Na warszawskich ulicach pojawiły się prototypy rozwiązań chroniące rośliny przed rozjeżdżaniem.
Trawnik na podwyższeniu, ograniczniki wokół mis drzew i banderole na pniach to część projektu „Szanuj zieleń”.
– Jesteśmy w trakcie jesiennej akcji sadzenia 6 000 drzew. Wiele sadzonek pojawi się wzdłuż ulicznych pasów zieleni. Jednak, aby mogły one rosnąć, niezwykle istotna jest ochrona ich korzeni. Miejskie drzewa i krzewy są codziennie narażone na uszkodzenia spowodowane nielegalnym parkowaniem. Kierowcy, którzy nie zwracają uwagi na trawniki i parkują tuż pod drzewami, niszczą naszą wspólną zieleń. By temu zapobiec testujemy nowe, estetyczne rozwiązania – mówi Michał Olszewski, wiceprezydent m.st. Warszawy.
Projekty zabezpieczeń, które odgradzają rośliny od aut mieszkańcy zobaczą m.in. przy ul. Kruczej. Po jednej stronie arterii warszawscy ogrodnicy zamontowali ograniczniki w misach drzew. Z drugiej strony założyli na pnie specjalne banderole. Zapisane są na nich uświadamiające hasła, np. „Jestem dębem, obniżam temperaturę chodnika w słoneczne dni – beze mnie będzie tu bardzo gorąco”. Na Muranowie powstał trawnik wyniesiony ponad poziom jezdni. Jego powierzchnia wznosi się stopniowo w stronę miejsc parkingowych, wyznaczonych na chodniku. Od listopada funkcjonariusze Straży Miejskiej wystawiając mandat za złe parkowanie dodatkowo zostawią na klamce samochodu specjalną naklejkę. Rzucająca się w oczy informacja będzie ostrzeżeniem dla innych kierowców.
– Teraz obserwujemy reakcje kierowców i zbieramy opinie warszawiaków. Nowe sposoby zabezpieczenia zieleni są w fazie testu. Wcześniej konsultowaliśmy je na otwartych spotkaniach. Dialog z mieszkańcami jest niezwykle ważny, gdyż pozwala nam spojrzeć na problem z wielu stron – mówi Marek Piwowarski, dyrektor Zarządu Zieleni m.st. Warszawy.
W warsztatach udział wzięli mieszkańcy, miejscy aktywiści, badacze społeczni i projektanci z firmy Cooperativa Studio. Nie zabrakło również ekspertów z Zarządu Zieleni, Straży Miejskiej i Zarządu Dróg Miejskich. Podczas konsultacji miasto zebrało blisko 2,5 tysiąca opinii.
– Testowaniu poddajemy zarówno rozwiązania, które zostały ocenione najwyżej jak i te, które budziły najwięcej kontrowersji – wyjaśnia Magda Biejat, koordynatorka projektu „Szanuj zieleń” z Pracowni Badań i Innowacji Społecznych „Stocznia”.
Rozwiązania będą poddawane próbie do połowy listopada. Koordynatorzy akcji pytają o zdanie przechodniów i obserwują zachowania parkujących auta.
(UMW)