Słoweńska prezydencja w Radzie. Oczekiwania europosłów

Unia Europejska

Słowenia objęła 1 lipca rotacyjną prezydencję Rady.

Dowiedz się, czego spodziewają się słoweńscy eurodeputowani, podczas gdy ich kraj będzie u steru.

Słowenia przejęła przewodnictwo w Radzie Unii Europejskiej od Portugalii. Jej priorytetem ma być wspieranie odbudowy gospodarczej i zwiększenie odporności UE.

26 maja słoweński premier Janez Janša i inni przedstawiciele słoweńskiego rządu omówili program prezydencji z Przewodniczącym Parlamentu Europejskiego Davidem Sassolim i liderami grup politycznych Parlamentu. „Słoweńska prezydencja nadchodzi w krytycznym momencie dla Europy, gdy chcemy odbudować naszą Unię po pandemii COVID-19” powiedział Przewodniczący Sassoli.

Wspólna. Odporna. Europa.

Motto słoweńskiej prezydencji

Inne priorytety prezydencji oprócz odbudowy gospodarczej to:

Zapytano słoweńskich eurodeputowanych, czego oczekują od prezydencji:

„Prezydencja nadchodzi w strategicznie bardzo ważnym momencie. Unia Europejska stoi przed wieloma wyzwaniami, od odbudowy po kryzysie koronawirusowym po zieloną i cyfrową transformację gospodarki, z zachowaniem europejskiego modelu społecznego i kwestii bezpieczeństwa” powiedziała Romana Tomc (EPL). „Naszą wielką odpowiedzialnością jako państwa sprawującego prezydencję jest aktywne uczestnictwo w tych pytaniach na temat przyszłości UE.” Dodała, że „To także okazja, aby nasz głos i nasza opinia zostały wysłuchane”.

Tanja Fajon (S&D) oczekuje, że słoweńska prezydencja będzie opowiadać się za rządami prawa, za europejską perspektywą dla krajów Bałkanów Zachodnich, a także za wysokim poziomem zgodności przy przyjmowaniu środków wspierających ożywienie gospodarcze i społeczne UE po kryzysie zdrowotnym i w trakcie zielonej transformacji. „Zdecydowanie oczekuję kierunku potwierdzającego pozycję i reputację Słowenii jako sojusznika i zdecydowanego zwolennika zjednoczonej, solidarnej UE” dodała.

Klemen Grošelj (Renew Europe) skrytykował niektóre z ostatnich działań słoweńskiego rządu, ale powiedział, że oczekuje od słoweńskiej prezydencji „postępowania zgodnie z wartościami i zasadami, na których opiera się UE”. „Chciałbym, żeby Słowenia była, tak jak wcześniej, obrońcą i propagatorem zasad i wartości rządów prawa, wolności mediów, niezależnego sądownictwa i sprawiedliwości oraz krajem ożywionego demokratycznego dialogu z sektorem pozarządowym i społeczeństwem obywatelskim” dodał.

Słowenia staje na czele Rady po raz drugi. Pierwszy raz objęła przewodnictwo w 2008 roku. Francja przejmie od niej stery 1 stycznia 2022 roku.

Wcześniej Portugalia przejęła półroczne przywództwo Rady UE 1 stycznia 2021 roku po Niemczech, w momencie zdrowotnego i gospodarczego kryzysu.
(PE)

Exit mobile version