CIEKAWOSTKI

Światowy Dzień Zwierząt. Nie kupuj, adoptuj. Zbiórka prezentów dla Warszawskiego ZOO

4 października - Światowy Dzień Zwierząt

Światowy Dzień Zwierząt jest obchodzony corocznie 4 października, w dzień Świętego Franciszka z Asyżu, patrona zwierząt, ekologów i ekologii.

Święto to zostało ustanowione w 1931 r. na konwencji ekologicznej we Florencji i rozpoczyna Światowy Tydzień Zwierząt trwający do 10 października.

Głównym celem obchodów Światowego Dnia Zwierząt jest zwrócenie uwagi na problemy zagrożonych wyginięciem gatunków zwierząt i zachęcenie do wspierania ich ochrony. W ciągu ostatnich 150 lat tempo wymierania ptaków i ssaków zwiększyło się aż czterokrotnie. Utrata naturalnych siedlisk, emisja zanieczyszczeń i nielegalny handel zagrożonymi gatunkami to podstawowe zagrożenia jakie napotykają na co dzień zwierzęta.

W Polsce po raz pierwszy Światowy Dzień Zwierząt został zorganizowany w 1993 r. Podczas obchodów organizatorzy zwracają uwagę społeczeństwu na los bezdomnych zwierząt, znęcanie się nad zwierzętami, warunki bytowe w schroniskach, sterylizację bezdomnych zwierząt oraz nielegalne hodowle psów szkolonych do walk.

Rokrocznie podczas Światowego Tygodnia Zwierząt Towarzystwo Opieki nad Zwierzętami zachęca do adoptowania zwierząt, organizując w schroniskach Dni Otwartych Drzwi.

Niedźwiedź polarny (fot. ZOO Warszawa)

Światowy Dzień Zwierząt w stolicy

Z tej okazji w niedzielę, 4 października, w parku Szczęśliwickim warszawiacy będą mogli zaczipować bezpłatnie swojego psa. Schronisko Na Paluchu zachęca też do adopcji czworonogów, charytatywnych spacerów i udziału w zbiórce koców czy gazet. Warszawskie ZOO także przyjmuje podarunki – zabawki, wiklinowe kosze oraz przysmaki będą urozmaiceniem dla mieszkańców ogrodu.

Tegoroczne obchody w stolicy, choć w zmienionej formie, będą okazją do przypomnienia o tym, jak możemy wpływać na los zwierząt.

Zaczipuj psa podczas spaceru

Właściciele psów mogą w niedzielę, 4 października, bezpłatnie zaczipować swojego pupila w parku Szczęśliwickim. Stoisko Schroniska na Paluchu będzie otwarte w godz. 11.00-15.00 przy pętli autobusowej. Wystarczy przyjść w maseczce, wziąć swój dowód osobisty oraz książeczkę zdrowia czworonoga. Dane dotyczące zwierzęcia i jego właściciela są wprowadzane do Międzynarodowej Bazy Danych SAFE-ANIMAL do pięciu dni od dnia wszczepienia mikroprocesora. Dzięki oznakowaniu zagubiony pies ma szansę na szybszy powrót do swojego domu.

Nie kupuj, adoptuj

Najcenniejsze dla bezdomnego zwierzęcia jest znalezienie nowego właściciela. Drzwi schroniska otwarte są w godz. 12.00-17.00 dla wszystkich zainteresowanych adopcją. Paluch zachęca do indywidualnych odwiedzin z zachowaniem zasad bezpieczeństwa. Przed wizytą warto przejrzeć ogłoszenia zwierząt, dostępne na stronie internetowej schroniska. W zakładce „Do adopcji” znajdują się zdjęcia wraz z opisami – informacjami o wieku, wadze, temperamencie i przyzwyczajeniach zwierząt. W placówce na dom czeka ponad 150 kotów i blisko 450 psów.

Zbiórka dla psów i kotów

Koce, gazety i specjalistyczne karmy dla wybrednych podniebień psów i kotów – to wszystko mieszkańcy mogą przekazać do Schroniska Na Paluchu. Dary są przyjmowane przez siedem dni w tygodniu. Chętni mogą też przesłać paczkę. Szczegółowa lista potrzeb dostępna jest na stronie schroniska.

Pomoc w spacerach

Dorośli, którzy mają czas w dni powszednie, mogą zgłosić się do Schroniska Na Paluchu 2-3 dni przed planowaną wizytą i wziąć bezdomnego psa na przechadzkę. Więcej informacji dostępne w zakładce „Pomoc w spacerach”.

Słoń – specjalistyczna kula smakula (fot. ZOO Warszawa)

Zbiórka prezentów dla Warszawskiego ZOO

Każdy może przynieść coś, co urozmaici zwierzętom czas w ZOO i zapobiegnie jesienno-zimowej nudzie. Zbierane są suszone owoce dla papug, beczki na wybiegi hipopotamów, jak i węże ogrodowe dla tygrysów. Słonie będą zadowolone m.in. z syropu malinowego oraz korzennych przypraw. Warszawski ogród zoologiczny przyjmuje prezenty do 4 października, w dwóch punktach – przy wejściu od ul. Ratuszowej i od strony mostu Gdańskiego. Pełna lista nieoczywistych darów dostępna jest na fanpage’u Warszawskiego ZOO. W dalszym ciągu trwa też zbiórka żołędzi i orzechów.

TyDzień zwierząt

Warszawskie ZOO w ramach obchodów „TygoDnia Zwierząt” opowiada, jak opiekunowie dbają o dobre samopoczucie mieszkańców ogrodu oraz jakie różnorodne atrakcje przygotowują swoim podopiecznym, by umilić im czas i rozwijać ich naturalne instynkty.
(GDOŚ, UMW)

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Sprawdź również
Close
Back to top button