CIEKAWOSTKI

Sonda Europa Clipper. NASA wyśle wiersz z Waszymi podpisami w stronę Jowisza

„Message in a Bottle”

Kto chce to może dodać swoje nazwisko do oryginalnego wiersza poświęconego misji NASA Europa Clipper, zanim statek kosmiczny rozpocznie podróż do księżyca Jowisza, Europy w październiku 2024 r.

Wiersz i imiona będą włożone jako wiadomość w butelce, podróżując miliardy mil, podczas gdy misja będzie badać, czy ocean leżący pod lodową skorupą Europy może podtrzymywać życie.

W ramach akcji „Wiadomość w butelce” nazwiska otrzymane przed godziną 23:59. EST, 31 grudnia 2023 r., zostaną wypisane na mikroczipie wraz z wierszem napisanym przez amerykańską laureatkę poezji Adę Limón i zatytułowanym „Pochwała tajemnicy: wiersz dla Europy”.

Witryna umożliwia również uczestnikom stworzenie i pobranie spersonalizowanej pamiątki — ilustracji Twojego imienia na wiadomości w butelce na tle renderowania Europy i Jowisza — w celu upamiętnienia tego doświadczenia. Zachęcamy uczestników do dzielenia się swoim entuzjazmem w mediach społecznościowych za pomocą hashtagu #SendYourName.

– „Message in a Bottle” to idealne połączenie nauki, sztuki i technologii. Cieszymy się, że możemy podzielić się ze światem możliwością bycia częścią podróży Europa Clipper – powiedziała Nicola Fox, zastępca administratora misji naukowej NASA Dyrekcja w Waszyngtonie. „Po prostu uwielbiam myśl, że nasze imiona będą podróżować po naszym Układzie Słonecznym na pokładzie statku kosmicznego odpornego na promieniowanie, który stara się odkryć tajemnice zamarzniętego księżyca Jowisza”.

Kampania „Wiadomość w butelce” jest podobna do innych projektów NASA, które umożliwiły dziesiątkom milionów ludzi wysłanie swoich nazwisk na przejażdżkę razem z Artemisem I i kilkoma statkami kosmicznymi marsjańskimi. Opiera się na długiej tradycji agencji wysyłania inspirujących wiadomości na statkach kosmicznych, które badały nasz Układ Słoneczny i nie tylko. W duchu Złotej płyty NASA Voyagers, która wysłała kapsułę czasu z dźwiękami i obrazami, aby przekazać różnorodność życia i kultury na Ziemi, program ma na celu rozbudzenie wyobraźni ludzi na całym świecie.

„Inspiracja jest tym, co napędzało ludzi, którzy opracowali tę flagową misję i którzy ręcznie wykonali największy statek kosmiczny wysłany przez NASA w celu zbadania Układu Słonecznego. To właśnie skłania ludzkość do zadawania wielkich pytań, do których przyczyni się ta misja” – powiedziała Laurie Leshin, dyrektor NASA Jet Propulsion Laboratory (JPL) w Południowej Kalifornii, która kieruje rozwojem Europa Clipper. „Inspiracja płynie wraz z każdym nazwiskiem, które wyruszy w podróż do Europy”.

Europa Clipper jest obecnie montowana przed kamerą w JPL. Sonda, która ma zostać wystrzelona z Przylądka Canaveral na Florydzie, pokona 1,8 miliarda mil (2,6 miliarda kilometrów), aby dotrzeć do systemu Jowisza, gdzie dotrze w 2030 roku. Okrążając Jowisza i przelatując obok Europy około 50 razy, zarejestruje kolejne pół miliarda mil (800 000 kilometrów), podczas gdy zestaw instrumentów naukowych zgromadzi dane na temat podpowierzchniowego oceanu, skorupy lodowej i atmosfery księżyca.

W styczniu Limón odwiedziła JPL, aby zobaczyć statek kosmiczny i dowiedzieć się więcej o misji. Została mianowana 24. laureatką poetyckiej konsultantki w dziedzinie poezji przez bibliotekarkę Kongresu Carlę Hayden w 2022 r. I ponownie powołana na drugą, dwuletnią kadencję w kwietniu 2023 r. Limón urodziła się w Sonoma w Kalifornii i ma meksykańskie pochodzenie. Jest autorką kilku zbiorów poezji, w tym „The Hurting Kind” i „The Carrying”, które zdobyły nagrodę National Book Critics Circle Award for Poetry.

Centrum Poezji i Literatury Biblioteki Kongresu jest siedzibą oficjalnego poety narodowego, Poet Laureate Consultant in Poetry – stanowisko to istnieje od 1937 roku. Biblioteka Kongresu to największa na świecie biblioteka oferująca dostęp do twórczości Stany Zjednoczone – oraz obszerne materiały z całego świata – zarówno na miejscu, jak i online. Jest głównym ramieniem badawczym Kongresu Stanów Zjednoczonych i siedzibą Urzędu ds. Praw Autorskich USA.

Więcej o misji

Głównym celem naukowym Europa Clipper jest ustalenie, czy pod powierzchnią Europy istnieją miejsca, w których mogłoby istnieć życie. Trzy główne cele naukowe misji to zrozumienie natury skorupy lodowej i oceanu pod nią, a także składu i geologii księżyca. Szczegółowa eksploracja Europy w ramach misji pomoże naukowcom lepiej zrozumieć potencjał astrobiologiczny dla światów nadających się do zamieszkania poza naszą planetą.

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button