W czwartek stołeczne ZOO będzie świętować małą uroczystość dużego zwierza – urodziny nosorożcowej Shikari.
Samica nosorożca indyjskiego Shikari kończy 13 lat!
Zapraszamy serdecznie w ten dzień, w samo południe, pod wybieg nosorożców, na wspólne świętowanie urodzin uroczej nosorożcowej damy.
Nosorożec indyjski jest znany również pod nazwą nosorożec pancerny. Jego gruba srebrno-brązowa skóra tworzy charakterystyczne fałdy przypominające tarcze pancerza i jest odporna na uszkodzenia, nawet na ostrza. Pomimo takiego wyglądu i nazwy, nosorożce bywają niezwykle czułe i troskliwe. Samice opiekują się małymi do drugiego roku życia, potem młode uczą się samodzielności. Shikari już 3 razy zostawała matką. W tej roli spełnia się znakomicie, uwielbia spędzać czas ze swoimi dziećmi. Obecnie ciągle jeszcze pod jej opieka jest Jung urodzony 16.03.2018 r. Wcześniej urodzone samczyki – Byś I i Byś II wyjechały do różnych ogrodów zoologicznych we Francji.
Shikari urodziła się w ogrodzie zoologicznym w Stuttgarcie, a w czerwcu 2008 r. przyjechała do Warszawskiego ZOO. Od razu podbiła serca Warszawiaków i samca Kuby, który mieszkał już od 2006 r. w stołecznym ZOO. Shikari uwielbia błotne kąpiele, lubi też treningi z opiekunami, którzy za wykonanie zadania obdarowują ją marchewką i selerem naciowym. Co jeszcze lubi czwartkowa solenizantka? Jaką dietę mają nosorożce indyjskie? O wszystko będzie można zapytać opiekunów Shikari podczas imprezy urodzinowej.
PLAN IMPREZY:
– tort dla Shikari – pokazowe karmienie
– opowieści opiekuna o nosorożcach
– konkurs z wiedzy o nosorożcach.
DO UDZIAŁU W WYDARZENIU upoważnia ważny bilet wstępu do Warszawskiego ZOO.
Co: 13. urodziny nosorożca Shikari
Gdzie: Warszawskie ZOO, wybieg nosorożców
Kiedy: czwartek 17. października, godz. 12.00
Nosorożec indyjski zapisany jest w czerwonej księdze w kategorii VU, czyli gatunku narażonego na wyginięcie, traci liczebność wskutek niszczenia naturalnego środowiska i nielegalnych polowań w celu pozyskania rogu. Azjaci wierzą, że krew i róg nosorożca mają cudowną moc, przynoszą siłę, zdrowie, witalność i ochronę przed złymi mocami. Za te ludowe, bezpodstawne wierzenia zwierzęta płacą ogromną cenę.
Osobniki nosorożca indyjskiego żyjące w europejskich ogrodach zoologicznych objęte są europejskim programem hodowlanym dla ginących gatunków EEP. Każdy gatunek z tego programu ma swojego koordynatora, czyli osobę, która posiada wszelkie dane na temat ilości oraz struktury wiekowej i płciowej konkretnych okazów w poszczególnych placówkach. Każde zwierzę jest ściśle zidentyfikowane, posiada swój rodowód i historię. Na tej podstawie koordynator dobiera pary lub skład stad przeznaczonych do rozmnażania, mając na uwadze, by zwierzęta nie były ze sobą spokrewnione. I właśnie decyzją koordynatora urodzone w Warszawskim ZOO Byś I i Byś II zostały wysłane do Francji, gdzie u boku niespokrewnionych z nim samic będą walczyć o przetrwanie własnego, zagrożonego wyginięciem gatunku. W Europie, w ogrodach zoologicznych żyje obecnie 37 samców i 39 samic w 29 placówkach. Wszystkie przyszły na świat w ogrodach zoologicznych. W Polsce ten gatunek rozmnaża się tylko w Warszawskim ZOO.