wierzę w to, że pokażemy jedność w przestrzeni euroatlantyckiej, co jest niezwykle ważne – podkreślił Prezydent Andrzej Duda przed rozpoczynającym się w kwaterze głównej NATO w Brukseli dwudniowym szczytem Sojuszu Północnoatlantyckiego.

Ponadto, Andrzej Duda przypomniał o przyjętej przez parlament ustawie, która przewiduje m.in. stopniowe podniesienie do 2030 r. wydatków Polski na obronność do 2,5 proc. PKB. – To tutaj, na forum Sojuszu robi ogromne wrażenie, bo to jest bardzo poważna decyzja – podkreślił Prezydent, dodając, że nie ma obawy, jeśli chodzi o nasze wydatki w przyszłości.

– Jestem przekonany, że ta kwota, która jest przewidziana do wydania naszymi zobowiązaniami czyli 2 proc. – zostanie wydana – powiedział Andrzej Duda.  I – jak dodał – w ciągu najbliższego miesiąca, półtora, dojdzie do nowych zakupów dla polskiej armii.  – Plan modernizacji i dozbrajania polskiej armii jest realizowany; proszę się nie obawiać – akcentował.

Prezydent Andrzej Duda rozmawiał między innymi z Prezydent Chorwacji Kolindą Grabar-Kitarović, Prezydent Litwy Dalią Grybauskaitė, Kanclerz Niemiec Angelą Merkel oraz Premierami Wielkiej Brytanii Theresą May, Węgier Viktorem Orbánem oraz Włoch Giuseppem Conte.

Przywódcy państw Sojuszniczych zatwierdzili decyzje o powołaniu dowództwa logistycznego w Niemczech, którego zadaniem będzie zapewnienie sprawnego przemieszczania wojsk w Europie, oraz o odtworzeniu dowództwa w amerykańskim Norfolk, odpowiedzialnego za kontrolę nad szlakami komunikacyjnymi na północnym Atlantyku.

Liderzy krajów NATO zatwierdzili też inicjatywę 4×30 – wzmocnienia zdolności do odpowiedzi i szybkości reagowania. Zakłada ona, że do 2020 r. państwa Sojuszu będą utrzymywać na wysokim poziomie gotowości 30 batalionów zmechanizowanych, 30 eskadr powietrznych oraz 30 okrętów bojowych, gotowych do działania w czasie nie dłuższym niż 30 dni.

Spotkanie odbywa się w nowej kwaterze NATO, która swym układem architektonicznym przypomina splecione palce, symbol jedności i współpracy.

Drugi dzień Szczytu NATO

Rozpoczął się drugi dzień Szczytu NATO w Brukseli, podczas którego Prezydent Andrzej Duda reprezentuje Polskę.

Przywódcy państw oraz szefowie rządów będą dziś uczestniczyć w dwóch sesjach: pierwsza z nich ma dotyczyć współpracy z kluczowymi wschodnimi partnerami Sojuszu, druga zaś obejmie zagadnienia związane z misjami pokojowymi w Afganistanie.

Prezydent Andrzej Duda przewodniczy polskiej delegacji podczas rozpoczynającego się w kwaterze głównej NATO w Brukseli dwudniowego szczytu Sojuszu Północnoatlantyckiego.
(KP)

Exit mobile version