POLSKA

Szczepienia przeciw COVID-19 bez zapisu. Skrócono czas oczekiwania na dawkę przypominającą

Pandemia w Polsce

Jesteś pełnoletni i minęło już 6 miesięcy od szczepienia przeciw COVID-19?

Przyjąłeś dawkę przypominającą szczepionki przeciw koronawirusowi?

Ważność Twojego Unijnego Certyfikatu COVID (UCC) zostaje przedłużona na rok.

Szczepienia przeciw COVID-19 bez zapisu

Od 2 grudnia do Wigilii Bożego Narodzenia wszystkie osoby z wystawionym e-skierowaniem będą miały możliwość zaszczepienia się w punktach szczepień powszechnych (PSP) bez konieczności wcześniejszego zapisania się.

Od 2 grudnia do 24 grudnia każda osoba z ważnym e-skierowaniem będzie mogła przyjechać do punktu szczepień powszechnych i od razu przyjąć szczepienie.

Aby znaleźć punktach szczepień powszechnych w swojej okolicy, należy w sekcji „Typ punktu” wybrać „Powszechny”, a następnie województwo, powiat i gminę.

Ministerstwo Zdrowia przekazało wszystkim punktom szczepień powszechnych informację o tym, że w związku z rozpoczęciem akcji szczepień bez konieczności wcześniejszego zapisania się powinny w ramach swoich terminów przeznaczyć odpowiednią liczbę wolnych miejsc.

W przypadku dużego zainteresowania, każdy punkt będzie mógł dokonywać zamówień uzupełniających w Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych, w zależności od indywidualnych potrzeb placówki.

Skrócony czas oczekiwania na dawkę przypominającą dla osób powyżej 50 roku życia

Po 5 miesiącach od przyjęcia pełnej dawki szczepionki przeciw COVID-19 osoby powyżej 50 lat mogą przyjąć dawkę przypominającą. Będą one otrzymywać SMS-y z informacją o możliwości wcześniejszego zapisania się na szczepienia.

Dotychczas dawka przypominająca szczepionki przeciw koronawirusowi dostępna była dla wszystkich pełnoletnich po upływie 6 miesięcy od pełnego zaszczepienia.

– Za rekomendacją Rady Medycznej zdecydowaliśmy, że osoby w wieku 50+ mogą zapisać się na dawkę przypominającą po 5 miesiącach od przyjęcia szczepionki w schemacie podstawowym. Te osoby mają już wystawiane skierowania na szczepienie – informuje minister zdrowia Adam Niedzielski.

Jak podkreśla, od 25 listopada resort zdrowia rozpoczął akcję wysyłki wiadomości SMS z informacją o możliwości wcześniejszego zapisania się na szczepienia.

– Chcemy, żeby osoby powyżej 50 lat mogły mieć możliwość dodatkowego zabezpieczenia przed koronawirusem w czasie świątecznym, kiedy dochodzi do większej liczby spotkań. Takie rozwiązanie ma również na celu uniknięcie kumulacji szczepień w okresie okołoświątecznym – wskazuje szef resortu zdrowia.

Osobom, które przyjmą dawkę przypominającą zostanie wydłużona ważność Unijnego Certyfikatu COVID (UCC) na rok od daty wykonanego szczepienia.

Ponadto, dawka przypominająca szczepionki przeciw COVID-19 dostępna jest dla wszystkich pełnoletnich. Szczepienia wykonywane są preparatami Comirnaty (Pfizer-BioNTech) lub połową dawki Spikevax (Moderna).

Premier Mateusz Morawiecki w punkcie szczepień na PGE Narodowym:

„Razem z Radą Medyczną dyskutowaliśmy o tym, żeby przyspieszyć możliwość przyjmowania 3. dawki. Bo trzecia dawka wzmacnia odporność, możliwości organizmu w zwalczaniu koronawirusa.

Dzisiaj proces rejestracji i zaszczepienia wygląda jeszcze prościej niż do tej pory. Wystarczy mieć e-skierowanie, 18 lat i udać się do punktu szczepień, tam to szczepienie odbędzie się bez żadnych zbędnych formalności.

Jeszcze nigdy tak łatwo nie można było zrobić czegoś tak ważnego dla siebie i swojej rodziny. Zbliżają się święta Bożego Narodzenia. To drugie święta w cieniu koronawirusa, zwalczmy go razem.

Koronawirusa musimy zwalczyć wspólnie – poprzez szczepionki, ale także przez przestrzeganie zasad, które cały czas obowiązują.

Znam niestety wiele przypadków, w których takie spotkania skończyły się tragicznie. Uniknijmy tego przez zaszczepienie się. To jest najlepszy prezent, jaki możemy zrobić sobie i swoim bliskim.

Dzisiaj kiedy jest już możliwe, żebym i ja także przyjął 3. dawkę szczepionki, chcę tego dokonać i zaraz to zrobię, po to by chronić siebie i bliskich.

Zadajmy sobie kilka pytań – czy nadal chcemy żyć w cieniu strachu przed koronawirusem? Czy nie warto skorzystać z tego, co okazało się skuteczną zaporą przed COVID-19?

Bardzo gorąco zachęcam do tego, korzystając, że mamy dostępne wszystkie szczepionki praktycznie od zaraz, bezpłatnie, żeby wszyscy którzy nie przyjęli 1. dawki lub którzy mogą przyjąć 3. dawkę, żeby jak najszybciej to zrobić.”

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Jeden komentarz

  1. Znikające certyfikaty. W dniu otrzymałem trzecią dawkę przypominającą szczepionki. W aplikacji Pacjent było potwierdzenie w certyfikacje. Jaki było moje zdziwienie w dniu 3 grudnia, jak w aplikacji została usunięta trzecia dawka a są tylko poprzednie szczepionki i stara data ważności certyfikatu. Dzwoniłem do pomocy w ministerstwie, otrzymałem taką odpowiedz: Że do 17 grudnia wstrzymane są certyfikaty. Jak do tego czasy mogę potwierdzić że zostałem zaszczepiony trzecią dawką szczepionki nawet jak by były działania uboczne. Kto nad tym wszystkim panuje jak można ufać ministerstwu zdrowia gdy znikają tak ważne dane.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button