WARSZAWA

„Święto Drzewa dla zwierząt!”. Magdalena Popławska i Bartłomiej Topa ambasadorami akcji

18. edycja programu Święto Drzewa

Ruszyła 18. edycja programu Święto Drzewa.

W tym roku odbędzie się pod hasłem „Święto Drzewa dla zwierząt!”. Akcja zachęca do lokalnych działań na rzecz sadzenia i ochrony drzew. Inauguracja odbyła się w Służewskim Domu Kultury. Warszawskie placówki oświatowe również włączyły się w ekologiczne inicjatywy.

– W Warszawie drzewa mają szczególną rolę – oczyszczają powietrze oraz magazynują wodę, bardzo potrzebną w dobie zmian klimatycznych. Dają też schronienie naszym ptakom, ssakom i owadom. Są niezbędną częścią tkanki miasta i mają swoje prawa – powiedziała Justyna Glusman, dyrektorka koordynatorka ds. zrównoważonego rozwoju i zieleni m.st. Warszawy. – W listopadzie rozpoczynamy kolejne nasadzenia drzew przy ulicach, w parkach i przy miejskich budynkach – dodała.

Na ogólnopolskiej inauguracji 18. edycji Święta Drzewa organizator akcji – Klub Gaja, wspólnie z zaproszonymi gośćmi, partnerami oraz ambasadorami programu – aktorami Magdaleną Popławską, Dagmarą Bąk i Bartłomiejem Topą zasadzili symbolicznie drzewa. To początek działań – w całym kraju odbędą się lokalne akcje sadzenia roślin, zajęcia edukacyjne, konkursy i pikniki poświęcone drzewom. Dotychczas w programie dzięki zaangażowaniu blisko 700 tysięcy osób posadzono ponad 930 tysięcy drzew. Program po raz kolejny otrzymał honorowy patronat prezydenta m.st. Warszawy, Rafała Trzaskowskiego.

– Nie jesteśmy jedynymi mieszkańcami naszej błękitnej planety. Wraz z nami, często tuż obok, żyje całe mnóstwo małych i dużych zwierząt. Katastrofa klimatyczna, nasza drapieżność i arogancja, odbierają im możliwości życia zgodnie z ich naturą. Zróbmy wszystko co możliwe, aby pomóc naszym braciom mniejszym w tym trudnym dla nich czasie. Przyszłość Ziemi i los jej mieszkańców nadal jest w naszych rękach. Nie zwlekajmy w działaniu i podejmujmy decyzje kierując się wiedzą i rozsądkiem, a nie tylko chęcią zysków materialnych – powiedział Jacek Bożek, założyciel i lider Klubu Gaja.

Kto może dołączyć do akcji?

W programie Święto Drzewa mogą wziąć udział wszyscy – zarówno osoby indywidualne jak i placówki oświatowe, samorządy, instytucje, organizacje społeczne, wspólnoty mieszkańców oraz firmy. Każdy może posadzić drzewo i wpisać je do licznika posadzonych drzew na stronie swietodrzewa.pl.

Warszawskie Święto Drzewa

Stołeczni ogrodnicy z Zarządu Zieleni razem z Klubem Gaja już po raz czwarty organizują „Warszawskie Święto Drzewa”. Tym razem udział w akcji zadeklarowało udział ponad 150 placówek. Wychowankowie będą sadzić drzewa m.in. w ogrodach przy placówkach, bawić się w gry, podczas których dowiedzą się więcej o zieleni oraz poznawać miejską roślinność na zajęciach. Najciekawsze inicjatywy zostaną nagrodzone.
(UMW)

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Back to top button