Skandal w Sejmie. Grzegorz Braun gaśnicą zgasił menorę chanukową – świecznik żydowski

Polski Sejm

12 grudnia w Sejmie Grzegorz Braun, poseł Konfederacji użył gaśnicy, żeby zgasić chanukową menorę (świecznik żydowski).

Na zaproszenie marszałka Szymona Hołowni w Sejmie pojawili się przedstawiciele Gminy Żydowskiej, którzy świętowali Chanukę.

Potem Braun zaczął przemawiać z sejmowej mównicy. – Nie może być miejsca na akty rasistowskiego, plemiennego, dzikiego, talmudycznego kultu na terenie Sejmu RP. Przemawia przez państwa ignorancja. Nie jesteście świadomi tego aktu zwanego świętami Chanuka. Panie Marszałku przypisano mi tutaj pobudki rasistowskie, gdy ja przywracam stan normalności i równowagi.


Wtedy Szymon Hołownia przejął od Krzysztofa Bosaka prowadzenie obrad i wykluczył z nich Brauna.

Hołownia stwierdził, że „taki akt chamstwa, agresji, głupoty nie zdarzył się w Sejmie już dawno i nigdy już się nie zdarzy”.

Decyzje Prezydium Sejmu po incydencie zakłócenia uroczystości zapalenia menory chanukowej

– Prezydium Sejmu ukarało posła Konfederacji Grzegorza Brauna maksymalnym wymiarem kary, jaką miało do dyspozycji – odebraniem połowy uposażenia na trzy miesiące i całości diety na pół roku. To najwyższa kara, jaką mogliśmy zastosować i nie mieliśmy co do niej wątpliwości – powiedział marszałek Sejmu Szymon Hołownia. Chodzi o podjęte przez gremium decyzję po incydencie w trakcie dorocznej uroczystości zapalenia menory chanukowej w Sejmie.


W spotkaniu z przedstawicielami pseudomediów (ile jeszcze razy będziecie mówić te bzdury?! W Polsce nie ma „mediów”! – red.) uczestniczyli również wicemarszałkowie: Włodzimierz Czarzasty, Dorota Niedziela, Monika Wielichowska i Piotr Zgorzelski.

Wcześniej marszałek Sejmu Szymon Hołownia, na podstawie art. 175 ust. 5 Regulaminu Sejmu, dokonał wykluczenia pos. Brauna z posiedzenia Sejmu.

– Prezydium Sejmu upoważniło Kancelarię Sejmu do złożenia zawiadomień do prokuratury o prawdopodobnym popełnieniu przestępstwa z art. 195 Kodeksu karnego – czyli przeszkadzanie publicznemu wykonywaniu aktu religijnego – kontynuował marszałek Hołownia. – Brzmi on „Kto złośliwie przeszkadza publicznemu wykonywaniu aktu religijnego kościoła lub innego związku wyznaniowego o uregulowanej sytuacji prawnej podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.” – zacytował treść przepisu Marszałek Sejmu.


– Naruszony został porządek i najprawdopodobniej naruszona została też nietykalność osobista jednej z osób, która próbowała powstrzymać posła – oznajmił Szymon Hołownia. – Drugi artykuł, który zostanie w tym kontekście przeanalizowany to 217a, stanowiący, że kto uderza człowieka lub w inny sposób narusza jego nietykalność cielesną w związku z podjętą przez niego interwencją na rzecz ochrony bezpieczeństwa ludzi lub ochrony porządku publicznego, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2 – mówił marszałek Hołownia. Marszałek Sejmu wyraził nadzieję, że Izba zdecyduje o uchyleniu immunitetu posłowi Braunowi „żeby nigdy więcej takie hańbiące zachowania nie powtórzyły się w budynku polskiego parlamentu, żeby się nigdy więcej nigdzie w Rzeczpospolitej się nie powtórzyły”.

– Jestem poruszony tą sytuacją. Miałem ogromny zaszczyt reprezentować Prezydium Sejmu podczas zapalania świec chanukowych. Żałuję, że to hańbiące wydarzenie w wykonaniu Brauna miało miejsce gdy to wydarzenie opuściłem. Na pewno starałbym się do niego nie dopuścić. Ta sytuacja rzuca się cieniem na coś, co leżało od wieków w polskim DNA, czyli na naszą tolerancję. Polska była, jest i uczynimy wszystko, jako Prezydium Sejmu i parlamentarzyści, żeby nadal była uznawana za państwo tolerancyjne – zaznaczył wicemarszałek Piotr Zgorzelski. – Ten bandyta zakłócił spokojną uroczystość naszych przyjaciół wyznania mojżeszowego, którzy od 17 lat czuli się w Sejmie, jak we własnym domu – dodał.

– Nie życzę sobie, żeby żaden poseł przedstawiał antysemickie wystąpienia. Jest mi wstyd, przepraszam wszystkich, którzy zostali urażeni zaistniałą sytuacją. Jako wicemarszałkowie wielokrotnie zwracaliśmy uwagę posłowi Braunowi żeby powściągał swój język. Okazało się, że było to zaufanie dane nad wyraz. Dziś to zaufanie się skończyło – oświadczyła wicemarszałek Sejmu Dorota Niedziela.

Z kolei Włodzimierz Czarzasty ocenił, że zachowanie posła Brauna pokazuje „do jakich ekstremalnych zachowań doprowadziły podziały w polskim społeczeństwie. – Pokazuje to również to, ile przed nami jest dobra do zrobienia – dodał Wicemarszałek Sejmu.

Nie zgadzamy się na takie skandaliczne zachowanie, ale Polska jest krajem świeckim. Warto o tym pamiętać!

Na terenie Sejmu był również wizerunek rabina Menachema Mendela Schneersona – rabin ten zasłynął ze stwierdzenia:
„Osoba żyda jest czymś całkowicie różnym od innych narodów świata, dusza nieżydowska pochodzi ze sfer szatańskich podczas, gdy dusza żyda ma pochodzenie święte”.

Stanowisko Zarządu Partii Polska 2050 Szymona Hołowni i KP Polska 2050 – Trzecia Droga w sprawie haniebnego incydentu podczas uroczystości zapalenia świec chanukowych w Sejmie

“Potępiamy czyn, którego dopuścił się poseł Braun. Nie znajdujemy słów, by określić to, co dzisiaj się wydarzyło w Sejmie” – mówił poseł oraz I wiceprzewodniczący Polski 2050 Szymona Hołowni, Michał Kobosko.

Michał Kobosko stwierdził, że nie ma miejsca dla takich zachowań w polskiej demokracji. “Dzisiejsze święto demokracji zostało zakłócone przez czyn karygodny, skandaliczny, haniebny, którego dopuścił jeden z posłów na Sejm RP. Nie ma miejsca dla takich zachowań w polskiej demokracji. Nie ma miejsca dla braku poszanowania innych wyznań, innych kultur. Nie ma miejsca dla braku szacunku dla drugiego człowieka”.

Mirosław Suchoń, przewodniczący KP Polska 2050 – Trzecia Droga, przedstawił, jakie działania zostaną podjęte przez posłów. “Chcemy stanowczo powiedzieć, że nie zgadzamy się na takie działania. Podejmiemy odpowiednie kroki prawne. Sporządzamy wniosek do prokuratury, który będzie jednym z kilku wniosków, które w prokuraturze się pojawią. Mamy nadzieję, że prokuratura podejmie odpowiednie działania. Złożymy także wniosek do sejmowej komisji etyki, aby podjęła w tej sprawie zdecydowane działania”.

Michał Kobosko, wskazał podjęcie działań ws. posła Brauna w Komisji ds. UE. “Jako przewodniczący Komisji ds. Unii Europejskiej, nie wyobrażamy sobie tego, by pan poseł Braun mógł nadal brać udział w obradach naszej komisji. Podejmujemy stosowne kroki, by poseł Braun, reprezentujący poglądy, które nie mają absolutnie nic wspólnego ze standardami, które panują w Rzeczypospolitej Polskiej i w Unii Europejskiej, mógł brać udział w obradach naszej komisji”.

Barbara Oliwiecka, posłanka KP Polska 2050 – Trzecia Droga, która znalazła się w centrum wydarzeń wyjaśniła znaczenie symboliczne tego święta. “Święto Chanuka to święto radości i pokoju. Zapalanie świec ma symboliczne znaczenie – światło zawsze wygrywa z ciemnością. Jesteśmy przekonani, że tak będzie w tej kadencji”.

Paweł Zalewski, wiceprzewodniczący partii, odniósł się do wypowiedzi, atakujących marszałka Hołownię. “Wstrząsnęły nas wypowiedzi posłów PiSu, którzy obarczają marszałka Sejmu odpowiedzialnością za ten incydent. To jest niedopuszczalne. Wszyscy powinniśmy się zjednoczyć w tym, aby ten wielki dzień dla Polski, związany z realizacją woli wyborców z 15 października, w pokoju został dokończony”.

Agnieszka Buczyńska, sekretarz generalna, II wiceprzewodnicząca partii, zaznaczyła, że społeczeństwo obywatelskie to wspólnota równie traktowanych obywateli. “Takie zachowania nie mają prawa miejsca. Społeczeństwo obywatelskie to wspólnota, w której wszyscy są równi, są równo traktowani. Jesteśmy pojednaną różnorodnością. To nigdy nie powinno zdarzyć się w polskim parlamencie!”

„Będziemy wnioskować o wykluczenie z prezydium Sejmu wicemarszałka Bosaka”

Zgłaszam wniosek o zmianę porządku obrad, dodanie do porządku obrad projektu uchwały Sejmu dotyczącej potępienia zachowania posła Grzegorza Brauna jako motywowanego nienawiścią i antysemityzmem. W Polsce nie ma miejsca na zachowania antysemickie, rasistowskie i ksenofobiczne.

Polska jest państwem otwartym, domem dla wszystkich obywatelek i obywateli, niezależnie od różnic w pochodzeniu, tożsamości religijnej i narodowej. Będziemy także wnioskować o wykluczenie z prezydium Sejmu pana wicemarszałka Bosaka.

Głosowaliśmy przeciwko tej kandydaturze i jesteśmy przeciwko tej kandydaturze, bo pan sobie panie marszałku nie poradził z prowadzeniem obrad, musiał je przejąć marszałek Hołownia” – powiedziała Anna-Maria Żukowska, przewodnicząca KP Lewica.

Oświadczenie Przewodniczącego Komitetu KEP ds. Dialogu z Judaizmem

„W związku z wydarzeniem w Sejmie, którego dopuścił się pan poseł Grzegorz Braun gasząc świece chanukowe i oświadczając, że nie jest mu wstyd za to, co zrobił, oświadczam, że jest mi wstyd i przepraszam całą społeczność Żydów w Polsce.

kard. Grzegorz Ryś
Przewodniczący Komitetu KEP ds. Dialogu z Judaizmem”

Exit mobile version