CIEKAWOSTKI

Słynny „myszojeleń” – kanczyl jawajski zamieszkał w warszawskim ZOO [WIDEO]

Warszawskie ZOO

Warszawskie ZOO ma nowego mieszkańca. Jest nim kanczyl jawajski o imieniu Arnold.

Nowy mieszkaniec Ptaszarni jest jeszcze bardzo nieśmiały. Samczyk kanczyla jawajskiego (Tragulus javanicus) przyjechał z ogrodu zoologicznego w Bernie (Szwajcaria). Nowy współlokator zrobił duże wrażenie na wieloszponie rdzawogrzbietym (Polyplectron inopinatum), ale wygląda na to, że oba gatunki nie będą sobie przeszkadzały.


ZOBACZ TAKŻE: Myszo-jeleń istnieje! Kanczyl srebrnogrzbiety był uznany za wymarły. Polacy pomogli odnaleźć go w Wietnamie [WIDEO]

O słynnym „myszojeleniu”

Kanczyle zalicza się do najmniejszych ssaków kopytnych świata. Kanczyl jawajski waży zaledwie 1,5 – 2 kg, a jego kończyny mają średnicę porównywalną do średnicy ołówka. Dla porównania przypomnijcie sobie ile ważą Wasze domowe psy lub koty i spójrzcie na ich łapki.

Ze względu na niewystarczająca ilość danych i trudności zaobserwowania tego gatunku w naturze, posiada on kategorię – DD (Data Deficient) w Czerwonej Księdze IUCN.

Kanczyle posiadają ciekawą strategię obrony w sytuacji zagrożenia. Przy bezpośrednim starciu używają swoich ostrych wystających kłów. Aby odstraszyć rywali wykorzystują też sygnały dźwiękowe. Potrafią wydawać odgłosy przypominające płacz, a także uderzają racicami o ziemię z dużą prędkością (7 razy na sekundę) imitując werbel. Gdy w ciemnościach padnie na nie snop światła zastygają w bezruchu.

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Back to top button