KATOWICEPOLSKA

Szczyt Klimatyczny COP 24. Szczególne środki bezpieczeństwa, wyłączone tereny

Szczyt Klimatyczny COP 24

Premier Mateusz Morawiecki podpisał zarządzenie wprowadzające pierwszy stopień alarmowy ALFA na terenie województwa śląskiego oraz miasta Krakowa.

Stopień alarmowy ALFA został wprowadzony w związku z 24. Sesją Konferencji Stron Ramowej Konwencji ONZ w sprawie zmian klimatu (COP 24) i będzie obowiązywać przez okres jej trwania (od 26 listopada od godziny 00:00 do 15 grudnia do godziny 23:59).

Stopień ALFA jest najniższym z czterech stopni alarmowych określonych w ustawie o działaniach antyterrorystycznych. Jest on przede wszystkim sygnałem dla służb dbających o bezpieczeństwo i całej administracji publicznej do zachowania szczególnej czujności.

Bezpieczeństwo w czasie obowiązywania stopnia uzależnione jest nie tylko od działania właściwych służb, ale też od przygotowania administratorów obiektów użyteczności publicznej, którzy zobowiązani są do prowadzenia ich wzmożonej kontroli.

Podczas obowiązywania stopnia alarmowego ALFA mieszkańcy województwa śląskiego i Krakowa powinni zwrócić szczególną uwagę na wszelkie niestandardowe sytuacje i potencjalne zagrożenia, na przykład: nietypowo zachowujące się osoby, pakunki, torby lub plecaki pozostawione bez opieki w miejscach publicznych, samochody (szczególnie transportowe) zaparkowane w pobliżu miejsc zgromadzeń.

Wszelkie niepokojące i nietypowe sytuacje oraz zagrożenia powinny być zgłaszane Policji za pośrednictwem numerów telefonu 112 oraz 997.

W przypadku wprowadzenia pierwszego stopnia alarmowego (ALFA) organy administracji publicznej oraz kierownicy służb i instytucji właściwych w sprawach bezpieczeństwa i zarządzania kryzysowego:

– prowadzą, w ramach realizacji zadań administratorów obiektów, wzmożoną kontrolę obiektów użyteczności publicznej oraz innych obiektów, które potencjalnie mogą stać się celem zdarzenia o charakterze terrorystycznym
– zalecają podległemu personelowi informowanie odpowiednich służb w przypadku zauważenia: nieznanych pojazdów na terenie instytucji publicznych lub innych ważnych obiektów, porzuconych paczek i bagaży lub jakichkolwiek innych oznak nietypowej działalności
– informują podległy personel o konieczności zachowania zwiększonej czujności w stosunku do osób zachowujących się w sposób wzbudzający podejrzenia
– zapewniają dostępność w trybie alarmowym członków personelu niezbędnych do wzmocnienia ochrony obiektów
– prowadzą kontrolę pojazdów wjeżdżających oraz osób wchodzących na teren obiektów
– sprawdzają, na zewnątrz i od wewnątrz, budynki będące w stałym użyciu w zakresie podejrzanych zachowań osób oraz w poszukiwaniu podejrzanych przedmiotów
– sprawdzają działanie środków łączności wykorzystywanych w celu zapewnienia bezpieczeństwa
– dokonują, w ramach realizacji zadań administratorów obiektów, sprawdzenia działania instalacji alarmowych, przepustowości dróg ewakuacji oraz funkcjonowania systemów rejestracji obrazu
– dokonują przeglądu wszystkich procedur, rozkazów oraz zadań związanych z wprowadzeniem wyższych stopni alarmowych.

Wyłączenie z użytkowania Parku i Pomnika Powstańców Śląskich w Katowicach

Szczyt Klimatyczny, który przyciągnie do Katowic 30 tys. delegatów ze 196 krajów, wiąże się ze zmianami w organizacji ruchu – w szczególności w Strefie Kultury i jej sąsiedztwie. Poniżej podajemy nowe uzgodnienia obowiązujące na dzień 23 listopada.

W związku z wnioskiem Komendanta Miejskiego Policji Prezydent Miasta Katowice wydał dzisiaj Zarządzenie Porządkowe Nr 1/2108, na mocy którego w dniach 25.11.2018 – 15.12.2018 z użytkowania wyłączony zostaje teren Placu i Parku przy Pomniku Powstańców Śląskich. – Rejon Parku i Pomnika Powstańców Śląskich na wniosek Policji zostanie zabezpieczony na wypadek ewentualnej konieczności ewakuacji uczestników szczytu klimatycznego. Teren ten jest dużą przestrzenią, ulokowaną blisko miejsca obrad, a jednocześnie jej wyłączenie nie koliduje z życiem miasta – wyjaśnia Ewa Lipka, rzecznik prasowy urzędu miasta Katowice.

Zarządzenie wprowadza na tym terenie zakaz wchodzenia i przebywania osób, co zostanie odpowiednio oznakowane w miejscach wejścia do Parku i pod Pomnik Powstańców Śląskich. Obszar ten z uwagi na swoje położenie i powierzchnię zostaje przeznaczony do ewentualnej ewakuacji uczestników Szczytu Klimatycznego, a za jego zabezpieczenie odpowiadać będzie Policja.

Szczyt Klimatyczny COP 24 – mapka (fot. UMK)

ULICE ZAMKNIĘTE DLA RUCHU

Olimpijska
Góreckiego
Dobrowolskiego (od wjazdu na teren Muzeum Śląskiego do ul. Góreckiego)

Na ulicach tych zapewniony będzie dojazd do przyległych posesji, m.in. do obiektów NOSPR i biurowca .KTW od ul. Olimpijskiej. Przyległe odcinki ul. Ordona, Skrzypka i Nadgórników staną się drogami bez przejazdu (patrz mapka).
(CRP, UMK)

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button