POLSKAŚWIAT

Szczepionka AstraZeneca zatwierdzona w UE. Preparat Moderny dotarł już do Polski

Walka z koronawirusem

Do Polski dotarł opóźniony o prawie tydzień transport szczepionek firmy Moderna.

Dzisiaj dostarczono 42 tys. dawek. W lutym Polska otrzyma o 100 tys. dawek mniej, tj. 300 tys. dawek.

W poniedziałek do Polski trafi 320 tys. szczepionek przeciw Covid-19 od firm Pfizer i BioNTech.

Nie znamy terminu pierwszej dostawy od firmy AstraZeneca i ilości tych szczepionek. Prawdopodobnie ograniczy w lutym dostawę w Europie. Polska miała dostać pół miliona dawek.

Polska chce kupić 4-5 mln dodatkowych dawek szczepionki przeciw COVID-19 od firmy Moderna. Dotąd rząd zakupił 6,7 mln dawek szczepionek tej firmy, a mógł od razu zamówić dwa razy więcej.

Dotychczas w Unii Europejskiej dopuszczone do obrotu są szczepionki: Pfizera, Moderny oraz AstraZeneca. Zakontraktowanych dla Polski tych dwóch pierwszych szczepionek jest 48 mln dawek.

21 grudnia zatwierdzona została szczepionka Pfizer/BioNTech, 6 stycznia preparat Moderny, a 29 stycznia AstraZeneca .

Szczepionka Pfizer/BioNTech ma skuteczność na poziomie 95 procent, Moderny na poziomie 94,1 procent oraz AstraZeneca w badaniach klinicznych wykazała około 60-procentową skuteczność (nie zaleca się podawania jej osobom powyżej 55 roku życia).

W Polsce wykonano 1 141 081 szczepień (dane aktualne na 30.01.2021 r. – 10:30).

Szczepionki: umowa z AstraZeneca jawna

Na ponowny wniosek KE, z 27 stycznia 2021 r., firma farmaceutyczna AstraZeneca zgodziła się opublikować umowę zawartą 27 sierpnia 2020 r., z zastrzeżeniem utajnienia pewnych jej fragmentów. Dzięki umowie wszystkie państwa członkowskie mogą nabyć łącznie 300 mln dawek szczepionki AstraZeneca, z możliwością zakupu kolejnych 100 mln dawek, które zostaną rozdzielone proporcjonalnie do liczby ludności.

Szczepionka koncernu AstraZeneca ma być podawana w dwóch dawkach, przy czym drugą należy podać w okresie od 4 do 12 tygodni po pierwszej.

Komisja z zadowoleniem przyjmuje zaangażowanie firmy na rzecz większej przejrzystości w ramach jej udziału w realizacji unijnej strategii dotyczącej szczepionek.

Przejrzystość i rozliczalność mają istotne znaczenie dla budowania zaufania w społeczeństwie Unii i zagwarantowania, że będzie ono mogło polegać na skuteczności i bezpieczeństwie szczepionek zakupionych na szczeblu UE.

Komisja ma nadzieję, że w najbliższej przyszłości będzie mogła opublikować wszystkie zawarte umowy zakupu z wyprzedzeniem.

Niektóre fragmenty opublikowanej dziś umowy utajniono, jako że dotyczą one informacji poufnych, takich jak dane dotyczące faktur. Umowa z AstraZeneca jest drugą publikowaną umową. Pierwszą była umowa zakupu z wyprzedzeniem, którą Komisja Europejska zawarła z firmą CureVac.
(własne, KE)

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button