Sondaż: silne poparcie dla NATO. Turcja wciąż blokuje wejście Szwecji do Sojuszu

We are NATO

Wyniki sondaży przed szczytem wskazują na silne poparcie dla NATO i dalszej pomocy dla Ukrainy.

Przed szczytem NATO w Wilnie w 2023 r. NATO zleciło przeprowadzenie ankiety we wszystkich 31 państwach członkowskich Sojuszu. Badanie mierzy opinię publiczną w krajach sojuszniczych, w tym poparcie dla członkostwa w NATO, obronę zbiorową i wydatki na obronę. Ogólnie rzecz biorąc, poparcie dla NATO pozostaje silne, podobnie jak poparcie dla dalszej pomocy Ukrainie.

Zgodnie z wcześniejszymi ustaleniami zdecydowana większość respondentów uważa NATO za ważne dla przyszłego bezpieczeństwa ich kraju (73%), a 70% zagłosowałoby w referendum za pozostaniem ich kraju w NATO. Poparcie dla utrzymania lub zwiększenia wydatków na obronność wynosi 73%.

Większość respondentów zgadza się, że ich naród powinien bronić innego członka NATO w przypadku ataku (64%), a 62% zgadza się, że członkostwo w NATO zmniejsza prawdopodobieństwo ataku z zagranicy.

Nieco ponad połowa respondentów nieprzychylnie ocenia Chiny (54%), a dwie trzecie nieprzychylnie ocenia Rosję (66%) – oba wskaźniki są zgodne z ustaleniami sprzed 12 miesięcy.

Podobnie jak w badaniu NATO przeprowadzonym przed szczytem w 2022 r., uwzględniono wskaźniki dotyczące rosyjskiej inwazji na Ukrainę. Około dwie trzecie respondentów z państw członkowskich Sojuszu uważa, że inwazja Rosji na Ukrainę wpłynęła na bezpieczeństwo ich kraju (64%). Poparcie respondentów dla dalszego udzielania pomocy Ukrainie przez ich naród jest silne (65%).

Sekretarz Generalny NATO był gospodarzem spotkania wyższych urzędników z Finlandii, Turcji i Szwecji

Sekretarz generalny Jens Stoltenberg był gospodarzem spotkania wyższych urzędników z Finlandii, Turcji i Szwecji w czwartek (6 lipca 2023 r.), poświęconego członkostwu Szwecji w NATO.

Na szczycie w Madrycie w 2022 r. wszyscy członkowie Sojuszu zgodzili się zaprosić Finlandię i Szwecję do przystąpienia do Sojuszu. Finlandia i Szwecja podpisały również memorandum trójstronne z Turcją, torując drogę do członkostwa, i wdrożyły memorandum poprzez spotkania w ramach stałego wspólnego mechanizmu w celu zacieśnienia współpracy.

„Wszyscy członkowie Sojuszu wspólnie przeciwstawiają się terroryzmowi, a podczas przyszłotygodniowego szczytu NATO ponownie zobowiążemy się do walki z terroryzmem we wszystkich jego formach i przejawach” – powiedział Stoltenberg.

Finlandia przystąpiła do NATO w kwietniu 2023 r., co Stoltenberg nazwał „przełomem dla naszego wspólnego bezpieczeństwa”. Dodał: „teraz nadszedł czas, aby Szwecja przystąpiła do Sojuszu”. Wskazując na kroki podjęte przez Sztokholm – w tym zmianę konstytucji, wprowadzenie nowych przepisów antyterrorystycznych, zniesienie ograniczeń eksportu broni dla Turcji oraz zacieśnienie współpracy antyterrorystycznej, w tym m.in. przeciwko PKK.

„Na spotkaniu wszyscy zgodziliśmy się, że poczyniliśmy duże postępy” – powiedział sekretarz generalny. „Wszyscy zgodziliśmy się, że pełne członkostwo Szwecji leży w interesie bezpieczeństwa wszystkich członków Sojuszu i wszyscy chcemy zakończyć ten proces tak szybko, jak to możliwe”. Dodał, że demonstracje przeciwko Turcji i NATO w Szwecji mają na celu zablokowanie członkostwa Szwecji, zakłócenie współpracy antyterrorystycznej i osłabienie NATO.

Sekretarz generalny wskazał na główne korzyści militarne jakie Szwecja przyniesie Sojuszowi, w tym możliwość planowania obrony całego regionu arktyczno-nordycko-bałtyckiego jako jednego i zapewnienia nieprzerwanej tarczy od Morza Czarnego po Bałtyk. „Członkostwo Szwecji w NATO uczyni nas wszystkich silniejszymi i bezpieczniejszymi” – powiedział.

„Dzisiaj potwierdziliśmy, że członkostwo Szwecji jest w zasięgu ręki” – podsumował sekretarz generalny, zaznaczając, że zwoła spotkanie w Wilnie 10 lipca z prezydentem Erdoganem i premierem Kristerssonem jako kolejny krok w tym procesie.

Exit mobile version