WODNY

Srebro i brąz dla Polaków na MŚ juniorów w bojerowej klasie DN. Maja Dziarnowska prowadzi w regatach iQ Games w Kadyksie

Litwa i Hiszpania

Czarek Sternicki (Giżycka Grupa Regatowa) został brązowym medalistą mistrzostw świata juniorów w bojerowej klasie DN.

Wśród kobiet srebrny medal wywalczyła Laura Banach (Mazurski Klub Żeglarski Mikołajki.).

Regaty rozegrano na litewskim jeziorze Kertuoja. Tytuł mistrzowski obronił Szwed Oskar Svensson, wyprzedzając Estończyka Rasmusa Maalinna.

W dziesiątce znaleźli się również:

5. – Mateusz Gigielewicz,

7. – Jakub Kamiński,

8. – Jakub Śliwiński.

– Podczas dni treningowych czułem duży gaz, warunki wietrzne i lodowe były jednymi z moich ulubionych, niestety pierwszy dzień regat nie był tak łaskawy, wiatru było trochę więcej niż w niedzielę i bojer już tak nie stroił. Pierwszy dzień regat zakończyłem na pozycji 4 na remisie punktowym z miejscem 3, jednak czułem na plecach oddech kolegów klubowych.

Warunki podczas drugiego dnia ścigania okazały się „szyte na miarę” pode mnie. Umiarkowany, kręcący wiatr, trudny tor – wymagało to dużej uwagi, częstego analizowania sytuacji i przede wszystkim dobrze dostrojonego sprzętu – jak się okazało wszystko u mnie zagrało, wywalczyłem dwa bardzo dobre miejsca w wyścigach, co zakończyło się zdobyciem brązowego medalu.

Szczególne podziękowania chciałbym skierować do mojego taty, który kilka dni przed regatami poświecił tydzień swojego czasu i pojechał ze mną na seniorskie mistrzostwa Europy, na których zdobyłem ogrom nowej wiedzy od kolegów bojerowców i miałem okazję trochę się „rozlatać” – mówi Czarek Sternicki.

Kadyks. Regaty iQ Games (fot. org.)

Kadyks. Regaty iQ Games

W rewelacyjnym stylu rozpoczęli polscy windsurferzy rywalizację w regatach iQ Games rozgrywanych w hiszpańskim Kadyksie. Biało-czerwoni plasują się na czołowych miejscach niemal w każdej kategorii wiekowej, oprócz seniorów mężczyzn – w tej kategorii Polacy nie startują.

Wśród kobiet rewelacyjne wyścigi zaliczyła pierwszego dnia Maja Dziarnowska (Sopocki Klub Żeglarski) – aktualna brązowa medalistka mistrzostw Europy wygrała dwa wyścigi kursowe, a w pozostałych czterech wyścigach slalomowych plasowała się na miejscach 2,4,3,3 i w efekcie Maja zajmuje 1. w klasyfikacji generalnej.

Świetnie spisuje się również Zofia Klepacka (Sailing Legia), która zaliczyła pięć bardzo równych wyścigów (5,3,4,2,2,9) i w efekcie plasuje się na 3. miejscu w „generalce”. Pierwszą 10-tkę zamyka Maja Kuchta (Sopocki Klub Żeglarski), a miejsce 12. zajmuje Pola Wawrzyniak (AZS Sailing Team Poznań).

W kategorii U-19 kobiet Aleksandra Wasiewicz zdominowała rywalizację. Zawodniczka Sopocki Klub Żeglarski wygrała wszystkie 5 wyścigów i pewnie prowadzi.

Na miejscu 3. w kat. U-19 plasuje się Karolina Gajdzińska (AZS Poznań), 6. jest Martyna Duzowska (Gdański Klub Żeglarski).

W kategorii U-19 mężczyzn w TOP 10 jest aż pięciu Polaków. Miejsce 2. zajmuje Maciek Pietrzak (Sopocki Klub Żeglarski), 3. jest Igor Lewiński (Gdański Klub Żeglarski), 4. Michał Maziarka, 6. Stanisław Trepczyński, 7. Konrad Machura (wszyscy Sopocki Klub Żeglarski).

W kategorii U-17 rozegrano jak na razie tylko jeden wyścig slalomowy. Wśród mężczyzn wygrał go Maciej Dąbek (AZS Sailing Team Poznań), a na miejscu 5. finiszował Gustaw Trybek (Sopocki Klub Żeglarski). Wśród kobiet Maria Rudowicz (UJKS Szturwał Kalisz) była 5.