Stołeczne drony w walce z zanieczyszczaniem powietrza

Drony w walce ze smogiem

11 stycznia na terenie Straży Miejskiej w Warszawie przy ulicy Sołtyka 8/10, odbyła się prezentacja dronów (bezzałogowych statków powietrznych), które uzupełniły wyposażenie Straży Miejskiej, wykorzystywane w walce z zanieczyszczaniem powietrza.

W pokazie wziął udział prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski.

Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski (fot. SM)

W czasie prezentacji, można było zobaczyć drony „w akcji”. Operatorzy przeprowadzili kilka „dolotów” nad dymiący komin, połączonych z pobraniem próbek i zbadaniem zawartości dymu. Zaprezentowano też, wykorzystywane już od 2 lat smogowozy oraz higrometry służące do pomiaru wilgotności opału (są na wyposażeniu Straży od początku 2018).
Niedawno zakupione drony wyposażone są w dwie kamery: tradycyjną, rejestrującą obraz w rozdzielczości Full HD oraz wysokiej czułości kamerę termowizyjną. Przemieszczając się, dron mierzy stężenie pyłów zawieszonych PM10 i PM2,5, a po pobraniu próbek dymu – zawartość formaldehydów i cyjanowodoru. Pojawienie się tych związków może świadczyć o wykorzystywaniu niedozwolonego opału. Urządzania przekazują obraz zarówno do operatora bezzałogowca, jak i w dowolne miejsce – za pośrednictwem sieci.
Przedstawiono również zaostrzone zasady prowadzenia kontroli zanieczyszczeń, towarzyszące wdrożeniu nowego sprzętu.

Prezentacja dronów (fot. SM)

Komendant Straży Miejskiej m.st. Warszawy, Zbigniew Leszczyński:
„Nasza formacja wprowadza kolejne urządzenia, które pomogą w walce z zatruwaniem powietrza. Nasilamy kontrole: zdecydowałem o wsparciu Referatu ds. Kontroli Środowiska przez strażników z Oddziałów Terenowych. Ponadto modyfikujemy procedurę prowadzenia interwencji, tak by każda była zakończona kompleksową kontrolą spalania i gospodarki odpadami. Także w sytuacjach unikania lub utrudniania przeprowadzenia takiej kontroli, czy nieobecności użytkowników posesji.”

Naczelnik Oddziału Ochrony Środowiska, Krzysztof Kosiński:
„Przygotowanie do zakupu, a później wdrożenia dronów to proces długotrwały i wymagał dużego nakładu pracy. Nasi operatorzy mają już wszelkie, niezbędne uprawnienia i duże doświadczenie. Dokładnie sprawdziliśmy, jak zachowują się te urządzenia w różnych warunkach. Zakładamy, że wdrożenie ich do działania, zwiększenie liczby strażników zaangażowanych w kontrole oraz zaostrzenie procedur kontrolnych, istotnie zwiększy skuteczność naszych działań.”
(UW)

Exit mobile version