Solidarna Polska z projektem „W obronie chrześcijan”. Joanna Scheuring-Wielgus: To zakazanie krytyki Kościoła

Pod zmianą Kodeksu karnego podpisało się prawie 400 tys. osób

Solidarna Polska złożyła w Sejmie obywatelski projekt „W obronie chrześcijan”.

Pod zmianą Kodeksu karnego podpisało się prawie 400 tys. osób

– Składamy do Marszałek Sejmu obywatelski projekt nowelizacji Kodeksu karnego, który w sposób dalece niewystarczający zapewnia ochronę ludzi wierzących, ochronę wolności wyznania i swobody religijne w Polsce. Projekt jest ważny i potrzebny dla gwarantowania bezpieczeństwa wszystkich obywateli – powiedział prezes Solidarnej Polski, minister Zbigniew Ziobro w Sejmie.

Pod projektem autorstwa Solidarnej Polski podpisało się już 380 tysięcy osób. – Chciałbym podziękować wszystkim zaangażowanym w proces zbierania podpisów – mówił Zbigniew Ziobro.

– Jeszcze dziś będę apelował w rozmowie z marszałek Sejmu Elżbietą Witek, o jak najszybsze poddanie projektu pod prace parlamentarne – powiedział lider Solidarnej Polski.

Liczba ataków na osoby wierzący i miejsca kultu religijnego stale rośnie.

– Od 2008 do 2015 r. prowadzono w Polsce 163 postępowania karne związane ze sferą naruszenia obszarów wolności religijnych gwarantowanych przez państwo i chronionych przez Kodeks karny. Na przestrzeni ostatnich sześciu lat prokuratura musiała wszczynać aż 2400 postępowań karnych. To jest ogromny wzrost – podkreślił prezes Solidarnej Polski. Ocenił, że nie ma innego typu przestępstw, które w tak drastyczny sposób wzrosłyby w tak krótkim czasie.

Wiceminister Marcin Warchoł zapewnił, że jest to projekt proobywatelski i prowolnościowy.

– Nie jest skierowany przeciw komukolwiek, ale będzie chronił tych, którzy w ostatnich latach są coraz bardziej dyskryminowani, czyli chrześcijan – zapewnił.

Koordynator akcji zbierania podpisów pod obywatelskim projektem wicewojewoda Mateusz Wagemann dziękował wszystkim, którzy zaangażowali się w akcję i złożyli podpis pod zmianą przepisów. – Poparcie społeczeństwa dla tej zmiany było naprawdę gigantyczne – podkreślił.

Zbigniew Ziobro (fot Solidarna Polska)

Opinie nt. tego projektu

– Projekt Ziobry powinien nosić nazwę „ustawa o ochronie kleru i jego interesu”. Kolejny bubel prawny umacniający dominację tej przemocowej i opresyjnej instytucji to ostatnia rzecz jakiej potrzebuje dziś Polska – powiedział Krzysztof Śmiszek, poseł Lewicy.

– Jeśli w Kościele została odrobina rozumu i garstka przyzwoitości, biskupi powinni zwalczać pomysł ustawy „o ochronie chrześcijan”. Nawet sugestia poparcia już zupełnie skompromituje Kościół w Polsce. Cezaropapizm jest zawsze klęską wiary, nawet jak „cezarkiem” jest Ziobro – Bartłomiej Sienkiewicz, polityk.

Ustawa Ziobry. „Wejście w życie tej ustawy oznacza zakazanie krytyki Kościoła oraz jego przedstawicieli”

– Wejście w życie tej ustawy oznacza zakazanie krytyki Kościoła oraz jego przedstawicieli – mówiła w Sejmie posłanka Joanna Scheuring-Wielgus, komentując złożenia przez Solidarną Polskę Zbigniewa Ziobro obywatelskiego projektu ustawy „W obronie chrześcijan”, który zakłada nowelizację Kodeksu karnego zaostrzającą kary związane z obrazą uczuć religijnych.

– Kto publicznie lży lub wyszydza Kościół lub inny związek wyznaniowy o uregulowanej sytuacji prawnej, jego dogmaty i obrzędy podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat dwóch – czytamy w projekcie zmiany przepisów w Kk.

Lewica ocenia, iż wejście w życie tej ustawy ograniczy wolność słowa w Polsce.

– Jeżeli ten projekt zmian w Kodeksie karnym wszedłby w życie, to każda osoba, która np. umieszcza Maryję w tęczowej aureoli zostanie ukarana dwoma latami więzienia. Jeżeli ktokolwiek wejdzie do kościoła i zamanifestuje tak jak ja i mój mąż, to też zostanie skazany na dwa lata więzienia. Taka kara spotka również osobę, która zrobi mema z Janem Pawłem II – oceniła polityczka.

Exit mobile version