Sprostowanie ws. artykułu „PiS a brak pieniędzy na remonty zabytków w Łodzi”

„W związku z opublikowaniem w dniu 29.05.2022 r. artykułu pt. „PiS a brak pieniędzy na remonty zabytków w Łodzi” (kronika24.pl), Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego informuje, że:

1) nieprawda, iż Łódź otrzymała dofinansowanie tylko dla dwóch zabytków,
2) nieprawda, że Muzeum Sztuki nie dostało żadnego dofinansowania.

Anna Pawłowska-Pojawa,
Dyrektor Centrum Informacyjnego
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego”

Wnoszę o opublikowanie niniejszego sprostowania w najbliższym wydaniu kronika24.pl w sposób określony przepisami ustawy Prawo prasowe, w powyższym układzie graficznym, w tym samym dziale i taką samą czcionką co materiał prasowy, którego dotyczy sprostowanie, pod widocznym tytułem „Sprostowanie”, bez jakichkolwiek komentarzy, uzupełnień, oświadczeń czy odniesień do treści sprostowania na tej samej lub innej stronie wydania zawierającego sprostowanie.

Ad 1. W 2022 roku MKiDN przyznało nie 2, ale 5 dotacji o łącznej wartości 1 557 000 zł dla zabytków w Łodzi. Dwie z pięciu dotacji zostały przeznaczone na obiekty świeckie: budynek dawnego regulatora gazu przy ul. Srebrzyńskiej 79 oraz Pałac Izraela Poznańskiego, obecnie siedzibę główną Muzeum Miasta Łodzi. Przy okazji warto pamiętać, że od 2016 roku na terenie samej Łodzi było realizowanych 35 projektów z dotacją w ramach programu „Ochrona zabytków”.

Ad 2. Wspomniany brak dotacji w programie „Ochrona zabytków” dla Muzeum Sztuki w Łodzi ukazuje ignorancję w zakresie wiedzy o zarządzaniu i finansowaniu kultury w Polsce. Muzeum Sztuki w Łodzi jest instytucją, dla której organizatorem jest MKiDN, współprowadzoną z samorządem – Województwem Łódzkim. Muzeum otrzymuje co roku od MKiDN dotację podmiotową (w 2022 r. – 7,2 mln zł) przeznaczoną na utrzymanie i bieżącą działalność, ale także ma możliwość otrzymania dotacji celowych zarówno na projekty merytoryczne, jak i na inwestycje, z pominięciem drogi konkursowej.

Wobec powyższego, stwierdzenia radnych Rady Miejskiej w Łodzi są dalekie od rzeczywistości i świadczą o ich ignorancji w temacie wsparcia dla kultury w Łodzi. Materiał prasowy, który przywołuje wypowiedzi radnych ukazuje natomiast rażący braku rzetelności i staranności dziennikarskiej.
Przypominam, że w świetle Prawa Prasowego „dziennikarz jest obowiązany zachować szczególną staranność i rzetelność przy zbieraniu i wykorzystaniu materiałów prasowych, zwłaszcza sprawdzić zgodność z prawdą uzyskanych wiadomości lub podać ich źródło.”

Exit mobile version