Świąteczna iluminacja rozbłysnęła na Starym Mieście i Trakcie Królewskim w Warszawie.
We wszystkie grudniowe weekendy oraz w czasie świąt, Trakt Królewski stanie się deptakiem. Oczywiście nie zabraknie tradycyjnej choinki na Placu Zamkowym – światełka na niej włączy w sobotę, 3 grudnia, prezydent m.st. Warszawy Rafał Trzaskowski. Początek wydarzenia o godz. 19.00.
Stroiki, świetlne girlandy i lśniące dekoracje to tradycyjna atrakcja Warszawy w okresie świąt. Mimo trwającego kryzysu energetycznego i ekonomicznego stolica z niej nie rezygnuje, ale w tym roku lampki będą świecić krócej. Zgodnie z decyzją prezydenta Rafała Trzaskowskiego iluminacja będzie gasnąć przed północą – wyjątkiem będą noce z 24 na 25 grudnia oraz z 31 grudnia na 1 stycznia. Ma to przede wszystkim wymiar symboliczny, bo iluminacja od wielu lat opiera się o energooszczędne diody eko-LED. Dodatkowo świąteczne światełka rozjaśniają ulice, co przyczynia się do poprawy bezpieczeństwa i komfortu spacerowiczów. To kolejny z powodów, dla których Warszawa nie zdecydowała się całkowicie zrezygnować z ozdób. Rozmiar iluminacji jest jednak ograniczony. Decyzję tę podjęto już w 2020 r., a obecny sezon jest ostatnim, gdy obowiązuje trzyletnia umowa z dotychczasowym wykonawcą.
Gdzie znajdziemy świetlne ozdoby?
Podobnie, jak w latach minionych ozdoby rozbłysnęły na Trakcie Królewskim (iluminację na Nowym Świecie finansują kupcy i sklepikarze), placu Zamkowym i Starówce – m.in. na ulicach Freta, Kościelnej, Nowomiejskiej, Piwnej, Świętojańskiej, Rynku Nowego Miasta oraz Rynku Starego Miasta. Największa atrakcja, czyli choinka, jak zawsze zdobi plac Zamkowy. Nie zabrakło też innych świetlnych dekoracji. Spacerowicze wsiądą do „tramwaju konnego” przy pomniku Mikołaja Kopernika, zobaczą „figury szachowe” na skwerze ks. Twardowskiego i wejdą do „altany dla zakochanych” na skwerze Hoovera. Świąteczne lampki ozdobiły też 123 latarnie i 63 drzewa. Iluminacja będzie zdobić śródmiejskie ulice do 5 lutego.
Iluminacja wyłączana przed północą
W sytuacji kryzysu energetycznego prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski podjął decyzję o wyłączaniu iluminacji codziennie przed północą. Ma to wymiar symboliczny, bo iluminacja od wielu lat opiera się o energooszczędne diody eko-LED, więc oszczędność w zużyciu prądu będzie niewielka.
Każdego dnia miejska iluminacja składająca się z oświetlenia choinki, diod zawieszonych na 63 drzewach i 123 latarniach oraz oświetlenia figur, zużywa bowiem tyle prądu, ile potrzeba do naładowania trzech samochodów elektrycznych. W skali całego sezonu oszczędność sięgnie więc kilkudziesięciu tysięcy złotych.
Warszawa realnie oszczędza prąd w inny sposób:
- wymiana opraw na latarniach na LED-owe oprawy,
- opóźnienie o kwadrans włączania i przyśpieszenie o kwadrans wyłączania oświetlenia ulicznego,
- ograniczenie podświetlenia warszawskich mostów
Trzy wspomniane wyżej działania dają oszczędności w zużyciu prądu na poziomie kilkudziesięciu milionów złotych w skali roku.
Zapraszamy na spacer
Świąteczne dekoracje tak, jak w poprzednich latach, rozświetliły ulice już w „przedmikołajkowy” weekend. By warszawianki i warszawiacy oraz goście mogli w pełni cieszyć się jej widokiem, Trakt Królewski stanie się deptakiem. Droga, od „palmy” na rondzie de Gaulle’a do placu Zamkowego, zostanie zamknięta dla samochodów w nocy z piątku na sobotę, a podstawowa organizacja ruchu wróci tam w poniedziałek przed świtem. Tak będzie także w kolejne weekendy: 10-11 grudnia i 17-18 grudnia. Dodatkowo, w okresie świąteczno-noworocznym, czyli od 24 grudnia do 1 stycznia, Trakt Królewski przez cały czas będzie wyłączony z ruchu samochodowego i będzie pełnił rolę spacerową. Odcinek ten stanie się deptakiem także przy okazji święta Trzech Króli – od 6 do 8 stycznia.
Autobusy pojadą inaczej
W czasie, gdy Trakt Królewski będzie zmieniał się w deptak, autobusy 106, 111, 116, 128, 175, 178, 180, 222, 503, 518 i N44 Warszawskiego Transportu Publicznego będą kierowane na trasy objazdowe.