Szczyt Inicjatywy Trójmorza w Bukareszcie. Andrzej Duda rozmawiał z Johnem Kerrym

Forum Biznesu Inicjatywy Trójmorza

Prezydent Andrzej Duda uczestniczył w odbywającym się w Bukareszcie Forum Biznesu Inicjatywy Trójmorza.

– W ciągu ostatnich 15 lat Region Trójmorza szczycił się najbardziej dynamicznym rozwojem gospodarczym ze wszystkich regionów Europy. Słusznie jesteśmy postrzegani przez globalny biznes jako wschodni motor Unii Europejskiej i bezpieczna przystań dla inwestorów w tych, jakże niespokojnych, czasach – podkreślił Andrzej Duda podczas sesji otwierającej.

W ocenie prezydenta, pomimo wielu wyzwań o charakterze zarówno politycznym, jak i gospodarczym, Inicjatywa Trójmorza udowodniła swoją kluczową rolę w zapewnianiu korzystnych warunków dla funkcjonowania i rozwoju przedsiębiorstw.

Udział w Forum wzięli także m.in. prezydent Rumunii Klaus Iohannis, a także specjalny wysłannik prezydenta USA ds. klimatu John Kerry oraz przedstawiciele środowisk biznesowych z wielu krajów.

Andrzej Duda wskazywał, że od momentu powstania w 2015 r. Inicjatywa Trójmorza szczególną wagę przywiązuje do regionalnego bezpieczeństwa i dywersyfikacji źródeł dostaw.

– Dzięki rozwojowi wspólnych projektów, takich jak transgraniczne interkonektory gazowe, Baltic Pipe i terminale LNG, udało nam się przetrwać kryzys energetyczny wywołany przez Rosję – zaznaczył.

Andrzej Duda wspomniał też o zielonej transformacji i rozwoju odnawialnych źródeł energii. – Budowa morskich farm wiatrowych na Bałtyku otwiera nowe możliwości współpracy, zwłaszcza pomiędzy Polską a krajami bałtyckimi – przekonywał. Jak dodał, nie ulega wątpliwości, że w naszym regionie istnieje ogromny potencjał do rozwoju silnej gospodarki wodorowej.

– Razem z Grecją, która wczoraj oficjalnie dołączyła do Inicjatywy Trójmorza, jesteśmy grupą ponad 120 milionów ambitnych, przedsiębiorczych Europejczyków. Nasze gospodarki wytwarzają prawie 14% PKB Unii Europejskiej. Jednocześnie w ciągu ostatnich 5 lat nasz średni wzrost PKB wyniósł 2,9% – wskazywał polski przywódca.

Podkreślił, że na liście projektów priorytetowych Trójmorza znajduje się obecnie 91 inwestycji – są to duże, ponadregionalne projekty infrastrukturalne w obszarze transportu, energetyki i technologii cyfrowej o wartości ponad 168 miliardów euro.

Prezydent zaprosił do realizacji trójmorskich projektów i do współpracy zarówno inwestorów, wykonawców jak też usługodawców.

Zwrócił również uwagę na nowy projekt – Stowarzyszenie Rozwoju Biznesu Trójmorza. Poinformował, że nowa organizacja, zainicjowana przez Polskę, Bułgarię, Estonię, Litwę i Rumunię, ma na celu wspieranie interesów przedsiębiorców i pracodawców z regionu Trójmorza.

– Bazując na sukcesie Funduszu Inwestycyjnego Inicjatywy Trójmorza – nie będziemy szczędzić wysiłków w wypracowywaniu nowych narzędzi finansowych, które ułatwią realizację większej liczby ponadregionalnych projektów – zapewniał Andrzej Duda.

Prezydent spotkał się później z premierem Rumunii Ionem–Marcelem Ciolacu.

Wśród tematów rozmowy były m.in. Inicjatywa Trójmorza, współpraca dwustronna, kwestie związane z tranzytem ukraińskich zbóż przez Polskę, Rumunię i inne państwa naszego regionu, jak również kwestie bezpieczeństwa w kontekście rosyjskiej agresji na Ukrainę.

Andrzej Duda rozmawiał także ze specjalnym wysłannikiem prezydenta USA ds. klimatu Johnem Kerrym.

Bukareszt. Trójmorze (fot. KPRP)

Rozmowa dotyczyła głównie strategicznej współpracy polsko–amerykańskiej w sektorze energii. Prezydent omówił plany transformacji polskiego sektora energetycznego z uwzględnieniem energii ze źródeł odnawialnych, energetyki jądrowej, w tym z wykorzystaniem technologii SMR (Small Modular Reactors).

Szef BPM Minister Marcin Przydacz

Podsumowując Szczyt Inicjatywy Trójmorza Szef BPM Minister Marcin Przydacz podkreślił, że był on dużym sukcesem. – Obecność dwunastu liderów państw Europy Środkowej, przyłączenie Grecji jako trzynastego partnera, stowarzyszenie kolejnego – Mołdawii pokazuje, jak żywotnym projektem jest Inicjatywa Trójmorza. Inicjatywa, której Polska była współautorem – zaznaczył.

Wskazywał jednocześnie, że obecność w Bukareszcie ponad tysiąca przedsiębiorców z całego świata i reprezentujących różne sektory gospodarki pokazuje też, jak wielki potencjał tkwi w tej inicjatywie.

– Jesteśmy przekonani, że to spotkanie przyniesie bardzo pozytywny efekt dla polskiej gospodarki i dla całego regionu – akcentował szef BPM.

Szef BPM podkreślił, że obecność przywódców 12 państw Inicjatywy i dołączenie do niej Grecji jako 13. jej członka, a także stowarzyszenie z nią Mołdawii pokazuje jak żywotna jest inicjatywa, której współinicjatorem jest Polska.

Inicjatywa Trójmorza

Inicjatywa Trójmorza zrzeszała dotąd 12 państw: Austrię, Bułgarię, Chorwację, Czechy, Estonię, Litwę, Łotwę, Polskę, Rumunię, Słowację, Słowenię i Węgry. Ideą tego przedsięwzięcia jest pobudzanie rozwoju gospodarczego państw Europy Środkowo–Wschodniej oraz stworzenie stabilnego i spójnego partnerstwa państw z obszaru pomiędzy Morzem Bałtyckim, Adriatykiem i Morzem Czarnym.

W środę przywódcy krajów Trójmorza ustalili w Bukareszcie, że Inicjatywa będzie również skupiać się na projektach związanych z zieloną energią, zaawansowanymi technologiami oraz z bezpieczeństwem cyfrowym.

Exit mobile version