Służba w Policji. W 2024 roku przyjęto ponad 6 tys. funkcjonariuszy

Polska

W okresie od 1 stycznia do 30 grudnia 2024 r., do służby w Policji przyjętych zostało 6 411 osób, tj. o 1 242 więcej niż w 2023 r.

Rok 2024 to czas odbudowy Policji po ośmiu latach. Po zmianie rządów, MSWiA podjęło pilne prace, aby zredukować braki kadrowe i zachęcić do wstępowania do służb mundurowych. Podjęte działania przynoszą już rezultaty.

Wzmacniamy wiarygodność i skuteczność działania największej formacji podległej MSWiA. Pozytywna ocena działalności Policji poprawia się i wynosi 70 proc. Formacja znajduje się w czołówce pozytywnie ocenianych przez społeczeństwo instytucji.

Liczba podań o przyjęcie do służby była w mijającym roku rekordowa – 22 333. To wzrost o kilka tysięcy w porównaniu z 2023 r. W poprzednich latach było to odpowiednio: w 2022 r. – 13 358 podań, a w 2023 r. – 15 289 podań.

W 2024 r. w szeregi Policji wstąpiło więcej osób niż w latach ubiegłych – 6 411 osób. Dla porównania było to: w 2022 r. – 5 140 osób, a w 2023 r.- 5 158 osób. Tegoroczna liczba przyjętych to trzeci wynik pod względem liczby wstępujących do Policji od 2000 roku. 

W 2024 r. planowano 6 naborów, jednak liczba chętnych spowodowała, że konieczne było przeprowadzenie nawet kilku naborów w każdym miesiącu. Tylko 30 grudnia ślubowanie złożyło 1 282 nowych funkcjonariuszy. 

W tym roku z mundurem pożegnało się 5 920 funkcjonariuszy.

Wzrost wynagrodzenia funkcjonariuszy

W 2024 r. funkcjonariusze Policji, Straży Granicznej, Służby Ochrony Państwa oraz Państwowej Straży Pożarnej otrzymali 20 proc. podwyżki uposażenia. Takiego wzrostu uposażeń nie było przez wiele lat. 

Zrównano także pierwsze uposażenie policjantów, strażaków i funkcjonariuszy Straży Granicznej oraz Służby Ochrony Państwa z uposażeniem żołnierzy zawodowych. Zmiana ta pozytywnie wpływa na podniesienie atrakcyjności podjęcia służby we wskazanych formacjach. 

W 2025 r. planowana jest kolejna 5 proc. podwyżka kwoty bazowej dla funkcjonariuszy, której wysokość została określona w projekcie ustawy budżetowej na 2025 rok. Budżet Policji na 2025 r. (20,31 mld zł) będzie aż o 41 proc. wyższy niż w 2023 r. (14,37 mld zł). To 6 mld zł więcej, w tym 1 mld zapowiedziany przez premiera podczas Święta Policji. 

Zachęcamy do wstępowania do służby

Zmieniliśmy ustawę dotyczącą przygotowania kandydatów do służby poprzez podniesienie standardu klas policyjnych w szkołach ponadpodstawowych.

Ustawa o zmianie niektórych ustaw w związku z utworzeniem oddziałów o profilu mundurowym oraz ułatwieniem powrotu do służby w Policji i Straży Granicznej usprawnia postępowanie kwalifikacyjne prowadzone w stosunku do określonej grupy kandydatów – absolwentów tzw. klas mundurowych (oddziałów o profilu mundurowym tworzonych w liceach ogólnokształcących i technikach) oraz byłych funkcjonariuszy Policji ubiegających się o przyjęcie do służby w Policji. Stworzono dogodniejsze warunki dla kandydatów spełniających określone przepisami kryteria, które z punktu widzenia potrzeb służby są istotne i pożądane. Dotyczy to także osób, które ubiegają się o przyjęcie do służby kontraktowej. 

Zespół do spraw poprawy warunków pełnienia służby przez funkcjonariuszy służb podległych MSWiA

W MSWiA powstał zespół, który jest organem pomocniczym ministra. Ma on za zadanie opracowanie propozycji poprawy warunków pełnienia służby. Przewodniczy mu sekretarz stanu w MSWiA Czesław Mroczek. W skład Zespołu wchodzą między innymi komendanci służb oraz przedstawiciele reprezentatywnych organizacji związkowych działających w służbach (NSZZ Policjantów, Krajowy Sekretariat Służb Publicznych NSZZ „Solidarność”, NSZZ Funkcjonariuszy Straży Granicznej, Związek Zawodowy Strażaków „Florian” oraz NSZZ Pracowników Pożarnictwa). Pierwsze spotkanie Zespołu odbyło się 25 października br. Do tej pory zespół zebrał się trzy razy. 

Prace tego Zespołu zasadniczo skupiają się na takich obszarach jak: 

Jednym z rozwiązań rekomendowanych przez Zespół jest propozycja przyjęcia ustawy o Karcie Rodziny Mundurowej. Planowane jest również wdrożenie świadczenia mieszkaniowego dla wszystkich funkcjonariuszy służb na wzór rozwiązań przyjętych w Siłach Zbrojnych RP. Ponadto, minister Tomasz Siemoniak wyznaczył wiceministra Wiesława Szczepańskiego jako pełnomocnika ds. współpracy ze związkami zawodowymi.

Exit mobile version