Szczyt klimatyczny COP26 w Glasgow. „Puste słowa Morawieckiego” i „blamaż polskiego rządu na scenie międzynarodowej”

Premier Mateusz Morawiecki na szczycie klimatycznym COP26

Redukcja emisji gazów cieplarnianych do 2030 r., opracowanie pakietu pomocowego dla państw rozwijających się oraz upowszechnianie wiedzy nt. znaczenia realizacji celów porozumienia paryskiego – to główne tematy poruszone podczas konferencji klimatycznej COP26 w Glasgow.

Premier Mateusz Morawiecki wziął udział w najważniejszej części spotkania, czyli Szczycie Liderów – spotkaniu wysokiego szczebla głów państw i szefów rządów. Podczas rozmów szef polskiego rządu poruszył m.in. kwestie związane z solidarnością, sprawiedliwą transformacją, tanią energią i czystym środowiskiem.

Jak zwykle polski rząd unika zobowiązań klimatycznych i na szczycie CIO26 nie pojawiły się żadne konkrety w tej sprawie.
Przypominamy, że Polska jest jedynym krajem UE, który nie przyjął celu neutralności klimatycznej!

Kiedy nasz kraj odejdzie od wydobycia węgla, który jest nieopłacalny i tylko niszczy środowisko?! Czy Polska osiągnie neutralność klimatyczną do 2050 roku?

Transformacja energetyczna musi odbywać się w sposób sprawiedliwy i zapewniać bezpieczeństwo obywateli

Podczas spotkania premier Mateusz Morawiecki podkreślił, że działania na rzecz przeciwdziałania zmianom klimatu muszą uwzględniać uwarunkowania społeczne i gospodarcze. Transformacja energetyczna musi odbywać się w sposób sprawiedliwy i zapewniać bezpieczeństwo obywateli. – Kierujemy się w stronę neutralności klimatycznej, ale nie możemy zapominać zarówno o gospodarczych skutkach pandemii jak i rozwojowym zróżnicowaniu poszczególnych państw i regionów – mówił premier. Jak dodał, transformacja nie może się odbywać kosztem ludzi. To obywatel powinien być w sercu zmian.

Premier wskazał także jak waży jest punkt startu poszczególnych państw dla transformacji energetycznej – Warto jest podkreślić jaki jest punkt startu bogatych krajów Europy Zachodniej w porównaniu do krajów, które nie mogły się normalnie rozwijać po II wojnie światowej. To pokazuje jak ważne jest zastosowanie zasady sprawiedliwej transformacji – mówił premier. Dziś Polska musi nadrabiać zaległości i prowadzić taką politykę klimatyczną, by Polska gospodarka nie traciła na konkurencyjności wobec innych gospodarek – kontynuował.

Jeśli polityka wewnętrzna i globalna mają osiągnąć wspólne cele na rzecz przeciwdziałania zmianom klimatu, państwa muszą stworzyć nie tylko odporną gospodarkę, ale także odporne społeczeństwo, które nikogo nie pozostawia w tyle. Polska realizuje ten cel na trzech etapach:

COP26 w Glasgow to ważny etap na drodze do realizacji celów porozumienia paryskiego

– COP26 to ważny etap na drodze do realizacji celów porozumienia paryskiego – mówił premier. Jak dodał, żyjemy w świecie wychodzącym z kryzysu COVID-19. UE była pierwszą wiodącą gospodarką, która przyjęła cel neutralności klimatycznej do 2050 r. – Wiele krajów podążyło w ślady Unii, ale globalne wyzwania wymagają globalnych wysiłków. Każdy z nas powinien mieć w nich swój udział – mówił premier Mateusz Morawiecki.

– Niech nasze spotkanie stanie się kolejną okazją do budowania mostów i nowym kamieniem milowym dla naszych ambicji i recept na ich skuteczną realizację w duchu sprawiedliwej społecznie transformacji – podsumował.

Premier Mateusz Morawiecki i premier Indii Narendra Modi na szczycie klimatycznym COP26 (fot. KPRM)

Kolejne puste słowa premiera Morawieckiego na szczycie w Glasgow

Premier Mateusz Morawiecki zabrał głos na szczycie klimatycznym ONZ COP26 w Glasgow i po raz kolejny próbował opowiadać światu bajki o zaangażowaniu Polski w walkę z kryzysem klimatycznym.

Podczas wystąpienia Mateusz Morawiecki z dumą opowiadał o osiągnięciach Unii Europejskiej w zakresie przeciwdziałania kryzysowi klimatycznemu. Zwracał uwagę na wagę unijnych deklaracji o osiągnięciu neutralności klimatycznej do 2050 roku, czy o podniesieniu celów redukcji emisji na rok 2030. Zaktualizowane zobowiązania do działania są faktycznie krokiem w dobrym kierunku, choć nie są one jeszcze wystarczające. Co więcej, proces podejmowania decyzji w tych kwestiach spowalniał polski rząd, reprezentowany przez Morawieckiego.

– Okrągłe słowa o polityce klimatycznej są dalekie od tego, czego oczekujemy od premiera. Nie mamy już czasu na traktowanie kryzysu klimatycznego jak modnego tematu, o którym wciąż powtarza się niewiele znaczące frazesy. Nie mamy już czasu na wystąpienia, których celem jest zazielenienie wizerunku i jedynie sprawienie wrażenia troski o klimat, lecz bez poparcia w faktycznie podejmowanych działaniach. Potrzebujemy wyobraźni, solidarności i działania teraz – powiedziała Katarzyna Niemier, aktywistka Młodzieżowego Strajku Klimatycznego.

Rząd Mateusza Morawieckiego nie przygotował jeszcze planu sprawiedliwej transformacji, w tym odejścia od spalania węgla i innych paliw kopalnych. Osoby zatrudnione w przemyśle górniczym i w energetyce muszą mierzyć się z niepewnością dotyczącą utrzymania zatrudnienia. Elektrownia w Bełchatowie wciąż emituje najwięcej gazów cieplarnianych w całej Unii Europejskiej, a kopalnia Turów, której działanie zostało przedłużone decyzją Ministra Klimatu do 2044 roku, generuje także sytuację międzynarodowego konfliktu z udziałem Trybunału Sprawiedliwości Europejskiej i niszczy naszą przyszłość.

– Rząd nie robi nic, żeby chronić klimat, wręcz przeciwnie. Polska dalej nie ma planu odejścia od węgla, a obóz rządzący po kolei próbuje blokować rozwój odnawialnych źródeł energii, choć to właśnie tym, podczas wystąpienia, próbował się chwalić premier Morawiecki. Naukowcy biją na alarm, że konieczne jest zdecydowane zmniejszenie emisji, jeśli chcemy zachować szansę na uniknięcie katastrofy klimatycznej. Ale zamiast popychać UE w kierunku ambitnych działań na rzecz redukcji emisji, premier Morawiecki zaczął ostatnio grozić torperodowaniem unijnego pakietu Fit for 55 – a tym samym celu, z którym UE przybywa do Glasgow. To absolutnie nieodpowiedzialne. Po raz kolejny polski rząd zapewnia nam blamaż na scenie międzynarodowej – powiedziała Joanna Flisowska, szefowa działu klimat i energia w Greenpeace

Lekceważące podejście do kryzysu klimatycznego, powoduje, że emisje wciąż napędzają kryzys klimatyczny, którego już dzisiaj doświadczamy także w Polsce. Jednocześnie, najbardziej dramatyczne skutki odczuwają osoby mieszkające w krajach Globalnego Południa, które najmniej przyczyniły się do problemu. To większość populacji ludzi na świecie, którzy już teraz muszą mierzyć się z suszami uniemożliwiającymi uprawę żywności, upałami utrudniającymi funkcjonowanie, ulewnymi deszczami, silnymi wiatrami, czy powodziami niebezpiecznymi dla życia i zdrowia, powodującymi utratę domów i niszczącymi infrastrukturę, w efekcie czego są zmuszeni do migracji. Decyzje podejmowane w Polsce, które prowadzą do niszczenia środowiska, dotykają osób na całym świecie.

– Przemówienie premiera, zamiast zwiększyć ambicję szczytu klimatycznego, na którym ważą się losy przyszłości milionów ludzi na całym świecie, jest kolejnym przykładem PR-owej gry polskiego rządu. Nie godzę się na mówienie o dążeniu do neutralności klimatycznej, przy jednoczesnej obsesji na punkcie utrzymania nieskończonego wzrostu gospodarczego. Puste słowa Mateusza Morawieckiego są wyrokiem dla kolejnych pokoleń – powiedziała Agnieszka Kula, aktywistka klimatyczna.

Porozumienie paryskie – ogólnoświatowy plan działania, mający na celu uchronić nas przed zmianami klimatu

W porozumieniu paryskim wskazano ogólnoświatowy plan działania, który ma nas uchronić przed zmianami klimatu dzięki ograniczeniu globalnego ocieplenia poniżej 2°C i dążeniu do utrzymania go na poziomie 1,5°C. Poziom ten powinien zostać osiągnięty w takim czasie, aby umożliwić ekosystemom naturalną adaptację do zmian klimatu, zapewnić niezakłóconą produkcję i umożliwić rozwój gospodarczy w sposób zrównoważony.

Porozumienie paryskie ma także na celu poprawę zdolności krajów do radzenia sobie ze skutkami zmian klimatu i udzielenie im wsparcia. Przyjęto je w grudniu 2015 r. podczas konferencji klimatycznej w Paryżu – COP21. Do porozumienia przystąpiło ponad 190 krajów, w tym Unia Europejska i jej państwa członkowskie.
(własne, KPRM, greenpeace)

Exit mobile version