Za 3,5 miesiąca wchodzi w życie system kaucyjny.
Od 1 października 2025 r. w sklepach zaczną pojawiać się opakowania z logiem kaucji.
– System kaucyjny to realna wartość dla środowiska i dla obywateli. Dzięki niemu odzyskamy nawet ponad 90 % opakowań, a każdy z nas będzie mógł łatwo otrzymać kaucję za butelki i puszki. To wygodne, ekologiczne i opłacalne rozwiązanie, które działa już w wielu krajach Europy – mówiła wiceminister Anita Sowińska na konferencji w Ministerstwie Klimatu i Środowiska.
- Systemem kaucyjnym zostaną objęte 3 typy opakowań:
- Butelki plastikowe, czyli popularne butelki PET do 3 l.
- Puszki metalowe do 1 l,
- Butelki szklane (wyłącznie wielokrotnego użytku) do 1,5 l.
- Kaucja będzie wynosić 50 groszy na butelki plastikowe i puszki metalowe oraz 1 zł na butelki szklane wielokrotnego użytku.
- Na opakowaniu podlegającemu kaucji będzie wyraźny logotyp z informacją, ile wynosi kaucja za dane opakowanie – czy jest to 50 gr czy 1 zł.
Ten system będzie bardzo intuicyjny, ale też bardzo wygodny dla konsumenta. Nie trzeba będzie się martwić o to, w którym sklepie kupiliśmy napój, bo można będzie oddać go w każdym, który przystąpił do systemu
– zaznaczyła wiceminister klimatu i środowiska.
Jak rozpoznać opakowanie z kaucją?
Na etykiecie opakowania w systemie kaucyjnym znajdować się będzie logo systemu oraz informacja o wysokości kaucji. To jasny sygnał, że to opakowanie możesz zwrócić i odzyskać pieniądze.

Gdzie będziemy mogli oddać opakowania zwrotne?
Od 1 października 2025 r. sklepy powyżej 200 m², czyli duże i średnie, będą zobowiązane do przyjmowania opakowań z logiem systemu kaucyjnego. Do systemu będą również mogły dobrowolnie dołączyć mniejsze sklepy.
Operatorzy systemu będą mieli obowiązek zagwarantowania przynajmniej jednego punktu odbioru w każdej gminie.
Wiemy, że jest duże zainteresowanie podpisywaniem umów z operatorami, ponieważ sklepy widzą w tym korzyść i możliwość budowania dłuższej relacji z klientami
– dodała wiceminister.
- Do zwrotu nie będzie potrzebny paragon.
- Wystarczy niezgniecione opakowanie z etykietą, z kodem kreskowym i logiem systemu kaucyjnego.
- Opakowanie powinno być puste – przed zwrotem należy je opróżnić.
- Nie trzeba myć opakowania.
- Opakowania będzie można oddawać w specjalnych automatach zlokalizowanych w sklepach lub bezpośrednio u sprzedawcy.