TRÓJMIASTO

Statek polarny powstanie w Gdyni. Druga jednostka pomieści ponad 120 pasażerów

Statek polarny w Gdyni

Nie oddano jeszcze do użytku innowacyjnego statku polarnego National Geographic Endurance.

Z Gdyni płyną kolejne dobre wieści – stocznia Crist zbuduje dla tego samego armatora także siostrzaną jednostkę.

Przypomnijmy, że gdyńska stocznia jest odpowiedzialna za budowę nowoczesnego polarnego statku pasażerskiego. National Geographic Endurance ma zacząć służyć firmie Lindblad Expeditions już w pierwszym kwartale 2020 roku, tymczasem wiemy już, że w stoczni Crist będzie powstawać też bliźniacza jednostka dla tego samego zamawiającego.
Firma niedawno poinformowała o podpisaniu umowy z norweską stocznią Ulstein Verft, a gdyńska stocznia potwierdziła, że również drugi z polarnych statków zacznie powstawać właśnie w Gdyni.

Polarny statek powstanie w Gdyni, Lounge (fot. mat. prasowe /ulstein.com)

Z założenia nowe jednostki posłużą przy organizacji rejsów wycieczkowych w rejony arktyczne, połączonych z wątkami naukowymi. To jednostki o najwyższej klasie lodowej, których znakiem szczególnym jest opatentowany kadłub X-Bow. Innowacyjne rozwiązania zaprojektowano z myślą o wyższym komforcie i bezpieczeństwie pasażerów. Do tego dochodzi lepsze poruszanie się w niekorzystnych warunkach i jednocześnie niższe koszta.

Na pokładzie w kilkudziesięciu kabinach i apartamentach zmieści się ponad 120 pasażerów, którzy podczas rejsu będą mogli w ułatwiony sposób przyglądać się naturalnym warunkom. Uczestnicy polarnych ekspedycji nie będą mogli zresztą narzekać na brak zajęć – na pokładzie znajdą się m.in. kajaki, narty biegowe, zdalnie sterowany pojazd, mikroskop czy podwodne kamery wideo.

Polarny statek powstanie w Gdyni, główna restauracja (fot. mat. prasowe /ulstein.com)

Samo Lindblad Expeditions zajmuje się organizacją rejsów wycieczkowych w rejony arktyczne, łącząc je z działaniami nakierowanymi na ochronę środowiska naturalnego. Firma ściśle współpracuje z National Geographic. Dostarczenie siostrzanej jednostki National Geographic Endurance, która także będzie powstawać w Gdyni jest wstępnie planowane na trzeci kwartał 2021 roku.

Przypomnijmy, że przy pierwszym, aktualnie powstającym statku stocznia Crist jest odpowiedzialna za budowę całej jednostki z częściowym wyposażeniem.
(UMG)

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button