Strajk rolników. Skandaliczny baner – „Putin, zrób porządek z Ukrainą i Brukselą i z naszymi rządzącymi”

Rolnictwo - "Protesty są pochodną błędów podejmowanych przez poprzednio rządzących"

Trwa ogólnopolski strajk rolników.

W wielu miejscach w kraju protestujący blokują drogi. Jak w środę 21 lutego wygląda sytuacja, np. we Wrocławiu i w jego okolicy? Poza trasą S5 nie należy się spodziewać licznych utrudnień w ruchu związanych z protestem. Jednak zarówno w rejonie Wrocławia, jak i na całym Dolnym Śląsku, są trzy miejsca, które w miarę możliwości lepiej dziś omijać. Najpoważniej sytuacja wygląda na drodze ekspresowej S5 na północ od Trzebnicy. Jest zablokowana.

Od 9 lutego trwa ogólnopolski strajk rolników. W wielu miejscach kraju protestujący blokują ciągnikami drogi. Co się dzieje 21 lutego we Wrocławiu i okolicy?

Skandaliczny baner – „Putin, zrób porządek z Ukrainą i Brukselą i z naszymi rządzącymi”

Na proteście rolników na Śląsku pojawił się skandaliczny baner. Jeden z protestujących umieścił na swoim traktorze flagę Związku Radzieckiego i baner (treść wyżej).

Oświadczenie MSZ w sprawie antyukraińskich i proputinowskich haseł na protestach rolniczych

Ministerstwo Spraw Zagranicznych z najwyższym zaniepokojeniem odnotowuje pojawienie się w trakcie ostatnich blokad rolniczych haseł antyukraińskich oraz wysławiających Władymira Putina i prowadzoną przez niego wojnę.

Tego rodzaju działania stawiają w złym świetle Polskę – kraj który pierwszy pomógł napadniętej Ukrainie i Polaków – którzy przyjęli ukraińskich uchodźców. Co istotne kompromitują też samych organizatorów protestów. Oceniamy, że jest to próba przejęcia rolniczego ruchu protestacyjnego przez ugrupowania skrajne i nieodpowiedzialne, być może będące pod wpływem rosyjskiej agentury. Wzywamy organizatorów protestów, by w imię polskiej racji stanu i szansy realizowania postulatów, które w dużej części są słuszne, sami identyfikowali i eliminowali ze swojego ruchu nielicznych inicjatorów takich i podobnych akcji. Obecna sytuacja polskich rolników jest wynikiem agresji Władymira Putina na Ukrainę i rozchwiania światowej gospodarki, nie zaś tego, że Ukraińcy przed agresją się bronią.

Strajk rolników w okolicy Wrocławia 21 lutego

W samym Wrocławiu nie ma zapowiedzianych blokad dróg. Sytuacja w okolicy Trzebnicy będzie się rozwijać. W środę 21 lutego rolnicy mają się przemieścić na pobliską drogę wojewódzką 359.

– Poza tym mamy zgłoszenia o utrudnieniach w powiecie oławskim oraz na drodze między Łanami a Kiełczówkiem – informuje dolnośląska policja.

Utrudnienia mogą wystąpić na drodze wojewódzkiej 396 między Strzelinem a Oławą, a także w okolicach Brzezimierza przy węźle autostradowym.

Rolnicy są również obecni na Wschodniej Obwodnicy Wrocławia i utrudnienia mogą wystąpić na odcinku między Łanami a Kiełczówkiem.

Jednak, poza fragmentem S5, wymienione wyżej trasy są na razie przejezdne.

Mapę strajków rolników publikuje Instytut Gospodarki Rolnej

List Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi do Rolników

„Szanowni Państwo, Drodzy Rolnicy!

Rolnicze protesty miały już miejsce jesienią 2023 r. i były pochodną błędów podejmowanych przez poprzednio rządzących.

Rolnicy protestują w słusznej sprawie, bo zachowanie produkcji rolnej decyduje o bezpieczeństwie żywnościowym kraju.

Nowe kierownictwo resortu od samego początku prowadziło i w dalszym ciągu prowadzi rozmowy z protestującymi rolnikami. Postulaty zgłoszone przez rolników to:

W obszarze Zielonego Ładu, Komisja Europejska po naszych interwencjach wycofała się z ograniczenia o 50% stosowania środków ochrony roślin. Ponadto uprościła zasadę ugorowania 4% gruntów ornych, dając możliwość uprawy roślin motylkowatych i międzyplonów. Wnioskujemy do Komisji Europejskiej, aby w tej trudnej sytuacji znieść obowiązek wyłączenia ugorowania 4% gruntów ornych.

Drodzy Rolnicy!

Uregulowanie handlu rolnego z Ukrainą jest jednym z priorytetów resortu rolnictwa. Podtrzymany został krajowy zakaz importu do Polski zbóż, rzepaku i słonecznika oraz niektórych produktów przetwórstwa, tj. mąki pszennej, śrut, otrębów i makuchów. Jednocześnie dążymy do wypracowania porozumienia dwustronnego z Ukrainą, które rozszerzałoby zakres ochrony rynku o inne wrażliwe produkty, takie jak m.in. cukier, drób, jaja, owoce miękkie, miód, sok jabłkowy, oleje.

W 2022 r. Polska odnotowała nadwyżkę w handlu ogółem z Ukrainą w kwocie ok. 3,5 mld euro. Natomiast w przypadku handlu rolno-spożywczego wartość eksportu z Polski do Ukrainy w 2023 r. wyniosła 1,033 mld euro, z kolei wartość importu z Ukrainy to 1,69 mld euro, stąd powstaje deficyt w wysokości 656 mln euro. Całkowite zamknięcie granicy może spowodować wstrzymanie polskiego eksportu towarów rolnych do Ukrainy, co może skutkować likwidacją wielu miejsc pracy.

Z początkiem marca br. planowane jest uruchomienie pomocy dla producentów kukurydzy oraz wypłata pomocy suszowej. Wznowione zostanie także udzielanie 2-procentowych kredytów płynnościowych.

Zabiegamy o zwiększenie dodatkowej pomocy finansowej dla rolników. Przedstawiliśmy na forum rządu potrzeby finansowe wynikające ze zgłaszanych przez rolników programów pomocowych m.in. dopłat do zbóż, dopłat do nawozów oraz podwyższenia dopłat do paliwa do 2 zł.

Szanowni Rolnicy!

Chcemy wspólnie rozwiązywać problemy polskiego rolnictwa, i te bieżące i przyszłe. Zapraszamy przedstawicieli protestujących rolników do dalszych rozmów. Chcielibyśmy, aby efektem naszej wspólnej pracy było porozumienie w sprawie rozwiązania bieżących problemów oraz wypracowanie programu na przyszłość.

W obliczu trwających i planowanych protestów oraz blokad zwracamy się do wszystkich protestujących rolników o jak najmniejszą ich uciążliwość dla społeczeństwa.”

Exit mobile version