Sekretarz Generalny NATO przybył na historyczny Szczyt w Waszyngtonie.
Sekretarz generalny Jens Stoltenberg nakreślił kluczowe kwestie Szczytu NATO po przybyciu do Walter E. Washington Convention Center w środę (10 lipca 2024 r.). Stoltenberg powiedział, że oczekuje od sojuszników podjęcia ważnych decyzji w sprawie dalszego zwiększania wsparcia dla Ukrainy, wzmacniania odstraszania i obrony NATO oraz pogłębiania partnerstw z partnerami w regionie Indo-Pacyfiku.
Baza obrony przeciwrakietowej NATO w Polsce jest już gotowa do misji
Nowy amerykański ośrodek obrony przeciwrakietowej w Redzikowie w Polsce jest już operacyjny i dostępny na potrzeby obrony Sojuszu. Obiekt, nazwany „Aegis Ashore”, jest częścią większej tarczy antyrakietowej NATO i ma na celu wykrywanie, śledzenie i przechwytywanie lecących rakiet balistycznych.
„To ważny krok dla bezpieczeństwa transatlantyckiego i zdolności NATO do obrony przed rosnącym zagrożeniem ze strony rakiet balistycznych” – powiedział Sekretarz Generalny NATO Jens Stoltenberg.
„Rakiety balistyczne były szeroko stosowane w konfliktach na Ukrainie i na Bliskim Wschodzie. Jako Sojusz defensywny nie możemy ignorować tego zagrożenia. Obrona przeciwrakietowa jest zasadniczym elementem podstawowego zadania NATO, jakim jest obrona zbiorowa” – dodał Stoltenberg.
Natowska obrona przeciwrakietowa umożliwia wykrycie ataku rakietowego i wykorzystuje dane radarowe do naprowadzania przechwytywacza w celu zniszczenia ofensywnego pocisku balistycznego przeciwnika. Ośrodek obrony przeciwrakietowej w Polsce może bronić się przed rakietami balistycznymi krótkiego i średniego zasięgu. Aegis Ashore jest kluczowym elementem natowskiej „zwiększonej zdolności operacyjnej” w zakresie obrony przed rakietami balistycznymi, zadeklarowanej przez głowy państw i rządów państw sojuszniczych na szczycie w Waszyngtonie.
Misją NATO w zakresie obrony przeciwrakietowej jest ochrona europejskiej ludności, terytorium i sił NATO przed rosnącym zagrożeniem stwarzanym przez rakiety balistyczne. Kluczowe elementy tarczy antyrakietowej NATO obejmują dwa amerykańskie obiekty Aegis Ashore w Polsce i Rumunii wraz z niszczycielami amerykańskiej marynarki wojennej w Rota w Hiszpanii oraz radar wczesnego ostrzegania w Kurecik w Turcji. Aegis Ashore ma charakter wyłącznie defensywny. W dwóch punktach przechwytujących w Polsce i Rumunii stacjonuje około 200 żołnierzy. Zakład w Deveselu w Rumunii działa od 2016 roku.
Sekretarz Generalny przedstawia priorytety Szczytu Waszyngtońskiego na Forum Publicznym NATO
Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg przemawiał podczas pierwszego dnia Forum Publicznego NATO w Waszyngtonie w środę (10 lipca 2024 r.). W rozmowie z Frederickiem Kempe, prezydentem i dyrektorem Generalnym Rady Atlantyckiej, Sekretarz Generalny powiedział, że podczas Szczytu przywódcy Sojuszu podejmą decyzje krytyczne dla przyszłego bezpieczeństwa NATO, w tym dotyczące odstraszania i obrony, wsparcia dla Ukrainy i globalnych partnerstw.
Stoltenberg podkreślił, że sojusznicy zapewniają Ukrainie większe wsparcie, podkreślając, że spodziewa się, że sojusznicy uzgodnią wiodącą rolę NATO w koordynowaniu pomocy w zakresie bezpieczeństwa i szkoleń dla Ukrainy oraz będą w dalszym ciągu jeszcze bardziej przybliżać Ukrainę do NATO. Z zadowoleniem przyjął także udział Australii, Japonii, Nowej Zelandii i Korei Południowej na szczycie, podkreślając, że członkowie Sojuszu coraz ściślej współpracują z partnerami z Indo-Pacyfiku.
Forum Publiczne NATO odbywa się przez dwa dni przy okazji Szczytu NATO w Waszyngtonie. Jest ono organizowane wspólnie przez NATO i rząd Stanów Zjednoczonych, we współpracy z Radą Atlantycką, Centrum Nowego Bezpieczeństwa Amerykańskiego (CNAS), GLOBSEC, Niemieckim Funduszem Marshalla Stanów Zjednoczonych (GMF) i Instytutem Hudsona.
Przywódcy Sojuszu przyjmują nowe zobowiązanie NATO dotyczące przemysłu obronnego
Sojusznicze głowy państw i rządów zatwierdziły nowe zobowiązanie NATO dotyczące rozszerzenia potencjału przemysłowego na szczycie w Waszyngtonie. Zastaw ma na celu przyspieszenie potencjału i produkcji przemysłu obronnego w całym Sojuszu oraz podkreśla strategiczne znaczenie transatlantyckiej współpracy obronnej.
Deklaracja Szczytu Waszyngtońskiego (w jęz. angielskim)
Podczas spotkania przywódcy Sojuszu potwierdzili, że silny przemysł obronny jest niezbędny do utrzymania silnego odstraszania i obrony NATO oraz do dalszego wspierania Ukrainy. Zastaw obejmuje działania długoterminowe, takie jak opracowanie krajowych planów mających na celu wzmocnienie potencjału przemysłowego, przyspieszenie międzynarodowych zamówień publicznych, usprawnienie wdrażania standardów w celu zwiększenia interoperacyjności, usuwanie barier w handlu i inwestycjach oraz zabezpieczanie krytycznych łańcuchów dostaw.
Sojusznicy zobowiązali się także do szybkiego dostarczenia Ukrainie kluczowych zdolności, początkowo skupiając się na amunicji oraz systemach obrony powietrznej i przeciwrakietowej.
Nowe Zobowiązanie opiera się na Planie działań w zakresie produkcji obronnej uzgodnionym na szczycie w Wilnie w lipcu 2023 r. Od tego czasu sojusznicy poczynili znaczne postępy w aktualizowaniu narodowych strategii obronnych, usprawnianiu procesów zaopatrzenia i inwestowaniu w produkcję przemysłową. W styczniu europejscy sojusznicy z NATO zgodzili się wspólnie kupić do 1000 rakiet Patriot. Przy okazji szczytu natowska agencja wsparcia i zaopatrzenia (NSPA) złożyła zamówienie na rakiety przeciwlotnicze Stinger o wartości 700 milionów dolarów.
W ciągu najbliższych pięciu lat sojusznicy NATO w Europie i Kanadzie planują nabyć tysiące systemów obrony powietrznej i artylerii, 850 nowoczesnych samolotów, głównie F-35 piątej generacji, a także znaczną liczbę zaawansowanych zdolności.