RÓŻNOŚCI

Światowy Dzień Leniwca! Nowonarodzony leniuchowiec dwupalczasty w Warszawskim ZOO

Światowy Dzień Leniwca

Leniwce i leniuchowce to chyba jedne z najbardziej oryginalnych zwierząt na świecie i na pewno jedne z najwolniejszych, stąd ludzkie skojarzenie – leniwych.

W Warszawskim ZOO mieszka urocza leniwa para Amy i Paavo, która doczekała się kolejnego dziecka. Mały leniuchowiec dwupalczasty przyszedł na świat 10 października. Teraz kilkudniowe maleństwo spędza czas na maminym brzuchu, wczepione w futro i można go wypatrzeć w wolierze w Ptaszarni Warszawskiego ZOO. W okresie karmienia, przez cztery do sześciu tygodni, maluch będzie kurczowo trzymał się matki. Potem przez kolejne pięć do ośmiu miesięcy, nadal będzie noszony na brzuchu, ale powoli zacznie próbować innego pokarmu niż mleko matki. Samodzielność osiągnie po roku.

Poprzednie dziecko Amy i Paavo, samiczka, osiągnęło już dojrzałość i właśnie dziś wyjechało do ogrodu zoologicznego w Łodzi.

Leniuchowiec spędza życie wśród drzew – prawie cały czas wisi na gałęziach „do góry nogami”, nawet przemieszcza się w tej pozycji. Zawisanie w tak charakterystyczny sposób umożliwiają mu bardzo mocne łapy i wielkie pazury. Przednie kończyny leniuchowców dwupalczastych są zakończone dwoma palcami – stąd ich nazwa. Na ziemię schodzą tylko raz w tygodniu… aby skorzystać z toalety. Zmuszony do zejścia na ziemię leniwiec porusza się bardzo nieporadnie – pełza podpierając się pazurami i potyka się o najmniejszą przeszkodę. Leniuchowce są zwierzętami nocnymi, najbardziej aktywne są tuż po zmroku, co zwiedzającym ZOO w ciągu dnia, kiedy akurat głównie odpoczywają, dodatkowo potwierdza opinię o lenistwie tych zwierząt.

Leniwiec (fot. ZOO Warszawa)

Według obecnej taksonomii, w podrzędzie liściożerów wyróżniamy dwie rodziny: leniwcowate i leniuchowcowate. Są one blisko spokrewnione z pancernikami i z mrówkojadami. W wolierze w Warszawskim ZOO sąsiadami „z dołu” leniuchowców dwupalczastych jest para pancerników – Państwo Melon, mrówkojad mieszka kilka „domów” dalej.

Warszawskie ZOO zaprasza do odwiedzania młodego leniwca – szczególnie 20 października, kiedy wypada Światowy Dzień Leniwca!

Co: Nowonarodzony leniuchowiec dwupalczasty zaprasza do ZOO
Gdzie: Warszawskie ZOO, Ptaszarnia
Kiedy: październik 2019

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button