Szanujmy symbole narodowe. Nie pisz po fladze. Jak ją zawiesić. Kompendium wiedzy

Symbole narodowe

11 listopada obchodzimy Święto Niepodległości.

W tym dniu w wielu miejscach pojawią się polskie flagi i zabrzmi hymn państwowy. Warto przy tej okazji pamiętać o podstawowych zasadach związanych z symbolami narodowymi.

Nie pisz po fladze

Na fladze RP nie wolno umieszczać napisów i rysunków. Jest to dopuszczalne jedynie na barwach narodowych. Różnią się one od flagi państwowej tym, że nie mają określonych proporcji. Mogą być dowolnej długości i szerokości. Trzeba jednak pamiętać, że szerokość obu pasów musi być równa. Natomiast flaga ma proporcje 5:8. Eksponowana publicznie musi być czysta, mieć czytelne barwy. Flaga nigdy nie może dotykać podłogi czy ziemi.

Podczas marszów flaga państwowa RP jest niesiona przed rzędem innych flag. Może być niesiona również z innymi flagami w jednym rzędzie. W przypadku rzędu trzech lub pięciu flag, zajmuje miejsce środkowe, w rzędzie czterech flag jest po lewej stronie dla patrzących na czoło pochodu, a w rzędzie sześciu flag dwie flagi państwowe RP zajmują skrajne miejsca po stronie lewej i po prawej. Jeśli eksponuje się na masztach więcej flag, flagę państwową RP podnosi się (wciąga na maszt) jako pierwszą i opuszcza jako ostatnią.

Flaga (fot. MSWiA)

Hymn – powaga i szacunek

O zachowaniu powagi i spokoju należy pamiętać podczas wykonywania lub odtwarzania hymnu państwowego. Mężczyźni w ubraniach cywilnych powinni zdjąć nakrycia głowy. Osoby w umundurowaniu obejmującym nakrycie głowy, niebędące w zorganizowanej grupie – oddają honory przez salutowanie. Należy też zwrócić uwagę na poprawny tekst naszego hymnu.

Kompendium wiedzy o symbolach narodowych

Przed Świętem Niepodległości warto przypomnieć sobie, jak eksponować polską flagę oraz poprawnie wykonywać hymn państwowy. Zachęcamy do zapoznania się z przygotowanym przez MSWiA miniprzewodnikiem. Publikacja wyjaśnia, jak prawidłowo postępować z symbolami narodowymi oraz jak unikać błędów związanych z ich wykorzystaniem. W miniprzewodniku opisano także pomyłki najczęściej popełniane podczas wykonywania hymnu RP. Dowiadujemy się m.in. dlaczego powinniśmy śpiewać „Jeszcze Polska nie zginęła kiedy my żyjemy”, a nie „póki my żyjemy”.

Miniprzewodnik: Biało-czerwona i hymn Polski

Flaga (fot. MSWiA)

Jak prawidłowo zawiesić flagę

Białe zawsze u góry, czerwone na dole – wieszanie flagi państwowej niby rzecz prosta, ale czasami sprawia kłopot. Przy okazji 11 listopada – gdy obchodzimy Święto Niepodległości, warto pamiętać o podstawowych zasadach.

Gdy flaga wisi poziomo – biały pas jest zawsze u góry. A co, gdy będzie pionowo? Wtedy zasadą jest, że biały pas musi być po lewej stronie. Jeśli jest na maszcie, pas biały będzie zawsze przy maszcie.

Kłopoty zaczynają się, gdy flag jest kilka, np. przed hotelem czy w kościołach.

Polska flaga ma pierwszeństwo i wieszamy ją zawsze przed flagą innego kraju, kościelną, watykańską, Unii Europejskiej czy flagą firmową.

Jak ustalić pierwszeństwo flag?

– Gdy są dwie, to flagę polską należy wywiesić po lewej stronie, patrząc w kierunku budynku. Muszą być tej samej wielkości, a maszty tej samej wysokości.

– Gdy są trzy, to najważniejsza jest ta w środku i to ona jest biało-czerwona. Druga co do ważności jest po lewej stronie.

– Przy czterech najważniejsza jest skrajna prawa.

– W przypadku pięciu – flaga Polski powinna znajdować się w środku.

– Gdy jest sześć lub więcej, flaga Polski powinna zajmować miejsca po prawej i lewej stronie (obydwa krańce).

Jaka? Może biało-czerwona z orłem?

– Flaga jest jedna: biało-czerwona. Kropka, koniec. Z orłem to bandera.

Tak więc flaga z herbem Polski zarezerwowana jest dla niektórych instytucji, np. portów morskich i lotniczych. Używają jej polskie instytucje państwowe za granicą.

Jeśli już wiemy, jaką flagę zawiesić, to ważne jest – gdzie. I tu uwaga, zwykły obywatel nie może wywiesić flagi na dachu, to miejsce jest zarezerwowane dla urzędów rządowych – np. urzędów wojewódzkich. I na koniec warto pamiętać, że flaga państwowa zawsze musi być czysta i mieć niewyblakłe kolory. Nie może mieć żadnych rysunków i napisów. Jeśli się podrze lub zużyje, należy ją spalić.
(UMW, MSWiA)

Exit mobile version