Sprawa śmiertelnej interwencji policjanta w miejscowości Krzywizna. Jest akt oskarżenia

Opolskie

Prokuratura Okręgowa w Opolu skierowała do sądu akt oskarżenia przeciwko policjantowi, którego interwencja 29 października 2024 r. w Krzywiźnie (powiat kluczborski) doprowadziła do śmierci 48-letniego Ihora S.

W wyniku przeprowadzonego śledztwa ustalono, że 29 października 2024 r. Maciej W. (29  lat) – funkcjonariusz policji Komendy Powiatowej Policji w Kluczborku, został skierowany przez dyżurnego do interwencji w miejscowości Krzywizna (woj. opolskie). Powodem powiadomienia Policji była kwestia rozliczenia należnością za nocleg pomiędzy Ihorem S. oraz jego niedoszłym pracodawcą.

Po przybyciu na miejsce dwuosobowego patrolu Policji Ihor S. został wezwany do okazania dokumentu pozwalającego potwierdzić jego tożsamość. Gdy ów odmówił, policjanci poinformowali, że odmowa podania danych, okazania dokumentu tożsamości, może skutkować odpowiedzialnością za wykroczenie (art. 65 § 2 kw). Mimo tego Ihor S. nadal nie podporządkowywał się kierowanym do niego poleceniem, a następnie podjął próbę oddalenia z miejsca interwencji.

Wówczas Maciej W. użył wobec niego środka przymusu bezpośredniego w postaci siły fizycznej poprzez zastosowanie techniki obezwładniania, tj. obchwytu szyi, z równoczesnym sprowadzeniem mężczyzny do pozycji leżącej. Wobec tego, że zatrzymywany w dalszym ciągu stawiał czynny opór wyrywając się i szarpiąc Maciej W. utrzymywał uchwyt obezwładniający przyciskając ciężarem swego ciała mężczyznę do podłoża. Po założeniu kajdanek spinających ręce z tyłu policjanci stwierdzili, że Ihor S. nie oddycha. Wówczas podjęte zostały działania reanimacyjne, kontynuowane następnie przez wezwany zespół pogotowia, które jednakże okazały się nieskuteczne. Przeprowadzona sekcja zwłok wykazała, że śmierć Ihora S. nastąpił w mechanizmie uduszenia gwałtownego na skutek silnego, bezpośredniego, obustronnego ucisku narządów szyi.

Poczynione ustalenia faktyczne skutkowały przyjęciem, że Maciej W. przekroczył swoje uprawnienia jako funkcjonariusz Policji poprzez stosowanie środka przymusu bezpośredniego bez zachowania szczególnej ostrożności oraz nie uwzględniając dostatecznie właściwości zastosowanego środka. W świetle bowiem zrekonstruowanego stanu faktycznego zastosowany obchwyt szyi był zbyt mocny i długotrwały (trwał około 3 minut) przez co doprowadził do niedotlenienia mózgu, obrażeń narządów szyjnych zatrzymywanego, a w konsekwencji do jego śmierci poprzez uduszenie gwałtowne pod postacią zadławienia.

Maciej W. nie przyznał się do zarzucanego mu czynu, a w złożonych wyjaśnieniach swoją interwencję prezentował jako adekwatną do sytuacji i przeprowadzoną z właściwą siłą i przez krótki okres.

Oskarżonemu grozi kara od 3 miesięcy do 5 lat pozbawienia wolności.

Sprawę rozpoznawać będzie Sąd Rejonowy w Kluczborku.

Exit mobile version