LOTNICZE NEWSYPOLSKA

Strajk. LOT odwołuje rejsy. Przewoźnik wypożycza samoloty

Strajk w PLL LOT

26 października LOT odwołał 16 rejsów z powodu trwającego strajku załogi.

Przewoźnik w piątek anulował trzy wyloty z Warszawy, 10 przylotów do stolicy i trzy loty z portów regionalnych.

Odwołane loty to:

z WARSZAWY

Warszawa-Koszyce,
Warszawa-Lwów,
Warszawa-Oslo.

do WARSZAWY z

Kijowa-Żulian,
Oslo,
ze Szczecina,
Toronto,
Moskwy-Domodiedowo,
Paryża,
Brukseli,
Pragi,
Mediolanu,
Budapesztu.

oraz loty

Chicago-Kraków,
Bydgoszcz – Kijów-Żuliany,
Lwów – Olsztyn-Mazury.

LEASING KRÓTKOTERMINOWY. DODATKOWE SAMOLOTY POMAGAJĄ REALIZOWAĆ ROZKŁAD

Regularność rejsów przez siedem dni nielegalnego strajku wyniosła 95 proc. Przez pierwsze trzy dni nie został odwołany ani jeden lot. Było to łatwiejsze dzięki pozyskaniu dodatkowych samolotów w ramach leasingu krótkoterminowego. Koszt tej operacji wyniósł dotychczas 3,5 mln zł

Umowa ACMI (Aircraft Maintenance Crew Insurance) umożliwia wypożyczenie samolotu razem z załogą. Tzw. leasing krótkoterminowy to narzędzie pozwalające na doraźne pozyskanie samolotów w odpowiedzi na trudności operacyjne.

Podczas trwającego od czwartku, zakazanego przez sąd strajku, LOT wyleasingował w formule ACMI samoloty od przewoźników Travel Service, BlueAir, GetJet, Carpatair, Fly VLM i SmartLynx. Koszt wynajmu przez samolotów w ramach umów „wet lease” to dotychczas 3,5 mln zł.

Dzisiaj i jutro dla przewoźnika rejsy wykonuje jeden Boeing 737-300 i dwa B737-400 przewoźnika GetJet, B737-800 od Travel Service i Fokker 100 od Carpatair. Potem możliwe jest przedłużanie umów. – Najważniejsi zawsze są dla nas nasi pasażerowie i ich komfort. Dokładamy wszelkich możliwych starań, żeby mogli dotrzeć o czasie do swoich celów podróży, mimo problemów operacyjnych, z jakimi musimy się mierzyć – powiedział Adrian Kubicki, dyr. Biura Komunikacji LOT.

Powstrzymanie się od wykonania obowiązków służbowych z powodu uczestnictwa w nielegalnym strajku zadeklarowało w sumie 67 osób. Była to przede wszystkim grupa najlepiej zarabiających starszych stewardes i pilotów. – Nieobecność nawet jednej starszej stewardesy jest w stanie uziemić samolot, uniemożliwiając pracę pozostałym członkom załogi. Tym bardziej jesteśmy wdzięczni latającym załogom, dla których najważniejsi okazali się nasi pasażerowi, a nie udział w nielegalnym proteście – dodaje Kubicki.

Dla pracujących LOT zapewnił dodatkowe wsparcie: środki na opiekę nad dziećmi, refundację dojazdów z i na lotnisko oraz opiekę psychologa.

Od 18 do 25 października – podczas zakazanej przez sąd akcji strajkowej – z powodów załogowych LOT odwołał 56 na 2346 operacji. Oznacza to, że w wyniku protestu odwołanych zostało 2,4 proc. rejsów. W tym okresie LOT przewiózł 183 tys. pasażerów. Regularność połączeń w tym czasie wyniosła 95 proc., a punktualność rejsów utrzymała się na poziomie 70 proc.

PROPOZYCJA KOMPROMISU ZE STRONY ZARZĄDU LOT – treść propozycji

Zarząd chcąc osiągnąć porozumienie i zakończyć trwającą od ośmiu dni niezgodną z prawem akcję protestacyjną, przedstawił właśnie strajkującym propozycję kompromisu. Mają nadzieję, że otworzy to drogę do porozumienia.

Poniżej zamieszczamy pełną treść propozycji:

Bezpieczeństwo oraz zaufanie Pasażerów zawsze jest absolutnym priorytetem linii lotniczych LOT. Zarząd nie może pozwolić na wystawianie tych wartości na szwank przez sytuację generowaną obecnym strajkiem. Dlatego w imię właśnie tych wartości oraz w trosce o setki naszych pracowników Zarząd LOT przedstawia niniejszą propozycję.

1. Deklarujemy podjęcie rozmów w kwestiach podniesionych przez protestujących – po zakończeniu niezgodnej z prawem akcji protestacyjnej

2. Osoby, które wzięły udział w akcji i otrzymały zwolnienia dyscyplinarne mogą wrócić do pracy na nowe umowy o pracę.

2a. Deklaracja ta nie dotyczy osób, które trakcie akcji poprzez sms-y oraz inne środki przekazu naruszały dobra osobiste innych osób, w tym kolegów z pracy

3. Zarząd deklaruje, że w przypadku zakończenia akcji strajkowej, uczestnicy nie zostaną obciążeni jej kosztami finansowymi i dyscyplinarnymi

3a. Deklaracja ta nie obejmuje przewidzianej prawem odpowiedzialności organizatorów akcji strajkowej podjętej niezgodnie z postanowieniami sądu RP

4. Zarząd deklaruje gotowość rozmów na wszelkie inne tematy newralgiczne dla pracowników PLL LOT – o ile będą prowadzone w ramach obowiązującego prawa oraz przepisów dot. relacji pracowniczych

Punkty 2a i 3a wynikają nie z woli Zarządu a z konieczności przestrzegania obowiązujących w RP przepisów prawa.

BARTOSZ PIECHOTA DOŁĄCZĄ DO ZARZĄDU LOT-U

Rada Nadzorcza PLL LOT S.A. podjęła dziś decyzję o oddelegowaniu członka Rady Nadzorczej pana Bartosza Piechoty do czasowego pełnienia funkcji członka zarządu PLL LOT S.A.

Panu Bartoszowi Piechocie powierzone zostało zadanie prowadzenia dialogu społecznego oraz negocjacji z protestującymi Związkami Zawodowymi.

Bartosz Piechota jest adwokatem, ekspertem w zakresie rozwiązywania sporów. Ukończył Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego, a także Cardiff University Law School. Posiada wieloletnie doświadczenie w świadczeniu doradztwa prawnego na rzecz największych przedsiębiorstw polskich i zagranicznych w szczególności w zakresie rozwiązywania sporów i restrukturyzacji oraz prawa korporacyjnego. Od lat zaangażowany społecznie w doradztwo prawne osobom potrzebującym.
W Radzie Nadzorczej PLL LOT S.A. zasiada od grudnia 2016 roku.
(org., własne)

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button