KATOWICE

Śląsk. Tramwaj z nietypową lekcją historii

Powstanie Śląskie

Przeżyjmy historię pierwszego Powstania Śląskiego, jeszcze raz.

Wszystko to, za sprawą nietypowego tramwaju o numerze „100”, który do 24 sierpnia, będzie kursował po trasach Metropolii Górnośląsko –Zagłębiowskiej.

Zarząd Transportu Metropolitalnego i Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia, wspólnie z Muzeum Powstań Śląskich w Świętochłowicach oraz spółką Tramwaje Śląskie, zorganizowały niepowtarzalne wydarzenie pod nazwą „Tramwaj Powstańczy”.

Tramwaj nr. 100 (Mateusz Wieczorek)

Jest to nietypowa inicjatywa, która ma na celu kultywowanie historii Powstań Śląskich na Górnym Śląsku. Początek żywej lekcji historii rozpoczął się 14 sierpnia w Mysłowicach, w których to doszło do pierwszego wybuchu Powstania Śląskiego, poprzedzonego strajkiem w kopalni Mysłowice.

– „Tramwaj Powstańczy” jest dosyć nietypowym wagonem z wielu względów. Po pierwsze dlatego, że został oznaczony numerem 100, a takiej linii na co dzień nie mamy. Numer linii nawiązuje do obchodów setnej rocznicy pierwszego powstania śląskiego – mówi rzecznik spółki Tramwaje Śląskie S.A. Andrzej Zowada.

Tramwaj nr. 100 (Mateusz Wieczorek)

Z racji 100. rocznicy tego wydarzenia, do 24 sierpnia na trasach Metropolii wyjechał „Tramwaj Powstańczy”, który będzie podążać śladami powstańców. Każdy z pasażerów wsiadając do tego pojazdu otrzyma pamiątkowy bilet, który będzie przepustką do tego wagonu jak i doskonałą pamiątką setnej rocznicy Powstań Śląskich.

– Linia nr. 100 będzie obsługiwana zabytkowym wagonem typu N, który na co dzień liniowo nie funkcjonuje. Co więcej linia nr. 100. będzie łączyła miasta, które zwykle liniowo nie są połączone. Dla przykładu „Tramwaj Powstańczy” swoją podróż zacznie 14 sierpnia w Mysłowicach, skąd pojedzie przez Katowice, Chorzów Batory, Świętochłowice, by dojechać do Bytomia. Takiej trasy nie ma żadna stała linia tramwajowa. Co również ważne, każdego dnia tramwaj ten pojedzie inną trasą i tak aż do 24 sierpnia. W tym dniu przy pomniku Powstańca Śląskiego w Świętochłowicach zakończymy kursowanie, linii nr. 100 – dodaje Andrzej Zowada.

Tramwaj nr. 100 (Mateusz Wieczorek)

Podczas podróży, na pasażerów będzie czekało wiele atrakcji, między innymi będzie można wysłuchać manifestu Wojciecha Korfantego, który przeniesie nas w lata 1919 – 1922, a w jego rolę wcieli się Dariusz Niebudek. Dodatkowo, każdy z podróżnych będzie miał możliwość wzięcia udziału w kampanii plebiscytowej. Będą śpiewy powstańcze oraz niezabranie słodkiego poczęstunku. Podróż zakończy się w setną, rocznicę zakończenia pierwszego Powstania Śląskiego – 24 sierpnia, przy pomniku Powstańca Śląskiego w Świętochłowicach – Lipinach, o godzinie 16:30.
(Mateusz Wieczorek)

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Sprawdź również
Close
Back to top button