Dzisiaj kluczowymi słowami dla polskiej strategii są: bezpieczeństwo i gospodarka.
Bałtyk stanowi ich esencję, łącząc w sobie kwestie bezpieczeństwa i wymiany handlowej. Ubiegły tydzień pokazał, jak istotne jest dbanie o bezpieczeństwo. Bałtyk to także źródło energii i rozwój farm wiatrowych, które stają się symbolem naszej niezależności energetycznej. Nie da się tego osiągnąć bez silnej Marynarki Wojennej RP. Ustanowienie święta w rocznicę dekretu Naczelnika Państwa z 1918 roku to wyraz wdzięczności dla przeszłości z myślą o przyszłości – zaznaczył wicepremier Władysław Kosiniak-Kamysz podczas obchodów Święta Marynarki Wojennej.
28 listopada br. przed Okrętem-Muzeum ORP Błyskawica na Skwerze Kościuszki w Gdyni, z udziałem prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, Zwierzchnika Sił Zbrojnych RP Andrzeja Dudy i wicepremiera Władysława Kosiniaka-Kamysza odbyły się uroczyste obchody Święta Marynarki Wojennej.
– Pan Prezydent mówił o znaczeniu Marynarki Wojennej RP, o jej potrzebach i modernizacji. Będziemy kontynuować działania takie jak programy „Kormoran II” i „Miecznik”. Inne projekty jak modernizacja ORP „Śląsk” czy zakup okrętu ratowniczego w ramach programu RATOWNIK, są w toku. Polska inwestuje w nowe zdolności: marynarkę wojenną, drony, oraz operacje pod i nad wodą. Dzięki rekordowym nakładom finansowym, wynoszącym 4,7% PKB, jesteśmy w stanie realizować te strategiczne cele. Marynarka Wojenna jest kluczowa dla bezpieczeństwa i rozwoju gospodarczego naszego kraju. Oczekuję dalszego rozwoju współpracy i zaangażowania. Razem możemy zapewnić Polsce i Bałtykowi świetlaną przyszłość. Dziękuję wszystkim za dotychczasowe zaangażowanie – podkreślił szef MON.
Dotychczas Święto Marynarki Wojennej było obchodzone w ostatnią niedzielę czerwca, jako zwieńczenie obchodów Dni Morza. Na wniosek Inspektoratu MW, decyzją Ministra Obrony Narodowej z 22 października 2024 r. data święta została zmieniona na 28 listopada i jest ściśle związana z dziejami polskiej floty.
Tego dnia, 28 listopada 1918 roku marszałek Józef Piłsudski wydał dekret powołujący Marynarkę Wojenną. Data ta jednak nie była przypadkowa, gdyż kilkaset lat wcześniej, 28 listopada 1627 roku, polska flota odniosła wielkie zwycięstwo nad morskimi siłami Szwecji pod Oliwą.
Wicepremier podkreślił, że priorytetem modernizacyjnym Marynarki Wojennej pozostaje pozyskanie nowoczesnych okrętów podwodnych w ramach programu Orka.
– Powiem szczerze – to sprawa honoru. Program Orka, o którym słyszymy od 30 lat, może w końcu doczekać się realizacji. To, że nadal mamy zdolności operacyjne w zakresie okrętów podwodnych, zawdzięczamy wyłącznie marynarzom, którzy mimo przestarzałego sprzętu utrzymali je przez wiele lat. Dziękuję im za wytrwałość i poświęcenie. Naszym wspólnym honorem jako narodu jest nie tylko utrzymanie, ale i rozwój tych zdolności poprzez zakup nowoczesnych okrętów podwodnych. Mogę was zapewnić, że dołożymy wszelkich starań, aby w przyszłym roku podpisać odpowiedni kontrakt. Otrzymaliśmy już oferty od partnerów z takich państw jak Szwecja, Niemcy, Norwegia, Francja, Hiszpania oraz Korea Południowa. Są to propozycje poważnych graczy, oferujących nie tylko sprzęt, ale i pełne wsparcie logistyczne oraz szkoleniowe. Naszym celem jest szybkie uzupełnienie zdolności operacyjnych, co nie tylko wypełni istniejącą lukę, ale także umożliwi szybkie nabycie nowych umiejętności. Jesteśmy już na zaawansowanym etapie działań i z determinacją dążymy do ich finalizacji – zaznaczył wicepremier.
– Morski Rodzaj Sił Zbrojnych to nie tylko narzędzie militarne i zbrojne ramię Wojska Polskiego, przeznaczone do operowania na morzach i oceanach. (…) Marynarka Wojenna to instrument polityki państwa, między innymi z tego tytułu należy przywrócić jej wymagany poziom niezależności. (…) Działania zmierzające w tym kierunku zaproponowano w zmianach legislacyjnych, przygotowanych przez moją administrację. Zawarty w nich projekt reformy systemu kierowania i dowodzenia armią zakłada przywrócenie dowództw Rodzajów Sił Zbrojnych, w tym oczywiście dowództwa Marynarki Wojennej Rzeczypospolitej Polskiej – poinformował w trakcie uroczystości prezydent A. Duda.
W dniu Święta Marynarki Wojennej przed Okrętem-Muzeum ORP Błyskawica odbyło się także ślubowanie uczniów klas pierwszych 3 Liceum Ogólnokształcącego w Gdyni im. Marynarki Wojennej.
Święto Marynarki Wojennej
Dotychczas Święto Marynarki Wojennej było obchodzone w ostatnią niedzielę czerwca, jako zwieńczenie obchodów Dni Morza. Na wniosek Inspektoratu MW, decyzją Ministra Obrony Narodowej z 22 października 2024 r. data święta została zmieniona na 28 listopada i jest ściśle związana z dziejami polskiej floty. 28 listopada 1918 roku marszałek Józef Piłsudski wydał dekret powołujący Marynarkę Wojenną. Data ta jednak nie była przypadkowa, gdyż kilkaset lat wcześniej, 28 listopada 1627 roku, polska flota odniosła wielkie zwycięstwo nad morskimi siłami Szwecji pod Oliwą.
Gdynia. Święto Marynarki Wojennej z udziałem prezydenta
Prezydent Andrzej Duda wziął dziś udział w uroczystościach z okazji 106. rocznicy utworzenia Marynarki Wojennej RP. W tym roku po raz pierwszy obchody odbyły się 28 listopada – w dniu przyjęcia historycznej daty utworzenia marynarki przez Marszałka Józefa Piłsudskiego w 1918 roku.
Podczas przemówienia prezydent podkreślił, że siły marynarki morskiej w czasie pokoju realizują cały katalog zadań, których „celem jest zapobieganie eskalacji konfliktu i stworzenie państwu warunków do harmonijnego rozwoju, także gospodarczego i społecznego”. – Postawiona przed nią misja wymaga posiadania adekwatnego do wyzwań potencjału, który pozwoli domenie morskiej zapewnić stabilność sytuacji w kraju – mówił.
Zwrócił uwagę, że „największym i najważniejszym wyzwaniem pozostaje dziś pilne podjęcie decyzji o rozpoczęciu procedury pozyskania nowoczesnych okrętów podwodnych”.
– Od niemal stu lat polska bandera nieprzerwanie była podnoszona na okrętach operujących pod powierzchnią wody. To nie tradycja jest jednak czynnikiem, który powinien przesądzić o przyspieszeniu prac nad uruchomieniem programu „Orka”. Są nim zdolności oferowane przez jednostki podwodne, których unikalność może mieć kluczowe znaczenie dla zapewnienia Polsce bezpieczeństwa – akcentował Prezydent RP, wskazując, że połączenie tych zdolności z możliwościami jednostek bezzałogowych różnych typów okrętów podwodnych powinno „dopełnić wizję przyszłego kształtu marynarki”.
Zwrócił uwagę, że marynarka wojenna jest instrumentem polityki państwa, dlatego konieczne jest przywrócenie wymaganego poziomu niezależności poprzez zaproponowane zmiany legislacyjne.
– Projekt reformy systemu kierowania i dowodzenia armią zakłada przywrócenie dowództw rodzajów Sił Zbrojnych, w tym oczywiście Dowództwa Marynarki Wojennej Rzeczypospolitej Polskiej. Zapewni to każdej formacji niezbędną podmiotowość i odpowiedni stopień autonomii oraz powrót do ważnej dla żołnierzy zasady, w której dowódca dowodzi, szkoli i odpowiada za swoich podwładnych – wskazał.
Zauważył, że współpraca pomiędzy poszczególnymi rodzajami Sił Zbrojnych w ramach niezbędnych dziś działań pozwoli „osiągnąć konieczny efekt synergii”.