POLSKA

Służby w walce z pandemią. Prawie 400 tys. mandatów za brak zasłaniania ust i nosa maseczką

Pandemia w Polsce

Ostatniej doby policjanci nałożyli 7 358 mandatów.

Funkcjonariusze skierowali 861 wniosków o ukaranie do sądu, a 2 918 osób pouczyli w związku z brakiem zasłaniania ust i nosa maseczką.

Łącznie od początku działań mandatów karnych w związku z nieprzestrzeganiem obostrzeń dotyczących nakazu zasłaniania ust i nosa, gromadzenia się osób czy m.in. przemieszczania się w transporcie drogowym nałożono 414 645, skierowano ponad 76 tys. wniosków o ukaranie do sądu, a 320 684 osoby pouczono.

– Policja, Straż Graniczna i Straż Pożarna wspólnie wykonują zadania, które mają ograniczyć epidemię koronawirusa. W ten sposób od ponad roku formacje podległe MSWiA wraz ze służbą zdrowia działają na rzecz bezpieczeństwa obywateli – podkreślił minister Mariusz Kamiński.

Ponad 60 mln sprawdzeń obowiązku przebywania na kwarantannie

Wśród zaangażowanych służb jest Policja, która wykonuje wiele zadań związanych z ograniczaniem pandemii. Codziennie do zadań związanych ze zwalczaniem COVID-19 kierowanych jest około 20 tys. policjantów.

Funkcjonariusze m.in. sprawdzają, czy osoby objęte kwarantanną realizują ten obowiązek.

Od początku działań policjanci przeprowadzili już 61 208 831 takich sprawdzeń. Tylko w poniedziałek (29 marca br.) Policja przeprowadziła prawie 416 tys. kontroli osób przebywających na kwarantannie. Mundurowi kontrolują także sklepy, miejsca organizacji wesel i dyskotek oraz przestrzeganie obowiązku zasłaniania nosa i ust.

– Od początku pandemii funkcjonariusze Policji przeprowadzili ponad 3 mln 500 tys. kontroli, czy przestrzegane są wprowadzone nakazy, zakazy i ograniczenia – zgodnie z ustawą o zapobieganiu oraz zwalczaniu chorób zakaźnych u ludzi – poinformował minister Mariusz Kamiński. Szef MSWiA dodał, że między innymi po stwierdzeniu nieprzestrzegania nakazu zasłaniania ust i nosa maseczką od początku działań nałożono 384 489 mandatów, skierowano ponad 56 tys. wniosków o ukaranie do sądu oraz 247 119 osób pouczono.

Skontrolowano również 604 274 środków transportu publicznego, sprawdzając czy przestrzegane są w nich wprowadzone ograniczenia w zakresie przewozu osób oraz zakrywania nosa i ust. Sprawdzono też 1 645 742 obiekty handlowe oraz 16 683 miejsca organizacji wesel i ponad 8,5 tys. miejsc, gdzie organizowane są dyskoteki. Od początku działań skontrolowano 41 735 obiektów świadczących usługi hotelarskie, 112 726 restauracji, 71262 siłownie i kluby fitness

Strażacy dowożą na szczepienia i pomagają w szpitalach

– Działania związane z pandemią prowadzi też PSP i OSP. Strażacy m.in. pomagają osobom, które nie mogą samodzielnie dotrzeć do poszczególnych punktów szczepień. Od stycznia br. strażacy przewieźli ponad 11 tys. osób – zaznaczył wiceminister Maciej Wąsik.

Strażacy ochotnicy prowadzą też akcję dostarczania ulotek z informacjami dotyczącymi profilaktyki oraz szczepień przeciw COVID-19. Trafiają one do osób starszych oraz samotnych, mieszkających w małych miastach i na wsiach. Łącznie przygotowanych zostało 10 mln ulotek.

Utworzone zostały 124 polowe izby przyjęć przed szpitalami (w postaci namiotów pneumatycznych). Do pełnienia służby w szpitalach oddelegowanych jest 114 ratowników medycznych z Państwowej Straży Pożarnej. Od czwartku (1 kwietnia br.) będzie to w sumie 155 ratowników medycznych, w tym 60 do dyspozycji CSK MSWiA w Warszawie.

Straż Graniczna na południowej granicy

Działania związane z pandemią prowadzi też Straż Graniczna. Od 27 lutego do 29 marca br. na granicy południowej (Czechy i Słowacja) skontrolowanych zostało 87 tys. osób.

W tamtym roku podczas tymczasowo przywróconej kontroli granicznej strażnicy skontrolowali 2,5 mln osób.

Funkcjonariusze Straży Granicznej sprawdzają również osoby skierowane na kwarantannę. Od listopada 2020 roku do 29 marca 2021 roku przeprowadzili ponad 179 tys. takich kontroli.

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button