31 lipca sopoccy policjanci interweniowali w okolicy wejścia nr 20 na plażę, gdzie przewróciły się dwie osoby jadące jedną hulajnogą elektryczną.
Wstępnie ustalono, że 45-letni turysta z Konina mając 1 promil alkoholu kierował hulajnogą, na której przewoził 11-letniego syna. Podczas zjazdu z utwardzonej drogi rowerowej i wjazdu na piaszczystą plażę mężczyzna stracił panowanie nad pojazdem i z synem wywrócili się. Z podejrzeniem wstrząśnienia mózgu i urazów wewnętrznych trafili do szpitala. Apelujemy o rozwagę i stosowanie się do obowiązujących przepisów.
31 lipca w godzinach wieczornych sopoccy policjanci zostali powiadomieni o wypadku, do którego doszło na drodze rowerowej w okolicy wejścia na plażę nr 20. Z informacji przekazanej przez operatora numeru 112 wynikało, że mężczyzna jadąc z dzieckiem na hulajnodze przewrócili się i doznali obrażeń. Rannymi na miejscu zajęli się ratownicy medyczni, natomiast policjanci drogówki wyjaśniając okoliczności tego zdarzenia wstępnie ustalili, że nietrzeźwy ojciec przewoził na hulajnodze 11-letniego syna. W pewnym momencie podczas zjazdu z utwardzonej drogi rowerowej i wjazdu na piaszczystą plażę 45-letni turysta z Konina stracił panowanie nad hulajnogą i z synem wywrócili się. W wyniku upadku obaj doznali obrażeń i z podejrzeniem wstrząśnienia mózgu oraz urazów wewnętrznych trafili do szpitala. Badanie trzeźwości wykazało u ojca 1 promil alkoholu!
Policjanci szczegółowo wyjaśniają okoliczności tego wypadku i apelują o przestrzeganie przepisów w ruchu drogowym. Przypominamy, hulajnoga elektryczna to pojazd napędzany elektrycznie, dwuosiowy, z kierownicą, bez siedzenia i pedałów, konstrukcyjnie przeznaczony do poruszania się wyłącznie przez kierującego znajdującego się na tym pojeździe.
Z hulajnogi mogą korzystać osoby:
- w wieku 10-18 lat, które posiadają kartę rowerową lub prawo jazdy kat. AM, A1, B1, T,
- powyżej 18 lat – bez uprawnień,
- w strefie zamieszkania dziecko do 10 lat może poruszać się wyłącznie pod opieką osoby dorosłej,
Kierujący hulajnogą elektryczną jest obowiązany korzystać z drogi dla rowerów lub pasa ruchu dla rowerów.
W przypadku ich braku:
- Jezdnia – obowiązkowo, gdy ruch pojazdów odbywa się po niej z dozwoloną prędkością nie większą niż 30 km/h oraz brakuje drogi dla rowerów lub pasa ruchu dla rowerów,
- Chodnik lub droga dla pieszych – dozwolone, gdy ruch pojazdów odbywa się po niej z dozwoloną prędkością większą niż 30 km/h oraz brakuje drogi dla rowerów lub pasa ruchu dla rowerów.
Korzystając z drogi dla rowerów i pieszych jest obowiązany zachować szczególną ostrożność i ustępować pierwszeństwa pieszemu.
Kierującemu hulajnogą elektryczną zabrania się m.in.
- kierowania w stanie nietrzeźwości, w stanie po użyciu alkoholu lub środka działającego podobnie do alkoholu,
- ciągnięcia lub holowania innego pojazdu;
- przewożenia innej osoby, zwierzęcia lub ładunku,
- jazdy bez trzymania co najmniej jednej ręki na kierownicy oraz nóg na pedałach lub podnóżkach,
- czepiania się pojazdów,
- jazdy po jezdni obok innego uczestnika ruchu,
- ciągnięcia za pojazdem kierującego hulajnogą elektryczną lub urządzeniem transportu osobistego, osoby poruszającej się przy użyciu urządzenia wspomagającego ruchu, osoby na sankach lub innym podobnym urządzeniu, zwierzęcia lub ładunku.
Bądźmy odpowiedzialnymi uczestnikami ruchu i stosujmy się do obowiązujących przepisów!