„Strefa interesów” Jonathana Glazera zdobyła dwa Oscary, czyli nagrody Amerykańskiej Akademii Filmowej.
Film w całości nakręcony w Polsce i z udziałem ponad 110 polskich twórców, zdobył podczas 96. Gali Oscarowej wyróżnienia w kategoriach: Najlepszy Pełnometrażowy Film Międzynarodowy oraz Najlepszy Dźwięk. Polską producentką obrazu jest Ewa Puszczyńska (Extreme Emotions), a koproducentem Bartek Raiński. Film jest współfinansowany przez Polski Instytut Sztuki Filmowej.
„Strefa interesów” z dwiema statuetkami Oscara. Film Jonathana Glazera to wstrząsająca historia, skupiająca się na rodzinnym życiu komendanta obozu Auschwitz-Birkenau, Rudolfa Hössa. Opowieść, bazująca na powieści Martina Amisa z 2014 roku, określana jest jako „idylla w cieniu krematoriów”, która unaocznia jak łatwo potrafimy przymknąć oko na ludzkie cierpienie. Film chwalony jest przez krytyków przede wszystkim właśnie za piorunujący sposób, w jaki ten przekaz zostaje zilustrowany na ekranie. W wielu recenzjach podkreślano wirtuozerię zdjęć Łukasza Żala, który w ascetyczny sposób potrafił przekazać ogrom informacji i emocji oraz wybitną pracę ekipy odpowiedzialnej za dźwięk.
„Jestem zaszczycony, że „Strefa interesów” otrzymała tak prestiżowe wyróżnienie. Wspaniale było gościć Jonathana Glazera i jego ekipę w Polsce, aby opowiedzieć tę angażującą i porażająca historię, która niefortunnie miała miejsce na polskiej ziemi. Serdeczne gratulacje należą się w szczególności Ewie Puszczyńskiej, polskiej producentce filmu, Łukaszowi Żalowi, wybitnemu operatorowi oraz ponad stu osobom polskiej ekipy. Dziękuję Amerykańskiej Akademii Filmowej za dostrzeżenie artyzmu polskich filmowców, którzy brali udział w produkcji filmu” – podzielił się Dyrektor Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej, Radosław Śmigulski, tuż po ogłoszeniu wyników.
„Popłakałam się z radości po prostu. To jest wspaniałe uczucie. Mimo, że wydawałoby się, że już wszelkie takie przeżycia mam za sobą, a jednak nie” – wtórowała mu Ewa Puszczyńska w minutę po otrzymaniu nagrody przez film w kategorii Najlepszy Film Międzynarodowy.
„Strefa interesów” – ścieżka sukcesu
Film zadebiutował w 19 maja 2023 roku podczas festiwalu filmowego w Cannes, skąd wrócił z nagrodą Grand Prix oraz wyróżnieniem od Międzynarodowej Federacji Krytyków Filmowych FIPRESCI. Od tamtej pory otrzymał także trzy nagrody BAFTA, dwie nagrody EDA od Alliance of Women Film Journalist, Europejską Nagrodę Filmową, Satelitę, nagrodę specjalną festiwalu EnergaCamerimage oraz szereg innych wyróżnień od lokalnych gremiów krytyki filmowej. Teraz Oscary wieńczą tryumfalny pochód filmu Jonathana Glazera.
Polska ekipa „Strefy interesów”
Film jest współfinansowany przez studio A24 i Polski Instytut Sztuki Filmowej. Większość dni zdjęciowych przypadła na Polskę, a za kamerą stanął wielokrotnie nagradzany i dwukrotnie nominowany do Oscara operator, Łukasz Żal. Film kręcono w Oświęcimiu, na teranie willi Hössa oraz w ważnych obiektach Jeleniej Góry: ratuszu, pałacu Pałac Schaffgotschów w Cieplicach oraz Bazylikach Św. Erazma oraz Św. Pankracego za Murami.
Wśród polskich twórców obrazu są także: Joanna Kuś (scenografia), Waldemar Pokromski (charakteryzacja), Małgorzata Karpiuk (kostiumy), Małgorzata Bereźnicka (kierowniczka produkcji, Extreme Emotions), Bartek Raiński (koproducent) i Stanisław Cuske (operator).
(PISF)