POLSKAŚWIAT

Stadion Narodowy. Joe Biden razem z Trzaskowskim i Morawieckim rozmawiali z uchodźcami. Lider USA: Putin jest rzeźnikiem!

Warszawa

Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski i premier Morawiecki spotkali się z prezydentem Bidenem.

Wizyta w Polsce odbyła się bezpośrednio po udziale w szczytach NATO i G7 oraz posiedzeniu Rady Europejskiej w Brukseli. To kolejna w ostatnim czasie wizyta władz amerykańskich w naszym kraju. Szef polskiego rządu i prezydent USA omówili możliwości dalszej koordynacji odpowiedzi społeczności międzynarodowej na niesprowokowaną i nieuzasadnioną agresję militarną Rosji na Ukrainę. Rozmowy dotyczyły wzmocnienia wszechstronnej pomocy dla Ukrainy, w tym humanitarnej.

Rafał Trzaskowski i Joe Biden (fot. UMW)

Szef polskiego rządu i prezydent USA wraz z prezydentem Warszawy odwiedzili punkt na Stadionie Narodowym, w którym Ukraińcom nadawane są numery PESEL. Wzięli udział w spotkaniu z osobami, które uciekły do Polski przed wojną.

– Ci ludzie po prostu chcą się przytulić i powiedzieć „dziękuję”. Każde z tych dzieci mówiło: „pomódl się za mojego tatę, brata, dziadka, bo oni tam są i walczą”. Pamiętam, jak to jest, kiedy ma się kogoś bliskiego w strefie wojny – stwierdził amerykański przywódca.

Na jedno z pytań o prezydencie Rosji stwierdził: „Putin jest rzeźnikiem!”

Warszawa. Joe Biden (fot. KPRM)

– Widzieliśmy z panem prezydentem Bidenem ludzi, którzy przyjechali z Charkowa, z Mariupola czy z Odessy – opisywał spotkanie szef polskiego rządu – mówili wprost: “nasze domy zostały zrównane z ziemią, ledwie uszliśmy z życiem, ranni nasi przyjaciele, nasi sąsiedzi zostali tam na Ukrainie”.

Stadion Narodowy. Mateusz Morawiecki i Joe Biden (fot. KPRM)

Polacy zjednoczeni w pomaganiu

– To jest coś niesamowitego – podkreślał premier Morawiecki – jak jesteśmy zjednoczeni, jak potrafimy pomagać. Dzisiaj to jest nasze wielkie zadanie, żeby tego nie zmarnować.

Szef polskiego rządu skierował wyrazy podziękowania do wszystkich zaangażowanych w ten proces. Jednocześnie podkreślił, że wojna niestety jeszcze się nie skończyła. Co więcej – może toczyć się w coraz bardziej brutalnej formie.

Stadion Narodowy. Rafał Trzaskowski, Mateusz Morawiecki i Joe Biden (fot. KPRM)

Warszawa i Waszyngton za wzmocnieniem sankcji

Polska, tak samo jak Stany Zjednoczone, apeluje o wzmocnienie sankcji. Tylko silna i zdecydowana reakcja międzynarodowa może powstrzymać Rosję przed kontynuowaniem tego brutalnego ataku na Ukrainę.

Prezydent Biden, nawiązując do słów Jana Pawła II, podczas przemowy na placu Zamkowym w Warszawie apelował: „nie lękajcie się!”. USA jest gotowe wesprzeć Unię Europejską m.in. w uniezależnieniu się od dostaw rosyjskich surowców. Polska jest jednym z krajów, które zabiegają o takie rozwiązanie. Już od dawna rozpoczęliśmy działania, które w niedługim czasie pozwolą Polsce zrezygnować z rosyjskich surowców.

Mateusz Morawiecki i Joe Biden (fot. KPRM)

Trzaskowski o wizycie Bidena

– Świat widzi bohaterstwo i heroizm Ukraińców. Ale świat widzi też niebywałą solidarność Polaków. Polska musi być najsilniejszą demokracją. Właśnie w tym momencie, kiedy za naszą wschodnią granicą toczy się wojna. Dziękuję Joe Bidenowi za to jasne stanowisko.

Odwiedziliśmy punkt na Narodowym, gdzie rozmawialiśmy z naszymi gośćmi z Ukrainy. Te historie za każdym razem rozdzierają serce. Dlatego niezbędna jest nasza pomoc i jedność całego wolnego świata. Po właściwej stronie – powiedział Trzaskowski.

Mateusz Morawiecki i Joe Biden (fot. KPRM)

Biden chciał odwiedzić miejsce, gdzie przebywają ukraińscy uchodźcy. Gdyby nie Trzaskowski i Polacy to Morawiecki nie pokazałby nic. Po prostu rządowego punktu nie ma! PiS jedynie co potrafi to latać i robić sobie PR przed wyborami. Gdyby nie polskie społeczeństwo to bylibyśmy w ciemnej d…..

Rafał Trzaskowski i Joe Biden (fot. UMW)

To prezydent Warszawy oprowadzał gościa, a Morawiecki ze swoim parciem na szkło (chciał koniecznie zrobić sobie zdjęcie z Bidenem) jak widzimy pchał się przed szereg. Jak zwykle „dobra zmiana”…

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button