TRÓJMIASTOWARSZAWA

Święta, święta… Oddaj choinkę do recyklingu w Warszawie czy Gdyni

Choinka po świętach

Warszawiacy mogą dołączyć do zbiórki poświątecznych choinek „Ciepło z natury”, która rozpocznie się 7 stycznia.

Wszystkie naturalne drzewka pozostawione w altanie śmietnikowej bądź pojemniku na odpady wielkogabarytowe zostaną przemienione w ekologiczne paliwo.

– Z zebranych choinek pozyskamy bioenergię, która jest bardzo przyjazna środowisku. Myślę, że uda nam się pobić ostatni rekord 1 200 ton zebranych drzewek. Taka liczba pozwala ogrzać w ciągu całego roku około 700 mieszkań o powierzchni 60 m2, bez zanieczyszczania powietrza. To znacznie bardziej ekologiczne rozwiązanie, niż palenie drzewa w tradycyjnym kominku. Teraz wystarczy, że mieszkańcy zostawią swoją choinkę w wyznaczonym miejscu, niedaleko swojego domu. Ten mały gest pozytywnie wpłynie na otaczającą nas przyrodę – mówi Justyna Glusman, dyrektorka koordynatorka ds. zrównoważonego rozwoju i zieleni m.st. Warszawy.

Tegoroczna akcja obejmuje wszystkie dzielnice. Operatorzy odbierają drzewka, które są oczyszczone z ozdób, lampek i stojaków. Przekazane choinki staną się wysokoenergetyczną zieloną energią, wykorzystywaną do ogrzewania domów bądź produkcji prądu. Zbiórka potrwa do 29 marca.

Zielona energia powstaje z biomasy – spalana w specjalnych kotłach, przy wysokiej temperaturze, emituje mniej gazów cieplarnianych niż węgiel. Pod względem energetycznym 2 tony biomasy równoważne są 1 tonie węgla kamiennego.

W ciągu siedmiu edycji projektu „Ciepło z natury” mieszkańcy przekazali 3418 ton ekologicznego paliwa.

Święta, święta… i co z choinką po świętach w Gdyni?

Początek nowego roku to czas kiedy zaczynamy pozbywać się choinek, które zdobiły nasze mieszkania podczas Świąt. Świąteczne drzewko, jako odpad zielony podlega segregacji i nie może trafić „za okno”. Co zrobić z niepotrzebnym drzewkiem? Podpowiadamy, gdzie i kiedy można je wystawić, żeby zostało uprzątnięte.

W blokach i budynkach wielorodzinnych choinki należy wystawiać przed pergolami śmietnikowymi, tak, żeby nie blokować do nich dostępu. Natomiast mieszkańcy domków jednorodzinnych powinni wystawić drzewko przed posesją, w miejscu widocznym i łatwo dostępnym. W obu przypadkach trzeba to zrobić najpóźniej do godz. 6.00 rano w dniu planowanego wywozu.

Choinki będą odbierane w następujących terminach:

– 16 i 30 stycznia oraz 13 i 27 lutego – choinki będą odbierane: w dzielnicach Dąbrowa, Karwiny i Wielki Kack – zarówno w zabudowie wielorodzinnej, jak i jednorodzinnej,
– 9 i 23 stycznia oraz 6 i 20 lutego – choinki będą odbierane: w dzielnicach Oksywie, Obłuże, Babie Doły, Pogórze, Cisowa, Chylonia, Chwarzno-Wiczlino, Witomino Radiostacja, Witomino Leśniczówka, Leszczyki, Pustki Cisowskie-Demptowo, Mały Kack, Orłowo, Redłowo, Wzgórze św. Maksymiliana, Kamienna Góra, Działki Leśne, Śródmieście i Grabówek – zarówno w zabudowie wielorodzinnej, jak i jednorodzinnej.

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button