POLSKA

Szczepienie nauczycieli preparatem AstraZeneca. Co z osobami powyżej 60 roku życia?

Szczepienia przeciw covid-19 w szkołach

W przyszłym tygodniu rozpoczną się szczepienia nauczycieli, którzy pracują stacjonarnie w szkołach, przedszkolach i żłobkach.

6 lutego trafi do Polski pierwsza dostawa szczepionki Astra Zeneca – ok. 120 tys. dawek tej szczepionki.

W poniedziałek rozpoczną się zapisy 2 kanałami – elektronicznie nauczycieli i opiekunów pracujących w żłobkach, którzy będą chcieli teraz zaszczepić się przeciw COVID-19. Nieco inaczej będzie to wyglądało w szkołach i przedszkolach niż w żłobkach.

Nauczyciele i opiekunowie będą szczepieni w szpitalach węzłowych. Szczegóły szczepień będą ustalane między dyrektorami szkół a przedstawicielami szpitali węzłowych.

Szczepienia dla nauczycieli dostępne będą w lutym, już w przyszłym tygodniu. W pierwszej kolejności będą szczepieni nauczyciele, którzy pracują w systemie stacjonarnym.

Dostawy od firmy AstraZeneca zaplanowano na 6,10, 17 i 28 lutego. Ostatnia będzie liczyła ponad pół miliona szczepionek.

Decyzja co do ewentualnego luzowania obostrzeń zostanie przedstawiona jutro przez premiera i ministra zdrowia.

Szczepienie nauczycieli do 60 lat szczepionką firmy AstraZeneca

W lutym do Polski ma trafić ok. 1,4 mln szczepionek koncernu Pfizer i firmy BioNTech, ponad 500 tys. szczepionek firmy AstraZeneca oraz około 350 tys. szczepionek firmy Moderna.

Michał Dworczyk, szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów:

„Za tydzień w piątek odbędą się pierwsze szczepienia i mamy nadzieję, że w ciągu lutego uda nam się zaszczepić nauczycieli i przejdziemy do dalszych grup z etapu 1c – funkcjonariuszy policji, służb mundurowych i wszystkich tych grup z etapu 1c.

Nie ma lepszych i gorszych szczepionek – wszystkie szczepionki, które zostały dopuszczone do używania na terenie UE są w 100% bezpiecznymi szczepionkami i skutecznymi. Apelujemy o odpowiedzialność w wypowiedziach osób publicznych.

Nauczyciele powyżej 60 roku życia są zakwalifikowani do grupy seniorów i będą szczepieni ze swoją grupą wiekową.”

Przemysław Czarnek, szef MEN:

„Chcemy, żeby dodatkowe zajęcia sportowe były adresowane również do dziewcząt, nie tylko do chłopców.

Szczepienia są kierowane do wszystkich nauczycieli, którzy dziś pracują stacjonarnie z klasami I-III. W kolejnych tygodniach będą mogli być szczepieni nauczyciele pracujący ze starszymi uczniami.”

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Back to top button