POLSKAŚWIAT

Spotkanie szefów dyplomacji Trójkąta Weimarskiego. Sytuacja na Ukrainie

Agresja Rosji na Ukrainę

Ministrowie spraw zagranicznych Polski, Francji i Niemiec spotkali się 1 marca w Łodzi.

W części rozmów, w ramach wideokonferencji, uczestniczył minister spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kułeba.

Głównym tematem rozmów ministrów Zbigniewa Raua, Annaleny Baerbock oraz Jean-Yves Le Driana z Trójkąta Weimarskiego była obecna sytuacja na Ukrainie i agresja Rosji na to państwo.

– Kryzys wywołany działaniami Rosji wobec Ukrainy stanowi najpoważniejsze wyzwanie dla bezpieczeństwa europejskiego od upadku muru berlińskiego. W najmocniejszych słowach potępiamy niesprowokowaną i nieuzasadnioną agresję militarną Federacji Rosyjskiej przeciwko Ukrainie – podkreślił minister Rau. W nawiązaniu do podpisanego przez prezydenta Ukrainy wniosku o członkostwo w UE podkreślił, że „Warszawa wspiera europejskie aspiracje Ukrainy”.

Ministrowie zgodzili się co do potrzeby utrzymania jednolitego stanowiska członków NATO i UE wobec konfliktu. Z zadowoleniem przyjęli decyzję UE i innych państw o wprowadzeniu surowych sankcji wobec Rosji.

Spotkanie ministrów spraw zagranicznych Trójkąta Weimarskiego w Łodzi (fot. MSZ)

Minister Jean-Yves Le Drian przedstawił informację o trwającej prezydencji Francji w Radzie Unii Europejskiej i jej działaniach m.in. w sferze wspólnej polityki bezpieczeństwa i obrony, migracji i azylu oraz klimatu i energii.

Wojewoda Łódzki przedstawił informację o dotychczasowej pomocy Polski dla Ukrainy i wsparciu dla napływających do Polski uchodźców z tego kraju.

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button