Spotkania z Andrzejem Dudą w Pałacu Prezydenckim. Konsultacje z komitetami wyborczymi

Polska polityka

Prezydent Andrzej Duda we wtorek i środę prowadził konsultacje z przedstawicielami komitetów wyborczych, które będą miały swoją reprezentację w Sejmie Rzeczypospolitej Polskiej X kadencji.

Andrzej Duda spotkał się z przedstawicielami KW Prawo i Sprawiedliwość, KKW Koalicja Obywatelska PO .N IPL Zieloni oraz KKW Trzecia Droga Polska 2050 Szymona Hołowni – Polskie Stronnictwo Ludowe, a także z KW Nowa Lewica i KW Konfederacja Wolność i Niepodległość.

We wtorek Duda spotkał się z przedstawicielami Komitetu Wyborczego Prawo i Sprawiedliwość, który reprezentowali premier (jeszcze – red.) Mateusz Morawiecki, wicemarszałek Sejmu Ryszard Terlecki oraz rzecznik prasowy Prawa i Sprawiedliwości Rafał Bochenek.

Prezydentowi w rozmowach towarzyszyli: szef KPRP Grażyna Ignaczak–Bandych oraz nowy szef Gabinetu Prezydenta Marcin Mastalerek.

Później odbyło się spotkanie z przedstawicielami Koalicyjnego Komitetu Wyborczego Koalicja Obywatelska PO .N IPL Zieloni, reprezentowanego przez Przewodniczącego Platformy Obywatelskiej Donalda Tuska oraz Sekretarza Marcina Kierwińskiego, Przewodniczącego .Nowoczesnej Adama Szłapkę, Przewodniczącą Inicjatywy Polskiej Barbarę Nowacką oraz Przewodniczącą Partii Zieloni Urszulę Zielińską.

Prezydentowi w rozmowach towarzyszyli: Grażyna Ignaczak–Bandych, Marcin Mastalerek, minister Wojciech Kolarski oraz minister Małgorzata Paprocka.

Jak przekazała Minister Grażyna Ignaczak–Bandych spotkania z reprezentantami Prawa i Sprawiedliwości oraz Koalicji Obywatelskiej przebiegały w dobrej atmosferze.

– Prezydent pogratulował zwycięstwa w wyborach Prawu i Sprawiedliwości oraz dobrego wyniku wyborczego Koalicji Obywatelskiej. Oba ugrupowania przedstawiły swoich kandydatów na premiera i zadeklarowały wolę utworzenia rządu – wskazała.

Minister podkreśliła, że podczas spotkania prezydent zapewnił, że będzie stał na straży norm konstytucyjnych i terminów dotyczących zwołania pierwszego posiedzenia Sejmu i powołania nowej Rady Ministrów.

– Prezydentowi zależy na dobrym współdziałaniu z rządem. Szczególnie w obszarach szeroko pojętego bezpieczeństwa i spraw międzynarodowych – zaznaczyła Ignaczak–Bandych.

W środę przed południem odbyło się spotkanie z przedstawicielami KKW Trzecia Droga– Polska 2050 Szymona Hołowni – Polskie Stronnictwo Ludowe. W rozmowach uczestniczyli szefowie ugrupowań – Szymon Hołownia i Władysław Kosiniak–Kamysz.

Prezydentowi towarzyszyli: Grażyna Ignaczak–Bandych oraz Marcin Mastalerek.

Następnie Andrzej Duda rozmawiał z przedstawicielami Komitetu Wyborczego Nowa Lewica, który reprezentowali: współprzewodniczący Nowej Lewicy – Robert Biedroń i Włodzimierz Czarzasty, współprzewodniczący Razem – Magdalena Biejat i Adrian Zandberg, szef Unii Pracy Waldemar Witkowski oraz przewodniczący PPS Wojciech Konieczny.

Ze strony KPRP w konsultacjach wzięli udział: Grażyna Ignaczak–Bandych, Marcin Mastalerek, Małgorzata Paprocka oraz minister Wojciech Kolarski.

Ostatnie konsultacje prezydent przeprowadził z przedstawicielami KW Konfederacja Wolność i Niepodległość. W spotkaniu wzięli udział: Krzysztof Bosak, Sławomir Mentzen, Grzegorz Braun, Włodzimierz Skalik i Przemysław Wipler.

Z kierownictwa Kancelarii w rozmowach uczestniczyli: Grażyna Ignaczak–Bandych, Marcin Mastalerek, Małgorzata Paprocka oraz Wojciech Kolarski.

Szef KPRP Grażyna Ignaczak–Bandych podsumowując konsultacje wskazała, że rozmowy przebiegały w dobrej atmosferze.

– Prezydent zadeklarował otwartość na dialog i współpracę w sprawach najważniejszych dla Polski, ze szczególnym uwzględnieniem swoich zobowiązań wobec wyborców – podkreśliła minister.

Grażyna Ignaczak–Badnych przekazała, że 26 października o godzinie 12.00 Andrzej Duda podsumuje przebieg konsultacji.

Andrzej Duda i Koalicja Trzecia Droga (fot. KPRP)

Liderzy Trzeciej Drogi po rozmowach z prezydentem

– Prezydent kilkukrotnie zapewniał nas, że nie podjął jeszcze decyzji w sprawie nominowania danej osoby na premiera w pierwszym kroku. Rozważa w tej chwili różne opcje. Jasno też dał do zrozumienia, że zwoła pierwsze posiedzenie nowego Sejmu prawdopodobnie w ostatnim momencie, bo jak powiedział, nie chce skracać kadencji tego Sejmu – mówił Szymon Hołownia, lider Polski 2050 po dzisiejszym spotkaniu liderów Trzeciej Drogi z prezydentem Andrzejem Dudą w Pałacu Prezydenckim.

W ocenie Szymona Hołowni była to dobra rozmowa pokazująca wolę współpracy – Rozmowa dotyczyła bardzo wielu szczegółowych aspektów: kwestii bezpieczeństwa, energetyki, pozycji Polski w UE i na arenie międzynarodowej. Byliśmy szczegółowo pytani o plany naszego ugrupowania i przyszłej koalicji w tych obszarach – kontynuował Hołownia.

Przewodniczący Polski 2050 podkreślił, że wierzy, że nie będzie ze strony prezydenta obstrukcji i prób grania na siebie. – Oczywiście życie zweryfikuje deklaracje słowne, ale mamy dobry fundament do tego, żeby myśleć o tym, że zmiana która się dokona będzie bezpieczna – mówił.

Szymon Hołownia:

„Prezydent dał do zrozumienia, że zwoła 1. posiedzenie nowego Sejmu w prawdopodobnie w ostatnim momencie, bo nie chce skracać kadencji tego Sejmu. Zapewnił nas, że nie podjął jeszcze decyzji w sprawie nominowania danej osoby na premiera. Rozważa różne opcje.

Rozmowa dotyczyła bardzo wielu szczegółowych aspektów: kwestii bezpieczeństwa, energetyki, pozycji Polski w UE i na arenie międzynarodowej. Byliśmy szczegółowo pytani o plany naszego ugrupowania i przyszłej koalicji w tych obszarach.

Była to dobra rozmowa pokazująca wolę współpracy i rozmowy o wszystkich rzeczach, które będą dotyczyły Polski z przyszłym rządem, dla którego większość gwarantuje Trzecia Droga.

Wierzę, że nie będzie ze strony prezydenta obstrukcji, prób grania na siebie. Oczywiście życie zweryfikuje deklaracje słowne, ale mamy dobry fundament do tego, żeby myśleć o tym, że zmiana która się dokona będzie bezpieczna”.

Władysław Kosiniak-Kamysz podkreślił, że wspólnie z Szymonem Hołownią zapewnili prezydenta, że ugrupowania demokratyczne są zdeterminowane, by jak najszybciej powołać premiera. – Jesteśmy w stanie wyłonić większość parlamentarną, prezydia Sejmu i Senatu oraz powołać premiera. Zapewniliśmy Prezydenta, że to jest nasze stanowisko i że jesteśmy zdeterminowani, by uczynić to jak najszybciej. Wierzymy głęboko, że stanie się to wcześniej, a nie później. I będziemy mogli spokojnie zacząć realizację naszego programu, bo do tego jesteśmy gotowi – przekazał Władysław Kosiniak-Kamysz.

Jak zaznaczył Szymon Hołownia Trzecia Droga obiecała Polkom i Polakom pojednanie – Obiecaliśmy, że będzie to kraj dla wszystkich, niezależnie od tego, na którą partię głosują, że nie będzie żadnej polsko-polskiej wojny.Innej większości w tym Sejmie, niż demokratyczna koalicja nie będzie – mówił Szymon Hołownia.

Andrzej Duda i Lewica (fot. KPRP)

Lewica. Prezydenckie konsultacje. „Potwierdziliśmy, że pan Donald Tusk powinien uzyskać nominację do utworzenia nowego rządu”

Przedstawiciele Lewicy wzięli udział w prezydenckich powyborczych konsultacjach.

– Prawdę powiedziawszy, niczego nowego się nie dowiedzieliśmy. Myślę, że pan prezydent coraz bardziej jest przekonany co do tego, że opozycja współpracuje ze sobą, jest spójna w podstawowych dwóch oświadczeniach, które wszyscy złożyliśmy. Po pierwsze, jesteśmy przekonani, że opozycja powinna utworzyć wspólny rząd, ponieważ posiada w tej chwili silną większość. Po drugie, potwierdziliśmy, że pan Donald Tusk powinien uzyskać nominację do utworzenia nowego rządu – mówił Włodzimierz Czarzasty, współprzewodniczący Nowej Lewicy, po spotkaniu z prezydentem Andrzejem Dudą.

Liczymy na to, że pan prezydent nie będzie niepotrzebnie przedłużał tej decyzji

– Prezydent twierdził, że tej decyzji jeszcze nie podjął, przyjmujemy to na razie za dobrą monetę. Liczymy na to, że pan prezydent nie będzie niepotrzebnie przedłużał tej decyzji. Wyborcy zagłosowali za zmianą i nie ma co się kłócić z faktami, nowy rząd powinien jak najszybciej powstać. Taką informację przekazaliśmy panu prezydentowi – mówiła Magdalena Biejat, współprzewodnicząca partii Razem.

Złożyliśmy taką samą deklarację jak Trzecia Droga i Koalicji Obywatelska

– Pan prezydent zadeklarował, że podpisze najlepszą decyzję dla Polski, podejmie najlepszą decyzję dla Polski, dlatego wziąłem ten długopis, który jest po części symbolem tej prezydentury. Myślę, że przyniesie dużo szczęścia dla Polek i Polaków, bo wierzę głęboko, że prezydent uszanuje wybór tych 75 procent Polaków, którzy zagłosowali w tych wyborach, którzy dali mandat opozycji demokratycznej do tworzenia rządu. Prezydent dostał jasny sygnał, że chcemy tworzyć koalicję, naszym kandydatem jest Donald Tusk. Koniec kropka. Prezydent ma jasność, teraz piłeczka jest po stronie prezydenta. Złożyliśmy taką samą deklarację jak Trzecia Droga i Koalicji Obywatelska – oświadczył Robert Biedroń, współprzewodniczący Nowej Lewicy.

Arytmetyka jest oczywista, PiS nie utworzy rządu

– Arytmetyka jest oczywista, PiS nie utworzy rządu w Polsce i dobrze, że go nie utworzy, werdykt wyborców był oczywisty. To nie jest czas, żeby dokładać kolejne kilka tygodni w politycznej niepewności. To jest raczej czas na to, żeby dokonały się uzgodnienia programu przyszłego rządu, a następnie wokół nich, żeby została zbudowana konstrukcja przyszłego rządu. To się będzie działo w najbliższych tygodniach. Pan prezydent usłyszał od nas ten komunikat. Odpowiedział, że decyzji jeszcze nie podjął – stwierdził Adrian Zandberg, współprzewodniczący partii Razem.

Konfederacja po spotkaniu z prezydentem: Nie poprzemy ani rządu PO, ani PiSu

Sławomir Mentzen:

– Jesteśmy po spotkaniu z panem prezydentem Andrzejem Dudą. Rozmawialiśmy o sytuacji zarówno krajowej jak i zagranicznej. Zadeklarowaliśmy zgodnie z naszymi wcześniejszymi zapowiedziami: nie poprzemy ani rządu Platformy Obywatelskiej, ani rządu PiS-u. Naszym interesem jest realizowanie naszego programu. W związku z czym będziemy popierać wszystkie ustawy, które uważamy za słuszne. Sprzeciwiać się wszystkim ustawom, które uważamy za szkodliwe. Niezależnie od tego, kto te ustawy będzie proponował.

– Do tego wymieniliśmy się spostrzeżeniami dotyczącymi polskiego bezpieczeństwa. Rozumianymi szeroko. Zarówno bezpieczeństwa energetycznego, żywieniowego, militarnego, relacji Polski z Unią Europejską. Było to bardzo ciekawe, owocne i – mam nadzieję – konstruktywne spotkanie.

Krzysztof Bosak:

– Podczas spotkania poruszyliśmy cały szereg tematów z panem Prezydentem odpowiadając na pytania Prezydenta związane z formowaniem się koalicji. Były analizowane szczegółowo różne warianty. Zarówno z innymi siłami politycznymi jak i z nami. Ponadto my również pytaliśmy prezydenta o:

– jego ocenę sytuacji państwa polskiego;
– kondycję polskiej obronności, stanu uzbrojenia, przekazywanie polskiego uzbrojenia na Ukrainę;
– relacje z państwem ukraińskim, w tym z prezydentem Zełeńskim;
– stosunek państwa polskiego i jego najwyższych władz, w tym prezydenta, do konfliktu bliskowschodniego;
– potępienie zbrodni wojennych – niezależnie kto ich dokonuje;
– zabezpieczenia i gwarancji własności czy życia ludzkiego w państwie polskim;
– polskiej suwerenności, kwestii związanej z ewentualną nowelizacją traktatów unijnych.

Tak, że bardzo szeroki zakres tematów, które są ważne zarówno dla nas, jak i przede wszystkim dla wyborców Konfederacji.

– Rozmowa, myślę że bardzo pożyteczna. I zaproszenie ze strony prezydenta do dalszego kontaktu. Z którego z pewnością będziemy korzystać przez tą kadencję Sejmu. Po to, żeby dbać o realizację programu Konfederacji.

Exit mobile version